boldBrm3n.nl De goedkoopste met vertrekgaranties! bolderman.nl Ruimtesonde bereikt doel aan rand van zonnestelsel NIEUWS 13 Volgens Russische onderzoeker was ze 'slechts' 99 jaar De Frangaise Jeanne Calment - overleden toen ze 122 was - staat in alle geschiedenisboeken als de oudste mens ooit'. Maar dat is een leugen, zegt een Russische onderzoeker. 369,- Hans van Zon Noordwijk Nog nooit heeft de mensheid op zo'n grote afstand - 6,4 miljard ki lometer van de aarde - een obj ect in de ruimte bezocht. Met een snel heid van 14 kilometer per seconde, op een afstand van 3500 kilometer, vloog de New Horizons gisteroch tend op de automatische piloot langs Ultima Thule. Tijdens de passage richtte de sonde van de NASA zijn camera's en sensoren op dit brokstuk in de Kuipergordel, een enorme schijf met grote en kleine brokken ijs die is vernoemd naar de Nederlandse astronoom Gerard Kuiper. Die kwam in de jaren 40 met het idee dat sommige kometen afkomstig moeten zijn uit dit gebied. S Kleurenbeelden van Ultima Thule zullen vandaag en morgen aankomen Na de passage moest de vluchtlei- ding nog zes uur wachten op de eerste radiosignalen. Rond half vijf in de middag - Nederlandse tijd - kwam het verlossende signaal: de sonde was zonder problemen Ul tima Thule gepasseerd. De eerste zwart-witbeelden zullen de aarde pas afgelopen nacht bereikt heb ben. Vandaag en morgen zullen ook beelden in kleur arriveren. ,,Het is een mijlpaal. Nog nooit heeft een sonde een object zo ver in de ruimte bezocht'', zegt Alan Stern, wetenschapper en leider van de missie. New Horizons werd ge lanceerd in 2006 en scheerde in juni 2015 langs Pluto, aanvankelijk het verst bekende reisdoel. Ultima Thule werd pas in 2014 ontdekt met de ruimtetelescoop Hubble. Ze was wereldberoemd, ze was 'de oudste mens ooit' en ze heeft Vin cent van Gogh nog in levende lijve ontmoet: 'hij was lelijk en onbe leefd', zei ze over de schilder. Maar de legendarische Jeanne Calment blijkt helemaal niet zo le gendarisch te zijn. Want de Jeanne Calment die in 1997 zou zijn over leden op de leeftijd van 122 jaar oud, blijkt helemaal niet Jeanne Calment te zijn. Het was haar dochter die toen overleed, 'pas' 99 jaar oud: zij had zo'n 60 jaar daar voor in het geheim de identiteit van haar moeder overgenomen. ,,Uit interviews, biografieën, fo to's en documenten komen alle maal tegenstrijdigheden naar bo ven over haar leven'', aldus Nikolay Zak. Hij werkt bij het Wiskundig Centrum in Moskou (MCCME). Zak ontwikkelt een wiskundig model om meer te weten te komen over langlevenden, en stuitte op het leven van de Fran^aise. Jeanne Calment werd in 1875 ge boren in Arles in zuid-Frankrijk. Ze trouwde en kreeg een zoon en een dochter. Beroemd werd ze toen ze als 110-jarige in een verzor gingshuis zat en opviel wegens haar hoge leeftijd. ,,Maar toen ze 100 werd, ver scheen daar niets over in de lokale pers'', aldus Zak. Dat was opmer kelijk omdat zo'n jubileum altijd aandacht kreeg in de regionale krant. ,,Maar Jeanne wilde geen publiciteit op haar 100ste.'' Nicolay Zak ging op onderzoek uit en vond nog meer losse eindj es. Calment sprak ooit over de winkel van haar vader - maar die had geen winkel. Ze vernietigde foto's en fa miliearchieven. ,,Dat duidt erop dat ze iets te verbergen had.'' Uiter lijke kenmerken die in haar pas poort stonden, zoals lengte en oog kleur, kwamen niet overeen met haar echte uiterlijk. In gesprekken haalde ze haar oma en haar moeder door elkaar, net als haar echtge noot en haar vader. Financiële reden Een Russische gerontoloog liet mensen een foto zien van de 117-ja- rige Jeanne en liet ze raden naar haar leeftijd. Het meest werd ge zegd: 95 jaar. Dat was 22 jaar jonger dan de 'officiële' leeftijd van Jeanne, maar de exacte leeftijd van haar dochter Yvonne op dat mo ment. Dochter Yvonne overleed, vol gens officiële stukken, in 1934. Yvonne's zoon werd daarna - vol gens documenten en getuigenis sen - opgevangen en opgevoed door 'oma' Jeanne. Maar het jon getje noemde zijn oma opvallend genoeg 'mama'. Zak is ervan overtuigd dat met Yvonne in 1934 overleed, maar haar moeder Jeanne. Yvonne be sloot de identiteit van haar moeder over te nemen en verder te leven als 'Jeanne'. En niemand die het opviel, schrijft Zak. ,,Jeanne zag er altijd relatief jong uit en mensen die hen niet goed kenden, haalden de twee vaak door elkaar.'' Voor die gedaantewisseling zou een financiële reden zijn. Jeanne liet een flinke erfenis na, waarover een enorme belasting moest wor den betaald. Yvonne ontweek be taling door haar moeder te laten 'voortleven', stelt Zak. Onder betrokkenen en historici is een fel debat losgebarsten over het Russische onderzoek, met aan hangers en critici. Specialisten pleiten ervoor om de stoffelijke overschotten van moeder en doch ter nu op te graven. Onderzoek moet dan definitief duidelijk ma ken of Jeanne echt de oudste is, of dat Yvonne de boel belazerde. 599,- Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 8 dagen Nauders in Tirol en Bernina Express 10 dagen Bantry Bay en subtropisch Ierland 10 dagen Italiaanse Bloemenrivièra 12 dagen Rondreis Dalmatische kust 12 dagen Peniscola, Costa del Azahar 12 dagen Rondreis Baltische Staten woensdag 2 januari 2019 'Oudste mens (122) vervalste identiteit' GO Bijna vijftig jaar nadat de eerste mens op de maan stond, schrijft de NASA opnieuw geschiedenis. De sonde New Horizons vloog gisteren langs de ruimteklomp Ultima Thule, aan de rand van het zonnestelsel. Frank Renout Parijs Jeanne Calment, of haar dochter Yvonne, in 1995. FOTO AFP 1934 Volgens officiële documenten overleed dochter Yvonne in 1934. Wellicht overleed eigen lijk Jeanne, en leefde Yvonne verder als haar moeder. Lli 1.1 KI- Cll'INNESS l>KS RECORDS Z///////- Zr/Z/fff/z/ v.a. slechts Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13