3 £-1. NIEUWS 3 Stranden overspoeld met rommel, de eerlijke vinders mogen alles houden "s?-l '"f- - v. Fleecedekens, kuipstoeltjes, lattenbodems en zelfs gloednieuwe tv's. Strandjutters konden gisteren op de Waddeneilanden hun geluk niet op. Er spoelden duizenden spullen aan van overboord geslagen containers. ,,Hier gaat je hart sneller van klop pen'', zegt Robert Terpstra van Ter schelling. Woensdag in alle vroegte is de eilandbewoner al aan het jut ten bij het Formerum. Tuinstoelen, rieten manden, tv's, portemonnees, autobanden, van alles komt hij te gen. Met de kar achter de auto rijdt Terpstra langs de waterkant en pakt wat hij pakken kan. ,,Het was gigan tisch druk, net een snelweg vol au to's.'' De tv's zijn volgelopen met zout water en onbruikbaar, maar de tuinstoelen en rieten manden zijn droog wel te gebruiken, denkt hij. Niet dat hij er rijk mee gaat wor den. Meestal houdt Terpstra de spullen als trofee - als de gemeente dat tenminste goed vindt. Maar die is maar wat blij met alle handjes die komen om te helpen opruimen. ,,Het is alleen maar heel lief'', re ageert burgemeester Tineke Schok ker (CDA) van het naastgelegen Vlieland waar ook duizenden spul len aanspoelden. ,,Wij zijn blij dat we de troep kwijt zijn. Verwerken kost meer dan de spullen waard zijn. Bovendien valt het met onze twee agenten toch niet te bewaken, het spul ligt over het hele strand'', zegt ze. Enigszins teleurgesteld is de bur gemeester wel. Want de 'jackpot' - televisies, speelgoed en auto-on derdelen - is met name aange spoeld op Terschelling. Vlieland moet het doen met kuipstoeltjes, lattenbodems voor IKEA en fleece dekens. ,,Maar we gunnen het onze buren hoor'', lacht ze. De 21 containers die zijn aange- spoeld op Vlieland, Terschelling en Ameland zijn afkomstig van de MSC Zoe, met bijna 400 meter lengte een van de grootste contai nerschepen ter wereld. Het schip, dat vaart onder Panamese vlag, ver loor de 270 containers in de nacht van dinsdag op woensdag. Dit ge beurde ten noorden van het Duitse eiland Borkum, vermoedelijk door harde wind. Door de sterke stro- ming spoelde een deel aan op de Nederlandse Waddeneilanden. Toch is het niet alleen maar een geluksdag voor de strandjutters. In de loop van de dag groeien de zor gen over drie containers waar orga nische peroxide in zit. Dit is een stof die gebruikt wordt bij de pro ductie van plastic. Bij aanraking van het poeder kan dat tot verwondin gen leiden. Deze containers zijn nog altijd niet gelokaliseerd en dus adviseert de veiligheidsregio FryslSn strand jutters om bij alle containers weg te blijven. Hulpdiensten proberen zo snel mogelijk uit te zoeken of de laadbakken gevaarlijk zijn en bren gen alle nog dichte containers naar een veilige plek. Opruimen Schokker denkt dat Vlieland nog wel een paar dagen bezig is met op ruimen. ,,We hebben een oproep gedaan voor vrijwilligers, iedereen helpt mee. Mensen komen met trekkers en grote karren. Dit heb ben we wel vaker gehad. De kosten declareren we bij de reder, zo werkt dat'', aldus Schokker. Het is niet de eerste keer dat spul len aanspoelen op de waddeneilan den. In 2006 vond er een 'shoenami' plaats, toen er tienduizenden schoenen aanspoelden. Ook toen betaalde de verzekering van de re derij de kosten van het schoonma ken. donderdag 3 januari 2019 ii ém i w. - .W -J-; Mii ÜMÜ^m Duizenden lampen Jutters slepen met zijn aangespoeld op het een televisie in de hoop strand van Terschelling. dat deze nog tot leven foto's de vries media te wekken is. Geluksdag voor jutters Pier Abe Santema West-Terschelling Borkum Schiermonni Terschelling Vlieland Texel Kijk op de site bij /video Hoe strandjutters spullen meenemen. Containerschip verliest 270 containers in slecht weer. MSC ZOE max. 19.000 containers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3