'Als ik straks 53 word, heb ik 6 maanden vrij' 19 Hoeveel verdien je? Verdient Henk genoeg? ZIJ-INSTROOMTRAJECT OM JUF TE WORDEN Renée van de Giessen (58) uit Voorburg werkte jarenlang voor een baas, maar begint vanaf januari haar ei gen bedrijf: Verhaal op schrift. Ze wil verha len optekenen van vluchtelingen, oude ren, maar eigenlijk van iedereen die dat zelf niet kan. ,,Ik heb eindelijk het gevoel dat ik écht weet wat ik wil.'' Van de Giessen stu deerde in 1986 af in andragologie, een so ciaal wetenschappe lijke studie, vergelijk baar met pedagogi sche wetenschappen. ,,De banencrisis domi neerde destijds, dus werk lag niet bepaald voor het oprapen'', herinnert de Voor- burgse zich. ,,Ik had dan wel een diploma, maar ik was erg onze ker.'' Om een gevoel van bekwaamheid te ontwikkelen, deed ze in die tijd tal van kleine opleidingen. Een opleiding hand- leeskunde bijvoor beeld, potten bakken, dansexpressie en zelfs een cursus holistische massages. ,,Zelfont- plooiing'', zo om schrijft ze die periode. Pas op haar 28ste gaat ze echt aan het werk, voor belangenvereni ging COC Nederland, waar Van de Giessen redacteur wordt van het verenigingsblad. ,,Ik voel me zinvol als ik maatschappelijk werk kan combineren met taal.'' Later gaat ze aan de slag in het ouderen- welzijnswerk en nog later verruilt ze die baan voor een functie als trainer en adviseur bij RotterdamV, een organisatie voor de emancipatie van lhbti'ers. Ze krijgt onenigheid met haar werkgever en vraagt zich af: past dit werk bij mij? Op haar 55ste be landt ze in de WW. De jaren van werk loosheid beschrijft Van de Giessen als een zegening. ,,Je leert veel over wie je bent. Als je fulltime werkt, is die ruimte voor reflectie er nauwelijks.'' Ze doet in die peri ode een workshop Verhalen Vertellen en dat bevalt haar zo goed, dat ze deze maand met haar eigen bedrijf start: Verhaal op schrift. Ze gaat verhalen op tekenen van mensen die dat zelf niet kun nen, bijvoorbeeld van wege een taalbarrière. ,,Alles komt eigenlijk samen. Ik heb nog geen idee hoe ik het ga vormgeven en geld gaat het me in eerste instantie ook niet op leveren. Maar ik geloof wel dat ik hiermee mijn talenten benut.'' ,,Ik krijg bruto 2435 euro per vier weken. Dan ontvang ik een jaarlijkse winstuitkering. Afgelo pen jaar heb ik ongeveer 80 procent van m'n bruto periodesalaris ontvangen. Daar bovenop krijg ik een 'koelingtoeslag' van 25 of 26 cent bruto per uur, omdat ik in de koeling werk. Ook ontvang ik 10 procent korting op de boodschap pen met een maximum van 75 euro per kwartaal. Vroeger kregen we bonnen, maar dat mag niet meer van de belastingdienst. We krijgen ook korting op 'Appie-deals' - uitjes en producten - maar daar heb ik nog nooit naar gekeken. Ik ben niet zo materialistisch." ,,Het is best wel zwaar lichamelijk werk. Echt inhoud heeft de baan ook niet. Maar ik werk daar niet vanwege het werk, maar vanwege de vrije tijd die ik overhoud. Ik heb een werkweek van 40 uur. Ik heb 26 vakantiedagen en 230 uur aan adv. Dat zijn bijna 29 dagen. We werken met ploegen diensten en dag- en nachtroosters. De toeslagen heb ik nooit in geld laten uitbetalen, maar in vrije tijd. Dit geeft mij op jaarbasis 465 uur extra. Dat zijn 58 dagen. Hierdoor heb ik altijd veel kunnen reizen. Vroeger werkte ik twee maanden en dan was ik daarna twee maanden vrij om naar Zuidoost-Azië op vakantie te gaan." ,,Ik heb een cao met een gouden randje. Vanaf het jaar dat ik 45 werd, krijg ik ouwe lullen-da- gen. Om de week betaald een dag vrij. Ik lever hier wel