9 „In veel opzichten gaat het in Nederland echt goed en ook met veel mensen in Nederland gaat het gelukkig goed. Qua welvaart, maar zeker ook qua welzijn. We horen bij de gelukkigste landen ter wereld, onze kinderen zijn zelfs nog gelukkiger. Maar er is ook een andere kant: de middenklasse staat onder druk. De belofte sinds de Tweede Wereldoorlog was steeds: als je maar hard je best doet, dan krijgen jij en de volgende generatie het automatisch beter. Die belofte staat onder druk. De opdracht aan de politiek is ervoor zorgen dat, wat mensen ook verdienen, hun kinderen kunnen gaan studeren, ze een beroep kunnen doen op onze uitstekende gezondheidszorg, verzekerd zijn van een vaste baan, van een pensioen." „Volgens het Centraal Planbureau gaat 96 procent van de mensen erop vooruit komend jaar. In die cijfers zijn die duurdere energierekening, maar ook de duurdere boodschappen, al opgenomen. Dat zeg ik niet, dat zegt. „Laat me dit even afmaken. Dit is de best mogelijke voorspelling, maar dat brengt nog geen garantie. Mijn punt is: politici moeten niet te veel beloven. Ik snap heel goed dat de middenklasse die cijfers ziet en denkt: we weten ons te handhaven, maar we moeten er wel harder voor gaan fietsen. Zij vra- gen zich af of er straks nog wel plaats is voor een ouder die naar een verzorgingsinstelling moet. Of ze de rekening van het eigen risico wel kunnen betalen. Of het betaalbaar is als hun kinderen straks willen studeren. Er komen grote uitdagin gen op ons af: op het gebied van klimaat, big data, robotisering. Dat moeten we met elkaar meema ken, maar de uitdaging voor de politiek zal zijn dat iedereen dat kan meemaken. Dat de rekening op een eerlijke manier wordt verdeeld." „Nou, door dus heel nadrukkelijk te kijken naar wat het meest effectief is en vervolgens wat eerlijk, redelijk en draagbaar is voor verschillende groepen in de samenleving." „Maar de verwachte stijging van de koopkracht is juist licht omhoog bijgesteld! Dat zeg ik niet, maar de onafhankelijke rekenmeesters van het kabinet. Ik snap dat het er anders uitziet als je naar de hogere btw kijkt, maar daar staan lastenverlichtin gen tegenover. Ik wil niet te veel beloven, wel rea listisch zijn." „Ik ben daar altijd helder over geweest. De vooruit zichten zijn goed. Maar ik waarschuw wel al sinds Prinsjesdag dat er risico's zijn met de geopolitieke spanningen, de brexit en de handelsoorlog. Er zijn wolken aan de horizon en die zijn zeker niet min der geworden de afgelopen maanden." „Dat hoop ik zeer." „Ik vind dat hij het uitstekend doet en ik ben ervan overtuigd dat het CDA daar nog lange tijd plezier aan zal beleven." „Maar je moet dat wel zien in de context van een totaal versplinterd politiek landschap. Liet CDA is de derde partij van het land en het had niet veel gescheeld of we waren de tweede of misschien wel eerste geweest. Bij de afgelopen gemeenteraads verkiezingen waren we de grootste partij. Dus ik ben optimistisch dat het CDA de volgende verkie zingen kan winnen." „Ik zei net dat ik hoop dat Buma er nog langjarig mee doorgaat." Hoekstra schiet in de lach: „Dat is echt kletskoek. Ik kan het niet duidelijker zeggen. Ik ben geen carrièrepoliticus." „Mannen.Ik heb samen met Hugo meerdere keren smakelijk zitten lachen over dit soort specu laties. Wij kunnen het goed met elkaar vinden. Wij hebben een uitstekende leider van het CDA en ik hoop zeer dat die nog lange tijd doorgaat." zaterdag 29 december 2018 Snapt u dat veel burgers ontevreden zijn? Juist die mensen zien hun energierekening stij gen, de rentekosten op studieleningen, de zorg premies... Kennelijk wordt het niet geloofd. Wopke Hoekstra: „Ik ben geen carrièrepoliti cus." FOTO JOOST HOVING Maar hoe dan? En ondertussen worden de economische voor spellingen alweer naar beneden bijgesteld. En hoe realistisch bent u over de economische groei komend jaar? Verwacht u dat Sybrand Buma nog een keer lijsttrekker wordt van het CDA? Dat hoopt u zeer? De laatste verkiezingen scoorde hij met negen tien zetels de op één na slechtste uitslag ooit. Kan hij daar nog wel overheen? Gaat u dan de kar trekken? U wordt achter de schermen toch allang voor bereid om het stokje over te nemen zodra dat nodig is? Zou Hugo de Jonge een goede opvolger zijn?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9