6 Olympisch kampioene Elis Ligtlee is opgelucht na afscheid 'Nog nooit zo goed gevoeld' Olympisch keirinkampioene Elis Ligtlee (24) is per direct gestopt met baanwielrennen. Dus zat ze bij de NK tussen het publiek. Voor haar broer Sam. VOETBAL Van der Poel botst én wint Hooiveld en Salcido stoppen „Nee, ik ga het middenterrein niet op. Daar heb ik niks meer te zoe ken." Elis Ligtlee, in 2016 nog olympisch kampioene keirin, is baanwielrenster af en neemt haar nieuwe bestaan serieus. Ze is deze zaterdag - een dag nadat ze haar afscheid heeft bekendgemaakt - niet voor zichzelf naar de wieler baan in Apeldoorn gekomen, maar voor haar jongere broer Sam (21). Met moeder Heieen, vader Ger- jan, vriend Emmo en Sams vrien din Mandy heeft Ligtlee zich ver schanst op de lege tribune aan de lange zijde, zodat ze goed zicht heeft. Om negen minuten over half vijf probeert ze een minuut lang haar broer naar de zege op de 1 kilometer tijdrit te schreeuwen. Tevergeefs. Roy van den Berg, on langs met de teamsprinters nog gehuldigd als Sportploeg van het Jaar, is iets meer dan een seconde sneller. Zonder pijn of verdriet betrad Elis Ligtlee deze middag de wie lerbaan die ze zo goed kent. Ze woont ongeveer vijftien kilometer verderop in Eerbeek. „Het is niet de eerste keer dat ik aan de zijlijn zit, dus zo raar is het niet om hier te zijn. En ik kom voor Sam." Zelf stond ze voor de NK nog inge schreven voor de sprint, keirin en 500 meter tijdrit. Maar ze meldde zich op het laatste moment, vlak voor de openingsdag, ziek. Een voorbode van haar afscheid. Dat besluit had ze een paar we ken eerder tijdens een weekend trip naar Düsseldorf genomen na lang overleg met haar vriend. Op kerstavond lichtte ze haar ouders in, terwijl broer Sam al lag te slapen. „Dat was behoorlijk emoti oneel, maar ik ben opge lucht. De afgelopen acht jaar zijn mooi geweest, maar ook heel zwaar. Ik heb er heel veel van genoten, maar ook ver driet van gehad." Met haar olympisch goud in de zomer van 2016 werd Ligtlee een van de blikvangers van een ijzersterke generatie baan- wielrenners, waartoe ook Matthijs Büchli en Jeffrey Hoogland beho ren. Ze was toen net 22 jaar. Ligtlee was op dat moment al Europees kampioen op de sprint en keirin, had al sprintzilver op de WK ver overd en leek hard op weg de kei zerin van de baan te worden. Maar na de Spelen kampte ze lange tijd met blessures en privé- problemen. Ligtlee knokte zich te rug en haar bronzen medaille op de 500 meter tijdrit van het afgelo pen WK in maart, eveneens in Apeldoorn, leek een teken van Ik merkte dat ik niet meer enthousiast thuiskwam na trainingen. Dan is het dit niet waard herstel. Maar nog geen tien maan den later is die comeback broos ge bleken. „Plezier is heel belangrijk en dat was ik kwijt. Ik merkte dat ik niet meer enthousiast thuis kwam na trainingen. Dan is het dit niet waard." Niet dat ze gebukt ging onder de roem. Allerminst. Zo draagt ze nog altijd een gouden ring met de olympische ringen. Ligtlee heeft met volle teugen van de post- olympische aandacht ge noten. „Dat is gewel dig als het goed met je gaat. Maar als je het zelf niet meer leuk vindt, is het ook niet meer leuk als men sen ernaar gaan vragen. Dan kruip je in je schulp." Sam zag haar worstelen. De twee waren trainingspartners en zijn hecht als broer en zus. „Maar weet je, Elis is geen prater", zegt hij. Nu zijn zus de piste heeft ver laten, zal hij niet langer 'het broer tje van' zijn. „Al was ik het nog net zo lief wel geweest, maar het geluk van Elis gaat boven alles." Haar be sluit laat volgens hem vooral zien welke opofferingen een bestaan als topsporter vraagt. En daar heeft de buitenwereld nauwelijks weet van. „Het is geen baan van negen tot zes. Fysiek is het zwaar, maar je moet het ook mentaal aankunnen om zoveel te lijden. Kun je jezelf elke dag pijn doen? Elke dag 110 procent geven, omdat je weet dat 100 procent niet genoeg is? Door gaan of stoppen, er was geen ge makkelijke keuze voor Elis. Het enige wat ik hoop, is dat ze er geen spijt van krijgt." maandag 31 december 2018 GO VELDRIJDEN Lucinda Brand (29, foto) heeft de Brico Cross in Bredene ge wonnen. De wielrenster van Team Sunweb reed in de slotronde weg bij de concurrentie. Voor Brand alweer haar vijfde zege van het veldritseizoen. „Ik heb me nog nooit zo goed ge voeld. Alles lukt", aldus Brand. Toppers als de Bel gische wereldkampioene Sanne Cant, Marianne Vos en Annemarie Worst ont braken. Bij de mannen kwam de Belgische we reldkampioen Wout Van Aert solo aan in de Belgi sche veldrit. Mathieu van der Poel was afwezig. In Dubai heeft bonds coach Pim Verbeek (62) met Oman een oefenduel in aanloop naar de Azië Cup verloren van Australië: 0-5. VELDRIJDEN Mathieu van der Poel (23) heeft voor het zevende jaar op een rij de Superprestigewedstrijd in Diegem op zijn naam ge schreven. Zoals bijna ge bruikelijk reed de Europees kampioen solo naar de winst, maar hij moest zich onderweg wel herstellen van een botsing met een steward. Hij won dit sei zoen alle zes de Super- prestigewedstrijden. VOETBAL Carlos Salcido (38) stopt met voetballen, zo maakte de Mexicaanse oud-verdediger van PSV bekend. De Eindhovense club benoemde hem eer der deze maand tot am bassadeur van PSV in Mexico. Ook collega verdediger Jos Hooiveld (35), die in zijn carrière in liefst acht verschillende landen speelde, beëindigde zijn loopbaan. Elis Ligtlee kijkt toe bij de NK baan in Apeldoorn. FOTO COR VOS Keizerin van de baan zit nu op de tribune Daan Hakkenberg Apeldoorn - Elis Ligtlee (24) Rio, 2016: Ligtlee wint olympisch goud op de keirin FOTO COR VOS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 54