De rekenmachine kan ook overboord na een kamikaze-actie 9 i19TourdeFrance 30 september wegwedstrijd WK Misschien, zei hij, zou hij wel af wachten. Tot diep, diep in de fi nale, tot de allerlaatste klim in de allerlaatste ronde. Tot het mo ment dat de Valverdes en de Ala- philippes hun kaarten op tafel zouden leggen. Misschien, zei hij, kon hij op dat laatste, bela chelijk steile klimmetje wel ge woon mee met de beste klassie- kerrenners van het moment. Hij moest er zelf ook een beetje om lachen. Twee dagen later rijdt Tom Dumoulin op het WK in Inns bruck diep in de finale, op het al lerlaatste, ontzettend steile klimmetje, met de beste klassie- kerrenners mee naar boven. On der de boog van de laatste kilo meter doet hij een gooi naar de regenboogtrui, maar zijn aanval wordt in de kiem gesmoord door Alejandro Valverde. Tweede in de Giro, tweede in de Tour, tweede bij het WK tijd rijden. Maar stiekem was de meest opvallende prestatie mis schien wel die vierde plek in de wegwedstrijd van het WK. Dat hij een potje tegen de klok kan fietsen - dat wisten we. Dat hij kon klimmen in grote rondes - dat wisten we ook. Maar dat hij in de finale van de grootste een- dagskoers van het jaar bij de vier beste renners hoorde, dat was nieuw. Dumoulin is een denker. Een rekenaar. Hij kiest zijn doelen zorgvuldig uit en werkt ernaar- i Dumoulin raapt de explosieve renners op de slotklim één voor één weer op toe met zijn vermogensmeter en de weegschaal als bondgenoten. Klinisch, rationeel. Maar tijdens de koers zelf kan hij ook de knop omzetten. Als het nodig is, gaat de rekenmachine overboord en rijdt hij op instinct. Al doet hij het altijd op zijn eigen manier. Op de slotklim van het WK kiest hij meteen aan de voet zijn eigen tempo. De explosievere renners rijden tientallen meters bij hem vandaan, maar hij raapt ze één voor één weer op. Op het steilste stuk van de klim slingert hij van links naar rechts over de weg, maar ook dat is bewust: hij gaat er sneller mee dan de renners die rechtdoor rijden. Nadenken, al tijd nadenken. Hij is in staat om ook onder druk, in de hectiek van de laatste kilometers, te luis teren naar zijn eigen lichaam. Het is soms alsof hij in een he likopter boven zichzelf hangt. Alsof hij van boven, van een af standje, ziet wat er moet gebeu ren. Tuurlijk, hij kijkt en luistert ook naar anderen. Hij obser veert, hij leert. Maar uiteindelijk is er maar één persoon die de keuzes maakt: hijzelf. Op de fiets en ernaast - altijd zijn eigen koers. nier... Dit slaat nergens op." De manier waarop hij gevoch ten heeft, dat moet hem toch trots maken? „Natuurlijk niet. Ik ben jucking teleurgesteld. Ik was goed genoeg om te volgen. Niet meer." Het verwijt van een tacti sche misser maakt Dumoulin helemaal woest. „Waar slaat dat nou op? Nu heb ik er echt hele maal genoeg van." Dumoulin voelt dat zijn tweede plek in het klassement hem ontglipt. Hij is aan het eind van zijn Latijn en klaarblijkelijk mag iedereen het weten. Du moulin is zelfs bang voor de tijd rit een dag later. „Ik denk dat Ro- glic mij zal verslaan." Niet voor het eerst herpakt Dumoulin zich, het kenmerk van een ware kampioen. Al be gint de dag van de tijdrit nog in paniek, wanneer blijkt dat zijn snelpak met regenboogstrepen is zoekgeraakt. In allerijl wordt een nieuwe gemaakt en bezorgd, waarna Dumoulin de orde her stelt. Hij wint de tijdrit en stelt zijn tweede plek veilig. In een gymzaal, naast Thomas in het geel, vertelt Dumoulin hoe het zo heeft kunnen komen. Hij praat weer makkelijk, rus tig en in mooie volzinnen. Zoals we Dumoulin doorgaans zien. ker op man." Op wie hij het meest boos is? „Op die motor. Die moet ge woon achter ons rijden. Wat een..." Maar diep van binnen baalt Dumoulin vooral van zich zelf. „Hier ben ik echt ziek van. Ik word uit het wiel gereden! Op een recht stuk naar beneden! Primoz vloog, een heel mooie overwinning. Maar op deze ma- W Wat bergop niet lukt, krijgt Roglic in de afdaling naar Laruns wel gedaan maandag 31 december 2018 verliezer en de denker auwlettend in de gaten tijdens de afdaling van de Aubisque, maar I laten gaan. fotocorvos Thijs Zonneveld Innsbruck A Soigneur Dries Bos ontfermt zich over Dumoulin. fotoepa A Boos na de finish, fotoepa A Dumoulin kiest tijdens de wegwedstrijd op het WK zijn eigen tempo op de slotklim, fotoepa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 57