Een glazen bol, maar geen roze trui Over de zeik 8 Oh, wat een jaar... Het jaar van Tom Dumoulin in drie memorabele dagen Ook2018 25 mei etappe 19 Giro d'ltalia 27 juli etappe was weer een gedenkwaardig jaar voor Tom Dumoulin (28). Onze drie wieier- verslaggevers volgden hem op de voet en zoomen ieder in op een bijzondere dag. zeer grote afstand. Toch gaat Dumoulin met een onbehaaglijk gevoel naar bed. En wanneer hij de volgende och tend zijn ogen opent, is dat ge voel er nog steeds. De tijdwinst op Yates mag iedereen hoop hebben gegeven, Dumoulin heeft een bredere blik en vreest de aanval op de Finestre van het Sky van Chris Froome. Dat er na die monsterklim nog bijna tach- i Dumoulin vreest vooraf de aanval op de Finestre van het Sky van Froome tig kilometer naar de finish vol gen, inclusief twee bergen, en dat zo'n megalomane aanval in het hedendaagse wielrennen is uitgestorven, verandert hem niet van gedachte. Hij is honderd procent zeker van het scenario, 's Ochtends in Venaria Reale voor de start van de 19de etappe schetst Dumou lin de rit. Als een waarzegger. Eerst in de ploegbus van Sun web, daarna tegenover de pers. Iedereen hoort hoe Sky het tempo de hoogte in zal jagen en Froome een aantal kilometer voor de top zal aanvallen. Wat volgt is een unieke dag in het wielrennen. Waar koersen vaak stevig op slot zitten, zien de wielerfans nu urenlang man-te- gen-man-gevechten tussen de beste ronderenners ter wereld. Sky scheurt het peloton aan stukken. Precies zoals Dumoulin beschreef. Met nog liefst 86,5 ki lometer te rijden kan Yates niet meer volgen, waardoor Dumou lin virtueel het roze aan mag trekken. Maar al snel fietst ook Dumoulin in het nauw. Op 80 kilometer van de streep begint Froome aan een onwaarschijn lijke solo. Precies zoals Dumou lin al vreesde. Om één over vier 's middags is Dumoulin zijn virtuele roze trui kwijt. Froome is hem voor bij in het klassement. Even heeft Dumoulin aan de eindoverwin ning kunnen ruiken. Maar hij is en blijft de tweede man in deze Giro. Soms kun je de rit nog zo goed voorspellen en tegen standers doorzien - met een gla zen bol win je nog geen grote ronde. De avond voor de gevreesde ko- ninginnenrit in de Giro ligt Tom Dumoulin op de massagetafel. De handen van de masseur kne den zijn zongebruinde kuiten en daarna zijn spierwitte rug. Du moulin weet wat er de volgende dag gaat gebeuren. Sterker: hij weet tot in detail wat er gaat ge beuren. Zijn ploegleider Arthur van Dongen luistert. Dumoulin zegt stellig dat de koers al op de Finestre gaat ontploffen, want op die berg gaat Sky alles uit el kaar trekken. Dumoulin wordt nerveus van de naderende alles- of-niets-aanval. Het wordt pom pen of verzuipen. Eerder die dag zag hij voor het eerst zwakte bij rozetruidrager Simon Yates. Een jaar na zijn eindzege in de Giro klimt Du moulin beter dan ooit. Toch was hij de tweede man in koers. Dat is hij nu nog steeds, maar de achter stand op Yates is ge halveerd. De ove rige klassements renners volgen op Tom Dumoulin is de nationale troetelwielrenner. Want hij rijdt als een winnaar en praat makke lijk, rustig en in mooie volzin nen. Zo kan heel Nederland meegenieten als er wat te vieren valt. Maar Dumoulin is op zijn mooist bij verlies. Dan kijkje rechtstreeks in zijn ziel. Zoals op 27 juli, na Tour-etappe 19. Al drie weken is Dumoulin in gevecht met het Sky-tweetal Ge- raint Thomas en Chris Froome. Alsof één vijandig duo niet ge noeg is, hijgen ook Steven Kruijswijk en Primoz Roglic hem in de nek. En wat bergop niet lukt, krijgt Roglic op weg naar Faruns wel gedaan. In de afdaling van de Aubisque duikt de Sloveen achter een mo- tard aan. Een kamikaze-actie met als beloning de etappezege en een halve minuut tijdwinst op Dumoulin. Die is na de finish volledig over de zeik. Dumoulin lacht cynisch, maar het huilen staat hem nader. Hij oogt als een kind. Verongelijkt en boos. Het liefst zou Dumoulin verdwijnen, maar hij staat klem in een haag van camera's en microfoons. En nee, hij wil geen petje op. „Flik- maandag 31 december 2018 GO 2018 De waarzegger, de mooie Chris Froome springt weg op de Finestre en laat Tom Dumoulin (I) achter zich. fotocorvos Dumoulin moet uiteinde lijk genoegen nemen met een tweede plaats in het eindklasse ment van de Giro. fotoepa Pim Bijl Venaria Reale/Bardonecchia Daan Hakkenberg Laruns Dumoulin houdt Primoz Roglic n moet de Sloveen even later alsnoc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 56