Roddel, ruzie en geintjes aan de dinertafel Yentl en De Boer tussen j Een nieuw jaar om te lachen 2 FAULTY TOWERS J The avocado show Nieuwjaarsconcert Het Zeeuws Orkest schuwt nimmer verrassingen. In het Nieuwjaarsconcert worden Weense walsen dit keer gecombineerd met cabaret van Yentl en De Boer. Een half Zeeuws duo, want 'Yentl Schieman komt van Kruiningen', benadrukt de programmacommissie. Uitgelicht Ik heb het al eens gedaan. Zo'n tien jaar gele den. Ik zou het zo wéér doen, ook al is het een beetje prijzig. Deelnemen aan een vol waardig diner dat met assistentie van wat losse krachten geserveerd wordt door Basil, Sybil en Manuel. Het team van Faulty Towers. Niet de echte Fawlty Towers, een daarvan (Andrew Sachs als Manuel) is trouwens al overleden. Het zijn look-alikes. En gelukkig ook do-alikes. De productiejaren (1975-1979) liggen al ver achter ons, maar de twaalf afleveringen vol dwaze wederwaardigheden in hotel Fawlty To wers worden nog steeds overal ter wereld her haald. Daarbij valt soms wel op dat de serie hier en daar wat oubollig is geworden. Maar de scherpste humor meestal niet. Die blijft fantas tisch. Fawlty Towers was gebaseerd op een be staand hotel (Gleneagles Hotel in Torquay), waar de ploeg van Monty Python slecht ont haald werd. Heel de crew blies na één nacht de aftocht, op hoge poten. Maar John Cleese en Connie Booth bleven opzettelijk achter. Zij ro ken een briljant idee. Flink aandikken was het ontbrekende ingrediënt. Er moet meer gelachen worden bij het eten traag en onhandig. Het karakters. Zo zullen zij zijn flamboyante per sonages in één kolom te beschrijven. Ont houd dat Basil (crea tie van John Cleese) grof en ongeduldig is, dat Sybil nieuwsgie rig en over-empa- thisch is en Manuel zijn bovendien botsende u bedienen. Het kan zijn dat de salade onder uw neus wordt weggehaald, dat Sybil komt roddelen terwijl u liever een hap zou willen nemen, dat Manuel klunzig jongleert met de broodjes. En dat ze luidkeels ruzie zullen krijgen met elkaar. Allemaal in het Engels, trouwens Ik heb nooit gehouden van die plechtige obers achter stoelen. Er moet meer gelachen worden bij het eten. Wees gerust, er zal geen suiker in het zoutvaatje zitten. Het zal u smaken. Diner én bediening. MUZIEK TOP 3 5 REDENEN OM THUIS TE BLIJVEN Kookboek Yentl Schieman is in derdaad geboren en opgegroeid in Krui- ningen, maar woont inmiddels alweer heel wat jaren in Amsterdam. Samen met Christine de Boer vormt ze Yentl en De Boer, dat wordt omschreven als een 'muzikaal, absurdistisch caba retduo'. Zij wonnen de Wim Sonne- veldprijs (2013) en in 2014 de Annie M. G. Schmidtprijs voor hun lied Ik heb een man gekend. ,,Dat lied hebben wij enkele jaren geleden op de Uitmarkt in Amsterdam ook samen met het Zeeuws Orkest uitgevoerd'', memo reert Yentl. ,,Het was een heel span nend moment. Zo'n orkest achter je op dat grote podium. Er waren heel veel mensen en het kwam ook nog op televisie. Dan ga je ineens twijfe len aan de teksten, terwijl je dat lied al duizend keer hebt gezongen. Maar dat optreden was heel fijn en het smaakte naar meer. We vonden het dan ook superleuk een uitnodiging te krijgen om mee te doen met dit Nieuwjaarsconcert.'' Yentl en Christine hebben net een korte, maar intense opvoeringsreeks in het Amsterdamse Bellevue achter de rug van The Last Christmas, een ge legenheidsprogramma samen