DE JAARWISSELING 8 WOPKE HOEKSTRA MINISTER VAN FIN ANCIEN Zijn eerste jaar als minister van Financiën zit erop voor Wopke Hoekstra (43). Even tijd om bij te tanken met zijn gezin. Het afgelopen jaar leerde hij dat 'politici niet te veel moeten beloven'. Ik onderhandel niet voor de gezelligheid. De brexit is een drama Wat maakte 2018 memorabel? Een serie verhalen waarin we terugblikken en vooruitkijken aan de hand van de grote en kleine gebeurtenissen. Laurens Kok Hans van Soest Den Haag Als 'trots lid' van de Koninklijke Vereniging De Friesche Elf Ste den kun je er maar beter klaar voor zijn. Daarom staat Wopke Hoekstra deze kerstvakantie elke dag twee uur op het ijs van de Jaap Eden Ijsbaan in zijn voormalige woonplaats Amsterdam. Mét drie van zijn vier kinderen - 'de jongste is nog te jong' - schaatst het gezin zijn rondjes. Iedereen krijgt groepsles, want echt goed leren schaatsen, zo meent Hoekstra, moet je aan een professional overlaten. „Het was echt een drama geweest als ik ze het zelf had geleerd", grinnikt de CDA'er. En niet omdat het vaderlijk gezag tekortschiet, haast hij zich erbij te zeggen. „Laten we het positief for muleren. Ze vinden het vooral heel leuk om te doen. Dit is nu het derde jaar. Het begint een echte traditie te worden." „Ha, uit wetenschappelijke literatuur heb ik geleerd dat er van goede voornemens altijd bitter weinig terechtkomt. Ik wil vooral mijn leven beter inregelen: meer tijd voor familie en meer tijd voor sport." „Privé is het passen en meten. Ik denk dat meer ouders van deze leeftijd dat herkennen, dat is bij de familie Hoekstra niet anders. Ik breng een paar keer per week de kinderen naar school en dat lukt ook bijna altijd. Als ik niet in het buitenland zit, sta ik in het weekend langs de lijn bij het voetbal en de hockey. Ik ben erbij als de kinderen hun zwem diploma of hun gele band judo halen." „Ik had wel een idee wat er van me verlangd werd. Deze baan is een enorm voorrecht. En ik heb altijd hard gewerkt. Het verschil met toen ik nog bij McKinsey werkte en Eerste Kamerlid was, is dat ik toen meer controle had over mijn eigen schema. Toen was ik er vaker 's avonds tijdens het eten bij en ging ik daarna weer aan het werk. Nu ben ik er van maandag tot en met donderdag behalve 's och tends eigenlijk nooit. Ik kom pas laat thuis." „Je zou het eigenlijk aan mijn vrouw moeten vra gen. Ik doe veel minder praktische zaken dan voor heen. Ik zet nog het vuilnis buiten en ga op zater dag vaak met de kinderen naar de supermarkt. Maar er zijn periodes geweest dat we de zaak anders verdeelden. Mijn vrouw heeft haar eigen leven en haar eigen baan. Ze is huisarts. Het gaat best goed. Er is maar één ding waar ze niet op zit te wachten: dat ze af en toe tot in de spreekkamer te horen krijgt dat ik de dag ervoor de verkeerde das om had of dat mijn haar niet goed zat. 'Dat zou van mij wel een onsje minder mogen', zei ze laatst." „Ik ben een realist. Als ik toch iets moet noemen kom ik uit bij de mislukte pensioenonderhande lingen. Daarop hebben we het hele jaar zitten puz zelen, minister Koolmees verdient een groot com pliment. Ik heb er zelf behoorlijk van gebaald toen dit werd afgewezen. Al moet ik zeggen dat de lots verbondenheid in het kabinet er alleen maar ster ker op is geworden." Hoekstra begint te lachen. „Willen jullie het daar nog een keer over hebben?" „Laat ik het zo zeggen: ik heb steeds gezegd dat ik de aanvankelijke keuze van de coalitiepartijen om de dividendbelasting af te schaffen goed verdedig baar vond. Tegelijkertijd is het volgens mij ver standig geweest dat we met elkaar hebben gecon stateerd dat er zeer weinig, te weinig, politiek en maatschappelijk draagvlak voor bestond." „Ik zit daar niet voor de gezelligheid. De brexit is een drama. Nederland voelde zich altijd senang in de driehoek die Duitsland, Frankrijk en het Ver enigd Koninkrijk vormden. Het VK kwam altijd heel erg op voor begrotingsdiscipline, vrijhandel en andere zaken die Nederland graag wil. Maar de Britten gaan weg. We trekken nu veel hechter op met noordelijke en Baltische lidstaten, wat de Hanzecoalitie is gaan heten." „Ik gun iedereen zijn eigen afdronk om daarmee zijn achterban te bedienen. Maar hier is woord voorwoord over onderhandeld. En wat er niet staat, staat er niet voor niets niet." „Het vertrouwen in instituties is de afgelopen jaren gedaald, dat geldt voor agenten, voor artsen en voor politici. Wij moeten als kabinet die dingen doen die juist zijn voor het land. En dat is niet altijd iets wat makkelijk is uit te leggen. Maar het is een gegeven van deze tijd: dan moet je gewoon harder je best ervoor doen om toch uit te leggen waarom iets nodig is." zaterdag 29 december 2018 GO Kroonprins van 't CDA? Kletskoek' Heeft u goede voornemens? Eist het ministerschap zijn tol? Heeft u de baan onderschat? Hoe vinden ze dat thuis? Wat was uw grootste teleurstelling in 2018? Wij dachten dat u de dividendbelasting zou noemen. We zijn benieuwd of u teleurgesteld was, uw lach lijkt veelbetekenend. In Europa ontpopte u zich als harde onderhan delaar. Uw opstelling zorgde ervoor dat de Franse droom van een aparte pot geld voor eurolanden er niet komt. Maar volgens sommige oppositie partijen komt zo'n eurozonebudget er toch. Het eurozonebudget, het migratiepact. U en uw collega's worden voortdurend voor leugenaar uitgemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8