7 Na een jaar zonder vreugdevuur in Krabbendijke is de traditie weer in ere hersteld. Een speciale vuurschaal en dranghekken zorgen voor de veiligheid. Maar van een grimmige sfeer is geen sprake. Op het plein heerst een gemoede lijke sfeer. Jongeren met flesjes bier in de hand schudden elkaar de hand. Af en toe gaat er een rotje af. Sommi gen oorverdovend hard. Maar van een grimmige sfeer, zoals jaren terug, is geen sprake. Politie De politie houdt de situatie nauwlet tend in de gaten en heeft voortdu rend contact met de organisatoren. ,,Overdreven, die politie", zegt Pe ter Nieuwenhuijze, die elk jaar een kijkje komt nemen. „Vanmiddag heb ik zeker 15 man geteld. Tussendoor vloog er ook nog een helikopter over. Het enige dat ze doen is kinderen op de vingers tikken. Een beetje flauw is dat wel." Medeorganisator Ton Kramer blikt tevreden terug op het verloop van de nacht. ,,Het is zonder incidenten ver lopen. Daar zijn we heel blij mee. Na een uur of twee hebben we het vuur gecontroleerd laten uitbranden. Het is heel mooi dat we de traditie van het vreugdevuur voor Krabbendijke kunnen behouden en voortzetten." Jong en oud wenst elkaar het beste en geniet onder het genot van een biertje van de metershoge vlam men op 'de kruising'. Want een vanzelfsprekendheid is het vreugdevuur in Krabbendijke niet meer. Twee jaar geleden legde de ge- Maar 15 man politie is wel wat overdreven. Net als die helikopter die overvloog meente Reimerswaal het aan ban den, vanwege excessen rondom de traditie. Aanvankelijk zouden ze worden verboden, maar later besloot de gemeente de vuren onder strikte voorwaarden toch toe te staan. Initia tiefnemers moeten nu een vergun ning hebben en voorzorgsmaatrege len treffen. Brandblussers En dat is gebeurd. Het hout ligt opge slagen in een container. Liters water en brandblussers staan paraat. Dranghekken zorgen dat toeschou wers op veilige afstand van de vlam men blijven. Het voortbestaan van de traditie is ook te danken aan de fi nanciële steun van ruim negentig Krabbendijkenaren; die zamelden in een week tijd ruim 2.100 euro in. Van dat geld is een stichting opge- richt en een vuurschaal van 2,5 meter Ton Kramer (mede doorsnee aangeschaft. Die schaal organisator) en burge- moet voor meer veiligheid zorgen. meester José van Eg- Even na middernacht gaan de mond. vlammen metershoog. Jan Poortvliet kijkt goedkeurend toe. Hij is een van de sponsoren achter de vuurschaal. ,,Het is een beetje vlakjes. Andere ja ren zat er meer pit in. Aan de andere kant: toen liep het ook wel uit de hand. Dat doet het nu niet." woensdag 2 januari 2019 BE Er is veel politie op de been rond het vreugdevuur in Krabbendijke. Maar toch was het bijna als vanouds genieten toen de vlammen oplaaiden. fotos johan van der heijden Vreugde rond het vreugdevuur Hij is blij dat de traditie blijft be staan. ,,Het is toch iets dat bij Krab bendijke hoort. Mijn vader heeft het als kind al meegemaakt, en die is nu 73." Timo van de Kasteele Krabbendijke - Peter Nieuwenhuijze

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 52