f Je huis is je hoofd en andersom O Klusvrouw Hieke Grootendorst 'Je komt nooit zonder leverancier te zitten' 11 Familie Wissink in Hengelo noemd. „Als je weinig energie ver bruikt, is een hoog verbruikstarief en laag vastrecht interessanter en andersom", zegt Donat. Daarnaast spelen factoren als de grootte van de maatschappij en de duurzaamheid een rol. Leveranciers doen zich soms groener voor dan ze zijn. „Groene stroom kan grijze stroom zijn met een groen plakkertje erop", zegt Donat. Greenpeace, de Consumentenbond, Natuur Milieu en Wise hebben een stroomranglijst, waarin duidelijk te zien is hoe groen jouw leverancier daadwerkelijk is. 11 Wanneer stap ik over? Overstappen kan het hele jaar, maar de Consumentenbond raadt aan om het aan het einde van de looptijd van een contract te doen om een boete te voorkomen. Let ook op het seizoen. Stap je net na de dure wintermaan den over, dan loop je het risico op een vervelende naheffing. Als je een contract voor onbepaalde tijd afsluit, kun je altijd overstappen. Wel loop je dan vaak welkomstkor tingen mis. „Over het algemeen is een jaarcontract het gunstigst", zegt -JOCHUM VEERMAN, INDEPENDER Donat. Na dit jaar wordt het contract omgezet in een contract voor onbe paalde tijd en gaat je tarief vaak om hoog. Dan is het weer tijd om de energievergelijker in te vullen. Vind je ieder jaar overstappen veel gedoe? Veel prijsvergelijkers bieden ook driejarencontracten aan. Die zijn ook een goede optie als je verwacht dat de energieprijzen in de komende jaren zullen stijgen. Loop ik risico als ik een onbekende leverancier kies? „Faillissementen komen zelden voor binnen de energiemarkt", zegt Veer man. „Als het toch gebeurt, wordt altijd gezocht naar een of meerdere partijen die de klanten willen over nemen. Je komt nooit zonder leve rancier te zitten. Wel kan het zo zijn dat je je bonus en je te veel betaalde termijnbedragen misloopt." De Consumentenbond pleit van wege het recente faillissement van Energieflex voor een garantiefonds dat klanten kan bij een faillissement kan uitkeren, vergelijkbaar met de Stichting Garantiefonds Reisgelden. Hieke Grootendorst geeft elke week klustips en een inkijkje in haar leven als klusvrouw. Vandaag: je huis opruimen. Pakvast Denk vooruit Beslis meteen Houd het schoon Evalueer GO ZATERDAG 29 DECEMBER 2018 1Alle deelnemers hebben een aanvraag gedaan voor een contract dat qua groenge- halte en looptijd identiek is aan het huidige. i vuv 0 pender, dat een jaarcon tract bij Homestroom aan biedt voor 1658,64 euro. Energievergelijken.nl komt met een jaarcontract bij energiedirect voor 1901 euro, de rest met een jaar contract bij Vandebron voor 1665 euro. Conclusie: de familie Roos kan op jaarbasis 219 euro besparen. Woonsituatie: vrijstaand herenhuis uit 1939 van 270 m2, energielabel G Gezinssituatie: vader, moeder, vier kinderen van 24, 22,19 en 16 (waarvan twee uitwonend) Gebruik 2017: 7000 kWh stroom, 4000 m3 gas. Aanbod voor verlenging van NLE: 4328 euro an Kan dat goedkoper*? Het beste aanbod komt van Independer, dat een jaarcontract bij Home- stroom aanbiedt voor 4001,74 euro. De andere prijsvergelijkers zitten daar tussen de 52 euro (Energiedirect via EasySwitch) en 271 euro (Vandebron via over- stappen.nl) boven. Conclusie: de familie Wis sink kan op jaarbasis 326 euro besparen. vergeleken FOTO EN ILLUSTRATIES TJITSKE SLUIS I Nog drie dagen en dan mogen we los met onze goede voorne mens. Kijk voor je daarmee begint eens goed rond in je huis. De plek waar je leeft, waar je thuis bent. Hoe laat je zien wie jij bent? Met foto's, souvenirs, kunstwerken? Of is je huis mis schien vies, rommelig en kun je niets wegdoen? Jouw woning weerspiegelt je geest. Je kunt je geest natuurlijk aanpakken, maar als dat te lastig is kun je met je huis beginnen. Ruim op, dat geeft rust in je hoofd. Doe weg, dat geeft ruimte. We proberen ons geluk te halen uit bezittingen. We willen meer en meer, terwijl het geluk er al is. Het ligt voor onze neus, thuis. Thuis is de plek waar je geest tot rust kan komen. Dat zal niet lukken als je in je eigen huis overprikkeld wordt. Doe weg. Dat helpt ook bij het loslaten van dingen die je belemmeren in het da gelijks leven. Die baan die geen voldoe ning geeft, die relatie die niet gezond voor je is. Pak een voorwerp vast. Kun je het niet wegdoen, terwijl je het nooit ge bruikt? Probeer te voelen wat daar ach ter zit en ruim dat op. Pak de bron aan. Bedenk bij het opruimen en sorteren: als ik er niet meer ben, wat hebben mijn nabestaanden hier dan aan? Scheep ik ze niet op met containers vol troep die niets zeggen over wie ik was en alleen het beeld achterlaten van een verzame laar die niets kon weggooien? Wil je het nu nog steeds houden? Wees er alert op dat je tijdens je opruim- actie niet alleen maar dingen aan het verplaatsen bent. Probeer alles maar één keer vast te houden en direct te be slissen: netjes wegbergen of wegdoen? Stel de keuze niet nodeloos uit, maak dus geen stapeltje met spullen om 'uit te zoeken'. Is alles opgeruimd en de rest naar de kringloop? Dan kun je de boel vanaf nu ook direct beter schoonhouden. De zorg die je besteedt aan je huis, besteed je in direct aan jezelf. Dat geeft een goed ge voel. Natuurlijk is het niet de bedoeling dat je doorslaat; je huis mag best weieens een bende zijn. Maar niet altijd. Ga in gesprek met jezelf: heb je nu meer rust? Zie je de dingen ineens helderder? Is er ruimte voor nieuwe zaken in je leven die je uit een impasse kunnen halen? Boeken van opruimgoeroes kunnen je hierbij helpen. Of huur een professionele organizer in. De redactie van Zo werkt samen met de specialisten van AutoTrack, BesteProduct.nl, Hardwarelnfo, Independer, Intermediair, Koken&Eten, Nationale Vacaturebank en Tweakers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 90