4 Sentiment schaatstempel volledig omgeslagen DARTS WK (PDC) IN LONDEN Tijdens de finale van het WK darts, morgen, zullen er weer ruim drieduizend fans staan te schreeuwen en zingen. Je volledig concentreren tijdens dronkemansgejoel, het kan. Meestal. 'Honderdduizenden' keren liep Kjeld Nuis dit jaar na trainingen naar de ijsmeesters om te zeggen dat het ijs weer dramatisch was. Eind september slingerde hij een boze tweet de wereld in (inzet). En hij was zeker niet de enige. Onder tussen waren er 's nachts testen aan de gang om de ijskwaliteit op orde te krijgen. Het ijs vormde al lang een hoofdpijndossier. Al gauw na de verbouwing van Thialf, opnieuw geopend eind 2or6, heerste er on vrede. Schaatsers en coaches klaagden dat het ijs stroef was, de vloer niet gelijkmatig, zichtbaar waren de witte vlekken. De ijs meesters kregen maar geen grip op het wisselvallige ijs. Voor hen be gon een intensieve zoektocht naar het probleem. Dat het lek inmiddels boven is, blijkt uit de snelle tijden en de po sitieve geluiden in Thialf deze maand. Het sentiment is volledig omgeslagen. Als Nuis nu het ijs opstapt, is hij blij. Nuis: „Dan denk ik: ah, lekker, dit is mijn ijs! Ik heb grip, het glijdt en ik heb het idee dat het koud is. Het enige waar niets aan te doen is, is de best hoge luchtdruk. Maar: petje af voor de ijsmeesters." De vier baanrecords in Thialf, twee weken geleden tijdens de wereldbekerwedstrijd in Heeren veen, waren het eerste bewijs van herstel. En de grote hoeveelheid goede tijden tijdens deze NK af- lk heb grip, het glijdt en ik heb het idee dat het koud is standen vormde de bevestiging: de Nederlandse schaatstempel heeft weer een puike ijsvloer, de snelste laaglandbaan ter wereld misschien wel. Beert Boomsma, ijsmeester van Thialf, legt uit wat er mis was. Tij dens de speurtocht bleek dat er in een van de grote voorraadvaten waar het water voor het ijs wordt opgeslagen een stof zat die er niet in thuishoorde. Inmiddels is er fors geïnvesteerd en staat er een nieuwe tank met 25.000 liter wa ter. Het wisselvallige ijs is verleden tijd. Ook is er geen sprake meer van aangetaste buizen van de schaatsen door een andere zuur graad, zoals wel het geval was ten tijde van de tweet van Nuis. Al be seft Boomsma dat hij niet alle schaatsers optimaal kan bedienen. Het ideale 'sprintijs' is anders dan Tangeafstandsijs Trots geeft de ijsmeester nu een '9' als rapportcij fer aan zijn ijs. „Het ijs is inderdaad beter", be vestigt Sven Kramer. Het is vol gens hem te zien aan de grote hoe veelheid goede tijden die er dit weekeinde werden gereden, al ko men die ook voort uit het hoge sportieve niveau in de breedte. Zelf reed hij zaterdag zijn derde tijd ooit in Thialf op de 1500 meter. „Toch hebben ze soms nog moeite met het ij s", zegt Kramer. „Vrijdag leggen ze heel goed ijs neer voor een 500 meter, maar dan zie je dat het iets minder is voor een 5000 meter. Overall zie je wel dat het gemiddelde beter is geworden." ■Eifl SNELLE TIJDEN Als het publiek mas saal één speler gaat uitjouwen en uit fluiten, gaat dat vaak wel ten koste van de prestatie van die darter. Dat was het geval bij James Wade, nadat hij zich in zijn eer ste partij tijdens dit WK mis droeg door na een gewonnen set opzichtig te juichen in het ge zicht van tegenstander Seigo Asada. Het wangedrag zou te ma ken kunnen hebben met de bipo laire stoornis waarmee Wade al jaren kampt, maar het blijft on sportief. Vermoedelijk krijgt de boosdoener er na het WK een boete voor. En in zijn volgende partijen tijdens het WK kreeg Wade een zwaardere straf: het publiek keerde zich massaal te gen hem. Dat dit had gestoord, liet Wade pas merken na zijn ver- liesbeurt tegen Ryan