M'n zaete om de taefel te brullen Romeins 'wattenstaafje' 12 ZEELAND Streektaal BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Nederland kiest Sinds kort wordt de mening van de Nederlanders gevraagd, hoe ze over iets denken. Dat wordt dan door de minister maar voor waar aangenomen. Bij de Zwarte Pieten kwestie wordt aan 3100 personen gevraagd hoe ze er over denken en de uitslag is dan dat Nederland niet meer kiest voor de echte Zwarte Piet. Verleden maand heeft Neder land weer gekozen over de win tertijd en minister Kajsa Ollon- gren zegt dat Nederland heeft besloten dat het altijd winter tijd moet blijven (krant 19 de cember). De democratie in Ne derland gaat dankzij dit soort peilingen hard achteruit, maar dat kun je van deze minister die het referendum om zeep heeft geholpen wel verwachten. Als 1800 Nederlanders hun mening wordt gevraagd over iets en de minister dit ziet als de 'mening' van Nederland gaan we toch heel hard achteruit in een land waar meer dan 17 miljoen men sen wonen. Jac. van Belzen Pablo Picassoplein 68, Vlissingen Mystificatie Woensdag 12 december jl. was op moreel vlak best wel een dieptepunt, als je de krant zo eens doorscrolde: De Weledel- geleerde Heer Ralph Hamers mocht/moest zich in de Tweede Kamer verdedigen over de mal versaties, die onder zijn bewind hadden plaatsgevonden bij de ING; tien jaar na de kredietcrisis is er op moreel vlak schijn baar/blijkbaar nog steeds niets veranderd in de bancaire wereld (zie ook mijn brief d.d. begin oktober 2008). Op dezelfde dag bleken de managers van de PZEM-poot van DELTA zichzelf behoorlijk te hebben bevoordeeld; PZEM, vroeger onze provinciale trots, zoals de KLM het nationale pa radepaardje was. Chapeau voor Uw dappere stellingname, me vrouw Schönknecht!! En last but not least, raads man Roethof, die de dood van de omgebrachte Nicky Verstap pen bagatelliseerde. Deze man heeft hiermee zichzelf en zijn beroepsgroep behoorlijk gedis kwalificeerd. Het toverwoord anno 2018; MYSTIFICATIE, en de 'mystificanten' komen er ge woon mee weg, populair ge zegd. Monique Sturm Turkeye 16, Waterlandkerkje Oostvaardersplassen Jaren geleden werd door een ambtenaar van Staatsbosbeheer het plan bedacht voor een echt natuurreservaat: de Oostvaar- dersplassen (naar aanleiding van het artikel 'Afschot bij Oostvaardersplassen begon nen', krant 11 december). Waar alles volgens de natuurwetten moest gaan, maarer moest wel een hek omheen!!!!! Er werd vergeten dat de die ren in geval van honger en dorst geen kant uit konden, en dat de dieren zich voortplanten en het er steeds meer worden met minder voedsel, met als ge volg veel lijdende dieren die de hongerdood sterven. Bleker was destijds tevreden over het ex periment. Hij dacht niet aan de dieren, maar aan hertenbief stuk. PVV, VVD, CDA, SGP, 50Plus, SP, D66, CU, PvdA stemden allemaal in met dit barbaarse plan. PvdD pleit al ja renlang voor de meest dier vriendelijke oplossing, het ver binden van Oostvaardersplas- sen met andere natuurgebie den, want de dieren hebben be scherming, beschutting en ruimte nodig in plaats van de kogel!! C. Minneboo J. de Smitstraat 31, Oost-Souburg Kringloop Jarenlang verzorgde ik samen met een buurman een maande lijkse rommelwinkel in een au tobox in het Middelburgse Driewegenhof. Een aantal jaren terug kreeg ik zonder enige vooraankondiging een brief van Woongoed om te stoppen. De verkoop was 'strijdig met het bestemmingsplan'. Destijds, maar ook nu nog word ik aange sproken door buurtbewoners die zeggen de handel te missen. Arme gezinnen werden ge steund en het milieu was ermee gediend. Milieu is zeer zeker van toe passing op een kringloop naast een milieustraat voor afvalstof fen. Bij opheffing van de kring loop (krant 3 december) zullen meer bruikbare artikelen op de stort belanden! Mijn advies is: laat, hoe dan ook, de kringloopwinkel be staan. Kees Baan Wijdauplantsoen 29, Middelburg Fietspad Veel mensen maken zich zorgen over de veiligheid van het fiets pad langs het Kanaal door Wal cheren, van de Keersluisbrug in Vlissingen tot aan de Sloebrug in Middelburg omdat het echt pikdonker is (krant 18 decem ber). Misschien is het een optie om de kunstenaar Daan Roose- gaarde en het bedrijf van Heij- mans NV in te schakelen voor een verlicht fietspad zonder lan taarnpalen etc. Zie ook het ver lichte fietspad wat de kunste naar heeft gerealiseerd in het Van Goghjaar tussen de plaatsen Nuenen en Eindhoven. Ik heb het zelf gefietst en het is indruk wekkend en zeker goed verlicht. Het zal best wel enige duit kos ten maar met subsidie moet dat toch te doen zijn. Elly van der Bliek Zeemanserve 30, Vlissingen ulder aode jaeren elee kat- WÊmÊ ten. Jao, nie aomè tehelieke, WW 0. Bi je besukerd, vees te vee waark. 