£3 e? Hoop in plaats van cynisme Manifestatie over bereikbaarheid Kernreactor Doel is weer in bedrijf Leuk 2 Na het feest van oud en nieuw is het de volgende dag wakker worden tussen het afval. 'Nou, het is wel eens gekker geweest.' JAARWISSELING DE OCHTEND ERNAA woensdag 2 januari 2019 Commentaar Het feest is voorbij. De beste wensen zijn uitgesproken, de goede voornemens weer eens van stal gehaald. Het gewone leven van 2019 kan beginnen. Is het vuurwerk heftig genoeg geweest om de kwade geesten te verjagen? Waarschijnlijk niet. Binnenkort zal het feestelijk optimisme om slaan in de bekende kritische houding. Dan beweren boze ton gen dat we in Nederland het verschil niet kunnen maken in de strijd tegen de klimaatverandering. Dan willen ze ons doen ge loven dat de gele hesjes het symbool zijn van een gevaarlijke onvrede en dat de verhoudingen in de wereld steeds meer op scherp komen te staan. Dat we ons moeten wapenen. Een flinke dosis realisme is prima. Het jaar 2019 zaligma kend? Dat verwacht niemand. Eerst en vooral moet vrijwel ie dereen in eigen kring de onvermijdelijke moeilijkheden met ge zondheid of met relaties overwinnen. Dit soort dingen over schaduwt alles. Dus als we elkaar het beste wensen, dan gaat het juist om het persoonlijk leven. Pas ver daarna komt de poli tieke agenda. Terecht. Maar het zou wel prettig zijn als er een restje hartelijkheid overblijft voor maatschappelijke kwesties. Je kunt sceptisch afwachten of je buurman het klimaat nog probeert te redden of je kunt zelf met warm enthousiasme het goede voorbeeld geven. Je kunt de gele hesjes minachten van uit je ivoren toren of je kunt proberen hun leven te verbeteren. Hoop in plaats van cynisme. Harmonie in plaats van confronta tie. Je kunt afwachten of je buurman het klimaat probeert te redden of je kunt het goede voorbeeld geven Steeds minder mensen maken ge bruik van de bus. Daarom is het noodzakelijk te zoeken naar nieuwe mogelijkheden. Deelnemers kun nen kennismaken met nieuwe ver voersconcepten. Maarten Stein- buch, hoogleraar aan de Technische Universiteit in Eindhoven, houdt een lezing tijdens de manifestatie. Hij doet onderzoek naar elektrisch vervoer en naar zelfrijdende auto techniek. ALMANAK Bloedfanatiek is die man als het gaat om het redden van milieu. Op al de daken van zijn huis en garage liggen zonnepanelen, de warmtepomp aan de muur snort behaaglijk en zijn auto hangt aan de stekker. Hij doet alles om de uitstoot van het broeikasgas CO2 te verminde- Tijdens de manifestatie wordt ook het online platform MAEX ge lanceerd. Het platform is bedoeld om maatschappelijke partijen bij Deelnemers kunnen kennismaken met nieuwe vervoersconcepten elkaar te brengen en informatie te delen. Organisaties kunnen laten weten wat ze nodig hebben om hun initiatief te ontwikkelen. MAEX bestaat al op verschillende plekken in de rest van het land. Op initiatief van de provincie en van de Rabobank Walcheren/Noord-Be veland is een Zeeuwse variant op gezet. ren. Oud en nieuw viert hij net zo gedreven, met duizendklap pers, vuurpijlen, gillende keu kenmeiden en wolken rook. Zijn buurman ziet het allemaal aan en zegt: ,,Jij was toch zo van het milieu." Verwilderd kijkt de man op: ,,Ja, hallo zeg, het moet wel een beetje leuk blijven." Vuurtoren voor 1050 euro geveild SAS VAN GENT Nieuw pronkstuk voor Industrieel Museum Het Industrieel Museum Zeeland in Sas van Gent krijgt er een pronkstuk bij, een door de be faamde fabriek Van den Kerchove uit Gent ge maakte compound- stoommachine met scha kelbord. De officiële over dracht door de Vrienden van industriemuseum MIAT in Gent en de Vlaamse Vereniging voor Industriële Archeologie en Textiel is volgende week vrijdag om 16.30 uur, waarna de stoomma chine