o cfk regionale nieuws Basisschool kan zorg niet aan JOL Burgemeester wist dat de brandstapel in Scheveningen te hoog was De Kleine anders Walcheren Vlieland jut zich suf op spullen die van schip vielen Strand ligt bezaaid met tv's, auto onderdelen, gloeilampen en meubels Volgens het Landelijk Expertise Centrum Speciaal Onderwijs (Lecso) is de rek eruit op gewone ba sisscholen, die toch al worstelen met te grote klassen en te weinig leer krachten. „Leerkrachten hebben met alle goede wil geprobeerd kinderen binnenboord te houden, maar dat lukt niet meer'', constateert voorzit ter Wim Ludeke. Vooral leerlingen met gedragsproblemen kunnen ze niet meer in de klas houden. Met de introductie van de Wet passend onderwijs in 2014 was het de bedoeling dat meer kinderen die zorg nodig hebben, in de reguliere schoolklassen zouden blijven. Het zou beter zijn voor hun ontwik keling om niet in een klas vol met zorgleerlingen te zitten. In de eerste ja ren die volgden, gin- gen inderdaad min- Kinderen krijgen veel te laat de hulp die ze nodig hebben. We zijn schadelijk bezig - Wim Ludeke, onderwijsexpert der leerlingen naar een speciale school. In 2017 was er echter al sprake van een voorzichtige stijging van het aantal leerlingen in het speciaal on derwijs. Uit een analyse van de nieuwste cijfers door deze krant blijkt dat de trend doorzet. Het afge lopen jaar groeide het speciaal (ba- sis)onderwijs zelfs met ruim twee duizend kinderen. Het voortgezet speciaal onderwijs (vso) telde daar entegen 44 leerlingen minder. Duurder De scholen worstelen met de door verwijzingen, omdat een plekje op een speciale school flink duurder is. In diverse regio's moeten de (samen werkende) scholen echter sinds 2015 bezuinigen, omdat ze volgens het mi nisterie van Onderwijs bovengemid deld veel kinderen in het speciaal on derwijs hadden en nog steeds heb ben. Die regio's moeten er voor zorgen dat meer leerlingen uit de speciale klassen op reguliere basisscholen te rechtkomen. Om de kosten te drukken, krijgen kinderen nu niet altijd wat ze no dig hebben, constateert het Lecso. Rare fratsen Ludeke: „Je ziet dat samenwerkingsver banden (die het geld voor zorg op scholen ver delen, red.) steeds meer hun eigen regels maken. In paniek ha len ze rare fratsen uit. Zo krijgen kin deren veel te laat de hulp die ze nodig hebben. We zijn schadelijk bezig.'' Het ministerie van Onderwijs kon niet reageren. P10 Het lage btw-tarief is van 6 naar 9 procent ^^*v3Sft«*c*grapt zijn vrouw Jolanda gegaan. Dat kostte menig ondernemer veel (foto), als iemand een opmerking maakt over hoofdbrekens, zo ook de Terneuzense een duurder brood. De meeste klanten tonen bakker John Schot. ,,Bel maar naar Rutte", begrip voor de verhoging. zeeland 2 In Den Haag is het vingerwijzen begonnen. De gemeente ontkent dat er een oogje h werd dicht geknepen donderdag 3 januari 2019 Nieuwsmedia 5 5 5 530" It c? P3 en ZEELAND 2 Speciaal onderwijs groeit nog Speciale basisscholen hebben er het afgelopen jaar ruim tweedui zend leerlingen bijgekregen. Dat staat haaks op de Wet passend onderwijs, die bedoeld is om juist meer zorgleerlingen in reguliere klassen te houden. Ellen van Gaalen Utrecht P4 6°C Soms een pzc.nl spat regen Ook voor het laatste Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,60 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1