DE JAARWISSELING De zaak-Ivana Smit II NIEUWS 15 GERECHTIGHEID DE FAMILIE Voor de familie van Ivana Smit was 2018 het jaar van de zoektocht naar de waarheid. Oom Fred en tante Loes vertellen over het ergste jaar uit hun leven. ,,Wat is dat voor god die dit toestaat?'' woensdag 2 januari 2019 Wat maakte 2018 memorabel? Een serie verhalen waarin we terugblikken en vooruitkijken aan de hand van de grote en kleine gebeurtenissen. het balkon hebben gegooid. In augustus begon in Kuala Lum pur een rechtszaak waarin de omstandigheden rond Ivana's dood worden onderzocht. Uit de getuigenverklaringen blijkt dat het politieonderzoek is te kortgeschoten. De rechter doet op 8 maart 2019 uitspraak over of de Johnsons alsnog vervolgd moeten worden. Ton Voermans Peer De kerstboom ziet er het zelfde uit als vorig jaar, toen de familie Smit zich opmaakte voor een extra feestelijke decem ber. Ivana, die twee maanden eerder was verhuisd naar Kuala Lumpur, zou thuiskomen. De eerste pakjes voor het 18-jarige fotomodel lagen al onder de boom. En toen, op 7 decem ber, kwam dat telefoontje. ,,Kerstmis was Ivana's favoriete tijd van het jaar'', vertelt Fred Agenjo, de oom van Ivana. ,,Maar van een feestelijke stemming is geen sprake. En ik be twijfel of die ooit terugkomt. Die kerstboom staat er voor haar nage dachtenis.'' Fred (48) en Loes (52) wonen naast Ivana's ouders in Peer, net over de Belgische grens. Ze bleven ongewild kinderloos. Ivana was ook hun doch ter, zo voelde dat. ,,Ivana maakte de leegte in ons leven goed. Ze bracht vreugde.'' Tot die mokerslag in december vorig jaar. Vader Marcel kreeg hart problemen, moeder Karin keerde in zichzelf. Fred leidt de strijd die Alex en Luna Johnson - het Amerikaanse echtpaar met wie Ivana haar laatste uren beleefde - voor het gerecht moet brengen. Verdriet Loes huilt. Fred: „Daarom praten Loes en ik niet dagelijks over Ivana.'' Loes: ,,Ik raak te geëmotioneerd. Het verdriet is te groot.'' Fred: ,,Loes heeft haar collega's laten weten dat er een verbod is met haar over Ivana te praten.'' Loes: ,,Iedereen wil natuurlijk uit eerste hand weten hoe de zaak loopt, maar erover praten doet te veel pijn. spraak ook wordt, we blijven achter hem aan gaan.'' Op het dressoir staat een urn in de vorm van een hart, ernaast een verse roos. Karin zorgt ervoor dat de bloem altijd vers is. Fred: ,,De ouders heb ben een derde van de as. Wij hebben een deel en een deel is bij de grootou ders in Maleisië. Bij ons brandt een noveenkaars bij de urn. Als er bijna negen dagen voorbij zijn, durf ik het huis niet uit, bang dat ik te laat ben om een nieuwe aan te steken. Dat is echt dwangmatig.'' Geloof Loes worstelt met haar geloof. Ze kan 'Zijn' grote plan niet bevatten. Fred: ,,Wat is dat voor een god die dit toe staat, dat een meisje van 18 jaar zo uit het leven wordt gerukt? Waarom zij? Waarom niet een kindermoorde naar?'' Loes: ,,Waar heb ik eigenlijk heel mijn leven in geloofd?'' Fred: ,,De grote gemene deler van alle geloven is: wie goed doet, wie goed ontmoet. En wat gij niet wil wat u geschiedt, doe dat ook een ander niet. Ivana deed niet heel veel fout en toch kreeg ze deze onrechtvaardig heid over zich heen. Dan ga je den ken: bestaat er wel iets?'' Door de dood van de tiener die niet de kans kreeg om van haar fouten te leren, bleef niets hetzelfde. Loes: ,,Er hangt een donkere wolk boven ons, die ons steeds volgt.'' Psycholoog Marcel, Karin, Fred, Loes, alle vier lo pen ze bij een psycholoog. Loes: ,,Bij Fred speelt het schuldgevoel een grote rol. Waarom hebben we haar laten gaan? Bij mij is dat anders. Ivana is op de verkeerde plek de verkeerde mensen tegengekomen. Ze was jong, maar ze stond heel sterk in het leven.'' Fred: „Misschien is dat de valkuil geweest. Als je met haar sprak, sprak je met een volwassen vrouw. Dan denk je: die redt zich wel.'' Het 18-jarige Neder landse fotomodel Ivana Smit viel op 7 december 2017 van het balkon van het ap partement van Alex (45) en Luna (32) Johnson. De drie waren heel de nacht op stap geweest. Een ongeluk, concludeerde de poli tie. De Johnsons zeggen dat ze niets hebben gemerkt, doordat ze sliepen. De familie denkt dat de Johnsons zich niet om Ivana hebben bekommerd toen zij overleed door een teveel aan drugs, uit angst om in de cel te belanden. Om haar dood op zelfmoord te laten lijken, zouden de Johnsons Ivana van Misschien kan dat later.'' Oom Fred slaapt soms maar twee of drie uur per nacht. Steeds weer spelen de scenario's door zijn hoofd. Eindeloos bladerde hij door politie foto's, op zoek naar antwoorden. Wat is er gebeurd in Ivana's laatste uren? Hoe krijgen we de Johnsons voor het gerecht? Wraakgevoelens Je krijgt gerechtigheid, beloofde va der Marcel toen hij zich over de kist boog. Fred: ,,Die wraakgevoelens worden groter. Ieder uur dat de Johnsons nu beleven, ieder lachje, ieder pleziertje, is gestolen van Ivana en van ons. Daar moeten ze voor boeten. Oog om oog, tand om tand, staat er in de Bijbel - dat motiveert me.'' Loes: ,,Ons is onrecht aangedaan en de mensen die dat veroorzaakt heb ben, lopen vrij rond. Dat kan niet.'' Tot dusver ontspringt het Ameri kaanse echtpaar de dans. De Johnsons zijn Maleisië ontvlucht, weigeren te getuigen en hebben, be houdens twee keer in de media, nooit iets van zich laten horen. Loes: ,,Ik twijfelde even toen ik het Ieder pleziertje dat de Johnsons nu beleven, is gestolen van Ivana -Fred Agenjo, oom Ivana Smit verhaal van de Johnsons in jullie krant las. Zouden wij de plank finaal misslaan? Maar waarom zijn ze dan weggegaan?'' Fred: ,,Dat is precies wat Alex Johnson probeert, twijfel zaaien door de zaken naar zijn hand te zetten. Bij mij is geen greintje twijfel aan hun schuld. We willen ervoor waken dat de indruk ontstaat dat de familie Smit bij de pakken neer gaat zitten. Als ik een knop had om Alex Johnson te laten imploderen, drukte ik die in. Ik wil dat hij dat weet. Wat de uit- GO Praten over Ivana doet pijn Loes en Fred Agenjo: ,,Ons is onrecht aangedaan.'' foto koen verheijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15