ook wordt gede monstreerd. Van den Ker chove bouwde al sinds 1833 stoommachines. VLISSINGEN Boulevards krijgen eigen wijktafel Een grijze hoop afval smeult op nieuwjaarsochtend na aan de Mo lendijk in Hoek. Drie metalen vaten zijn zwartgeblakerd achtergelaten. Op het plein herinneren scherven van bierflesjes, vuurwerkresten en hout aan een uitbundige jaarwisse ling. Gekker ,,Nou, het is wel eens gekker ge weest", is de eerste conclusie van Patrick de Decker, die al 27 jaar voor de gemeente werkt. „Ik heb hier ooit een brandende auto weg moeten halen", herinnert hij zich. Samen met acht collega's j, «w-, van het team stadsservice van de gemeente Terneu- zen begint De Decker rond half tien aan de eerste opruimklus van 2019. Als één van de mannen de vaten rechtop zet, vult een flinke rook wolk het plein. Een voorbij- gangster houdt een doek voor haar mond als ze passeert. Ze steekt de hand op naar het opruimteam, als blijk van waardering. Veegwagen De as is te heet om meteen in de vrachtwagen te storten. Uitvoerder Wesley van Noord belt de brand- Kinderen gaan straks naar buiten. We willen voorkomen dat er ongelukken gebeuren i weer: die moet de boel ieerst komen blus sen. Ondertussen veegt een veegwa- I gen de hoeken k schoon. Het B team van de ge B meente stond op oudjaars dag al paraat om in actie te Engie Electrabel heeft de kerncen trales Doel 4 en Tihange 3 gisteren weer in bedrijf gesteld. Daarmee leveren vier van de zeven Belgi sche kernreactoren, net over de grens, stroom. Doel 4 werd in december opge start, na maanden te hebben stil gelegen. Maar na enkele dagen moest de reactor weer worden stil gelegd. Door een verstopte filter viel een pomp uit. Vorige week woensdag werd Doel 4 alweer her- opgestart, maar niet op volle kracht. ,,In de loop van de volgende dagen zal de centrale weer op volle kracht draaien", aldus een woord voerster van Engie Electrabel. Kerncentrale Tihange 3 werd gistermiddag opgestart. Dat kon omdat de nucleaire waakhond FANC daarvoor toestemming had gegeven. Aanvankelijk dacht de uitbater dat Tihange 3 pas in maart weer elektriciteit zou kunnen le veren. Deze reactor lag sinds eind maart stil. Zorgen Tihange ligt vlak bij Luik, niet ver van de Nederlandse grens. Buur landen zijn bezorgd over de veilig heid van Tihange en de andere kerncentrale in België. Die staat in Doel. Hoe houden we scholen, zieken huizen en andere plekken in Zeeland bereikbaar? Om die vraag draait het tijdens de mani festatie 'Bereikbaarheid in Zee land' op woensdag 16 januari in Hotel Van der Valk in Middel burg. Cornelleke Blok Middelburg Tip? redactie@pzc.nl BRESKENS De replica vuurtoren die toneelvereniging Thalia Breskens voor de laatste voorstelling gebruikte, is op oudjaarsdag voor 1050 euro geveild. Strandpaviljoenhouder Michel Vergouwe is de nieuwe eigenaar. Wat hij met de 2,5 meter hoge vuurtoren gaat doen, is nog niet bekend. Hij komt in elk geval op een open bare plek in Breskens, weet Thalia-voorzitter Vincent Corijn. Een deel van de opbrengst schenkt Thalia aan de stichting die de echte vuurtoren bij Breskens beheert. De bewoners en de on dernemers van de Vlis- singse boulevards krij gen een wijktafelover- leg. In het geregelde overleg met gemeente, politie en andere organi saties wil de gemeente praten over overlastver- schijnselen op de boule vards. De boulevards zijn po pulair bij veel verschil lende bezoekersgroe- pen en dat zorgt vooral 's zomers voor botsende belangen. Woensdag 16 januari is de informatie bijeenkomst over de wijktafel. Mensen kun nen zich voor de tafel aanmelden. 'Vuurwerk is leuk, een ravage niet' Cornelleke Blok Hoek - Wesley van Noord, uitvoerder Sebastiaan Quekel Doel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34