wat adv voor in, maar uiteindelijk is dit 110 uur winst op jaarbasis. En als ik straks 53 word, krijg ik bijna iedere week een ouwe lullen- dag en dan heb ik dus 6 maanden vrij per jaar. Waar kun je dat nou krijgen?" ,,Als ik over twee jaar 25 jaar in dienst ben, krijg ik drie dagen extra vrij. Ook ben ik met 49 jaar uit de nachtploeg gegaan, maar krijg nog steeds 80 procent van mijn ploegentoeslag. Dit betekent dat ik momenteel de ene week drie dagen werk en de week erop drieënhalve dag. Het salaris is nooit heel hoog geweest, maar geld kom je toch altijd tekort. Begeren is lijden, zei Boeddha." BABETTE RIJKHOFF BrancheDetailhandel Werkervaring27 jaar Volgens het Salariskompas is het gemiddelde sa laris voor Henks functie 2.532 euro bruto. ,,Nou, dat scheelt niet heel veel hè. Kan ik mooi tegen onze manager zeggen dat hij nooit meer mag kla gen dat we te duur zijn." Ze had al achttien jaar een goedbetaalde baan als fysio therapeut. Toch had Yvette Dijkman (40) het gevoel dat ze meer wilde doen. Ze volgt een zij-instroomtraject om juf te worden. 'Echt knap dat je die stap durft te zetten'. Het is een uitspraak die Dijkman veel hoort in haar omgeving. ,,Natuurlijk vind ik het span nend, maar ik ben toe aan een volgende stap.'' Ze studeerde in 2000 af en was tot eind vorig jaar werkzaam als fysio therapeut. Toch was ze altijd nieuwsgierig naar het onder wijs. ,,Ik heb zelf drie kinde ren en ik vind het prachtig om ze dingen bij te brengen. Wat mij betreft is er weinig mooiers dan meehelpen aan 'Niks mooiers dan helpen bij de ontwikkeling van kinderen' haar niet meer vanzelfspre kend moeten zijn. ,,De moge lijkheid om van beroep te wisselen is er en zo'n switch geeft je de kans om je te blij ven ontwikkelen. Daar pluk je zelf de vruchten van.'' Wel er kent de lerares in spe dat het niet voor iedereen is wegge legd. ,,Ik heb het geluk dat mijn man hoofdkostwinnaar is. Daarom hoef ik me om geld minder druk te maken. Als je die zekerheid niet hebt, is een carrièreswitch een be hoorlijk risico. En omscholing kost tijd en geld.'' geven om het onderwijs in te gaan. Als zij-instromers hun geschiktheidstest goed afron den, mogen ze doorgaans meteen voor de klas. Aan de Hogeschool van Utrecht gaat Yvette ook weer colleges volgen om binnen een paar jaar haar onderwijsbe voegdheid te halen. „Als je het gevoel hebt dat je niets meer kunt leren in je huidige functie, dan is het goed om verder te kij ken", vindt Yvette. Een le ven lang werken voor de zelfde baas zou volgens de ontwikkeling van kinde ren.'' Vorig jaar gaf ze zich op voor een baan in het basison derwijs. Na een zogehe ten geschiktheids keuring heeft ze toestemming om voor de klas te staan. Eerst vijf maanden onder begeleiding, daarna zelfstan dig. Yvette is een van de zij- instromers, mensen met een diploma die hun baan op- donderdag 3 januari 2019 GO Wie: Renée van de Giessen (58) Ommezwaai: gaat uit dienst en begint voor zichzelf Vandaag: Henk (50), all round magazijnmedewerker bij Albert Heijn. Hij werkt er al 23 jaar. De havo heeft hij afgemaakt, een vervolgop leiding heeft hij niet gedaan. Via uitzendwerk kwam hij binnen. Wat verdien je? Blij mee? Wat een feest. Kun je ons nog jaloerser maken? Hoe zit het met jouw salaris? intermediair.nl/salariskompas Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@persgroep.nl Wie: Yvette Dijkman (40) Ommezwaai: van fysiothera peut naar juf voor de klas -YVETTE DIJKMAN FOTOMARLIES WESSELS Yvette Dijkman wordt juf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19