Joyce in de achtste finales, waarin hij vijf matchdarts had gemist. Maar neutraal massaal gejoel en gezang stoort nauwelijks, weet routinier Vincent van der Voort. „Als er een grote groep mensen monotoon lawaai maakt, dan stoort dat niet echt. Maar als één iemand dicht bij het podium iets roept, zeker als het verder wat stiller is, dan dringt dat wél tot je door als je staat te gooien. Dat kan je wel even uit je concen tratie halen." Toen hij nog op het WK van de andere bond, de BDO, uitkwam, moest het publiek juist stil zijn tijdens wedstrijden. „Dan heb je veel eerder dat je ge stoord wordt bij het gooien. Als er een kopje valt, een deur hard V dicht slaat, iemand in de buurt van het podium praatje krijgt dat dan alle- 3 maal mee, omdat er geen achtergrondgeluid is. Nee, geef mij maar een kolkend Alexandra Palace." Van der Voort heeft nooit oordopjes ge bruikt, zoals Raymond van Barneveld de laatste jaren wel doet om beter zijn focus te kunnen hou den. „Ach, als je lekker staat te gooien, dan laat je je niet uit je concentratie halen. Gaat het minder, dan gebeurt dat eerder denk ik", zegt Van der Voort. Hij heeft het voordeel dat het publiek zich eigenlijk nooit tegen hem keert. „Vroeger was dat nog weieens het geval, als ik tegen een populaire jongen gooide. Maar sinds ik opkom met het nummer 'Give it up' van KC The Sunshine Band, is me dat nooit meer overkomen." Het lied is bij het dartpubliek mateloos populair en wordt (inana nana- nana, Vincent van der Voort, et- cetera) zelfs geregeld aangeheven wanneer hij helemaal niet speelt die dag, of zelfs al uitgeschakeld is. „Welk opkomstlied je kiest, is dus best belangrijk", heeft Van der Voort ervaren. „Dat had ik niet voorzien, hoor." Vloertoernooien Bij de zogeheten 'vloertoer nooien', waarvan er veel worden gespeeld tussen de belangrijkere tv-toernooien door, is het hele maal anders. Daar geen opkomst muziekjes, geen podium, maar gewoon een aantal dartborden waarop tegelijkertijd wedstrijden worden afgewerkt. „Dan zit je dus weer met het gebrek aan achtergrondgeluid", aldus Van der Voort. „En je mag zelf ook geen lawaai maken. Hard juichen, wat sommige spelers op het podium geregeld doen, is daar zelfs verboden. Laatst plaatste Keegan Brown zich na een hele tijd weer eens voor een tv-toernooi en hij schreeuwde het uit van geluk na zijn laatste pijl. Kwam er meteen een official aangelopen om hem een waar schuwing te geven. Doe je het nog een keer, dan krijg je een boete. Haha, daardoor krijg je gekke situaties soms. Dat een speler heel hard vuistgebaren staat te ma ken zonder dat er geluid uit komt. Hilarisch." maandag 31 december 2018 GO rf, Kjeld Nuis bij de NK afstanden in Thialf, waar het wisselvallige ijs verleden tijd is. fotostephantellier In Thialf ligt weer een puike ijsvloer Lang heerste er onvrede over de ijskwaliteit van Thialf, maar de problemen zijn verleden tijd. „Petje af voor de ijsmeesters." Pim Bijl Heerenveen - Kjeld Nuis (29) Kjeld Nuis Ik weet met WAT ze met het ijs hebben gedaan in @Thialf «snelnaarinzell to Twitter? Kjeld Nuis 'ou may also like Indrukwekkende tijden op de verbe terde ijsbaan van Thialf, dat liefst zes baanrecords opleverde. Mannen: 5000m: Roest; 6.08,98; BR; 2 nov 5000m: Semerikov; 6.08,96; BR; 16 dec 500m: R. Mulder in 34,6; 28 dec lO.OOOm: Bergsma; 12.43,70; BR; 30 dec Vrouwen: 500m: Kodaira; 37,17; BR; 15 dec 1500m: Wüst; 1.53,30; BR; 15 dec 1000m: Bowe; 1.13,24; BR; 16 dec 1000m: Wüst; 1.14,86; 30 dec 5000m: Visser; 6.49,49; 30 dec BR baanrecord 'Liever een Max van der Put Londen James Wade stoorde zich aan het publiek, dat zich tegen hem had gekeerd. FOTO GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 52