met drie andere cabaretières: Eva Crut- zen, Stephanie Louwrier en Yvonne van den Eerenbeemt. Direct daarna, in deze eerste week van het jaar, rich ten beide vrouwen hun focus volle- Mijn oma had kaartjes gekocht zodra ze hoorde dat wij hier zouden optreden dig op de repetities met Het Zeeuws Orkest (HZO). ,,Zij hebben speciale arrangementen gemaakt om ons te begeleiden. Dat moet heel strak ge beuren, want daarbinnen hebben we niet veel vrijheid. Het is een uitda ging om ons daar dan toch vrij in te voelen'', zegt Yentl. Volgens haar is het een groot verschil, optreden met zo'n groot orkest achter je. ,,Als ik onszelf op de piano begeleid, kan ik het tempo aanpassen, iets versnellen of vertragen, bijvoorbeeld, om de grap het beste te laten vallen. Timing is in onze liedjes van heel groot be lang.'' Gitarist Een beetje orkestervaring deden de cabaretières al op bij het maken van hun tweede cd, Mn Snoep. Die werd live opgenomen in het Concertge bouw in Amsterdam. Met begelei ding van onder meer het West Side Trio, een strijkersformatie van drie vrouwen. ,,Het leuke is dat zij ook weer hebben meegearrangeerd, nu, voor Het Zeeuws Orkest. We doen tijdens het Nieuwjaarsconcert overi gens ook nog een paar liedjes samen, zonder orkest, en we brengen voor onze begeleiding ook gitarist Laurens Joensen (geboren in Terneuzen, red.) mee. Dat wordt dus een heel Zeeuws feest'', grinnikt Yentl, die zich er vooral op verheugt ook aan haar fa milie te laten zien hoe zij en Chris tine daar staan, samen met Het Zeeuws Orkest. ,,Mijn oma had kaart jes gekocht zodra ze hoorde dat wij hier zouden optreden. Zij vindt het Willem Nijssen is f - jL theaterliefhebber. Hij schrijft over allerlei voorstellingen. Wat: Faulty Towers, inclusief driegangendiner Waar: Stadsschouwburg Middelburg Wanneer: 9 en 10 januari, aanvang 19.00 uur Het is ondoenlijk om Fawlty Towers en Het kan zijn dat de salade onder uw neus wordt weggehaald tijdens het theaterdiner Faulty Towers. foto interactive theatre international De keuze van onze redactie: Daniel Romano - Finally free Ontroerend mooie plaat, met vleugjes Nick Drake en Crosby Stills Nash Young. Het derde album in één jaar van deze Cana dees, die het beste tot het laatste heeft be waard. Rita Ora - Phoenix Geen album om te kopen of in zijn geheel te beluis teren: te veel her haling. Wel stuk voor stuk catchy songs die moei teloos passen in je afspeellijsten op streaming- diensten. The 1975 - A brief inquiry into online relationships Muzikale reis die meandert van synthpop langs rock naar tedere ballads. Man chester heeft weer een band die de muziekwe reld bij de oren pakt. donderdag 3 januari 2019 B GO Toen twee vrienden het eerste avocadorestaurant ooit open den in Amsterdam, bleek het een enorm succes. Niet zo gek, want avocado's zijn niet alleen lekker maar ook gezond. Ron Simpson en Colette Dike hebben hun beste recepten verzameld. Wie -■ het boek The Avocado Show in huis heeft, tovert in een handomdraai bijzondere gerechten op tafel. Wie van sociale media houdt: de recepten zijn hartstikke instagrammable. Verschenen bij Kosmos. Weense walsen Ali Pankow 44 Yentl Schieman Jorien de Wit begint het nieuwe jaar met compassie en stand-upcomedy van 47 komieken uit de hele wereld. Ze tipt ook het levensverhaal van Oscar Wilde op dvd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 46