't Is wè maklijker as on- den, want dae mo je ok mee gae lo- ape. A je weg wil mo je aoltied dienke oe of je 't za doe. In wulder gienge toe vee op vekansie, minstes drie weken varre wegt. Gelokkig kon onze dochter dan vo 't beêst zurhe. Zo konde m'n ze mit 'n gerust arte achterlaete. Nae 'n lange vekan- sie kwaeme m'n mit de auto op 't achterpad anrieje bie de garage in toe kwam Jasper trek anrenne. Ie kende 't geluud van d'auto. Jasper was dudelijk blie in dat laet 'n katte toch nie zo gauw maarke. Wat 'n eêl goed wist, was oe of je 'n deure most opemaeke. Want dat aod'n ons dikkels zie doe. Neffen de terras- deure stieng 'n bank. As 'n nae binne wou, gieng 'n op de oahere kant van de bank zitte in rammelde an de krikke van de deure. Ie was nie staark genocht om de krikke nae benee te douwen. Dust zaalf kon 'n nie nae binne komme. De dochter die nog op Renisse woont, ei sint kort ok wi 'n katte. Die weet 't beter as Jasper. Ie spriengt van de grond of naer de krikke in somtieds kan 'n dan zo de deure opekriehe. Ik dienke dat julder zaalf zukke dien gen ok wè 's mee'emaekt want onze uusdieren bin vee slimmer as vee maansen wete. Onze Jasper ao nie zo'n makkelijk leven. Ie kreeg 'n kankerhezwel in eên van z'n poo- ten. De dieredokter zei dat 't m3 't beste was om die poot d'r of t'aelen. Dat m'n laete doe. Toe dat wulder de katte nae de operaosie konde op'aele was 'n nog verdoafd. De as sistente zei: as 'n biekomt mo j'n ma 's lekker verwenne. Noe, dat viel nog agheêl nie mee, want toe dat Jasper uut z'n verdoavieng kwam is 'n zo geschrokke, dat 'n achter de kachel in de biekeuken is gekrope in wulder konde 't beêsje nie te pak ken kriehe. Pas toe dat 'n zaalf eêl zielig nae vore kwam konde m'n wat an dat verwennen gae doe. 't Is wonderbaerlijk oe of 'n laeter mit drie pooten kon sprienge. An de mi sère was nog gin aande gekomme. Tiedens eên van onze vekansies aode m'n Jasper nae 't dierenasiel ebrocht. Bie 't op'aelen wier d'r ezeid dat 'n zovee most drienke. Jao, in toe bleek dat 'n sukerziekte ao. Daer is 'n ok an gesturve. Noe mot ik d'r an dienke, dat in mien jeugd in 'n groote stad wulder tuus neffen 'n katte ok eêl lank 'n witte kees'ond aode. Dae waere m'n aomè gek op. Dien ond kreeg 'n vurm van astma in most 'of'emaekt' ore. Zo wier dat in dien tied daer ezeid. Moe gieng d'r mee naer 't abbe- twaar in most 't beêsje zaalf in 'n gaskotje zette. Mit dat ver'ael kwam ze tuus in toe zaete m'n aomè om de taefel te brullen. 'n Droevig ver'ael deze keer, ma waer gebeurd. UIT DE ZEEUWSE KLEI Die rare Romeinen. Soms lij ken ze meer op ons dan we ons realiseren. Als Romein kon je ook cosmetische producten kopen. En niet alleen in de kernge bieden van het rijk rondom de Middellandse Zee, maar ook in de plaatsen aan de rand van het Ro meinse rijk. Zo ook in het huidige Zeeland. Eén van de objecten in de cosmetische instrumentendoos is een zogenaamde oorlepel of oor sonde, waarvan er in Aardenburg tot op heden één is gevonden. Een oorlepel ziet eruit als een lange naald of steel met aan het einde een klein rond 'lepeltje'. Oorlepels werden in de Ro meinse tijd gebruikt om met het lepeltje de oren te reinigen en met de naald vermoedelijk tanden en nagelriemen schoon te maken. Daarnaast kunnen ze medisch ge bruikt zijn voor bijvoorbeeld de wondverzorging. De Aardenburgse oorlepel is vervaardigd van brons. Dergelijke objecten, vooral de on versierde, komen voor gedurende de hele Romeinse tijd. Maar tijdens de middeleeuwen en later werd het oorlepeltje ook veel gebruikt. De le peltjes konden zijn vervaardigd uit diverse materialen, zoals been. Oorlepels hebben een relatief lange steel, zodat het uiteinde goed kon worden ondergedompeld in een flesje of balsemarium met olie. Die olie kan normale (olijf)olie zijn geweest. Olijfolie werd namelijk in de Romeinse cultuur op allerlei manieren gebruikt om het lichaam schoon te maken, met name in de huidverzorging. De instrumentendoos van de Romeinse vrouw (of man) was na tuurlijk niet beperkt tot een oorle pel. Ook zalfplaatjes, pincetten, tandenstokers, kammen, scheer messen en spatel- en lepelsonden konden onderdeel zijn van een der gelijk cosmetische uitrusting. Ook een Romeinse doctor zal een oorle pel in zijn 'gereedschapskist' heb ben gehad, naast onder andere di verse soorten spateltjes en sonden, mesjes, pincetten en containers voor allerlei soorten medicamen ten. Het spreekt voor zich dat dit soort objecten niet was weggelegd voor het plebs. Ze hoorden bij de levensstijl van de welgestelden in het rijk. Een moderne analogie voor een oorlepel is het heden daagse wattenstaafje. Dat wordt immers eveneens toegepast in de persoonlijke verzorging, alsook bij handelingen van meer medische aard. donderdag 3 januari 2019 Henk Blom In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Henk Blom in het Schouws. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. GO Tweewekelijkse rubriek over ar cheologische vondsten in Zee land door Stichting Cultureel Erf goed Zeeland (SCEZ) Joost van den Berg Aardenburger oorlepel. Oostvaardersplassen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 40