Die gevoelens van eenzaamheid delen we VOOR U GETEST David& Arjan Vrienden worden kennissen en kennissen oude bekenden Wie het nieuwe jaar een beetje wakker wil beginnen, zoekt zijn toevlucht tot de sterkste koffie. Onze cafeïnekenners keuren espressomachines. 'Je gedroomde espresso krijg je niet, wel veel gemak' 8 David en Arjan (r.) van geluksplatform 365 Dagen Succesvol delen hun lessen voor een leuker leven. aatst zag ik Bohemian Rhapsody, die pracht film over de Britse band Queen, voor de tweede keer. Hoewel ik wist wat er kwam en ik die muziek ook al sinds mensen heugenis kan meezingen, kon ik het met geen mogelijkheid tegenhouden: tranen met tui ten. Ik zat te janken als een grietje, zoals Freddie Mercury in de film tegen zijn bandle den zegt. Waarom ontroert dit me zo? In de tram op weg naar huis begin ik het te begrijpen. Het is niet het onderlinge geruzie dat me raakt. Of Freddies wor steling met zijn seksualiteit. Het is zelfs niet zijn overlijden aan aids, die nieuwe mysteri euze rotziekte. Het is wat daar allemaal aan voorafgaat: zijn eindeloze eenzaamheid. Helemaal in de dagen rond kerst en oudjaar laat dat thema me niet los. Niet eerder voel den zoveel mensen in Neder land zich alleen. Een clubje voor eenzame mensen zou meteen het grootste clubje van het land zijn - en kan zichzelf dan onmiddellijk opheffen. Iedereen kent het gevoel. Of je nu hartverscheu rende herinneringen hebt aan je gebroken puberhart of elke avond alleen in een koud bed slaapt: je weet hoe die zwarte, zware deken van eenzaamheid voelt. De paradox ervan is dat we die samen delen. rond hun 25ste levensjaar de grootste groep vrienden. Vanaf die leeftijd wordt het elk jaar minder. Vrienden worden kennissen, kennissen worden oude bekenden. De drukte in carrière en gezin neemt het over. Ik hou er helemaal niet van om precies in statistieken te passen, maar ik moet toegeven dat het klopt. Tien jaar geleden at ik elke avond met andere vrienden. Een deel daarvan zie ik niet meer - en de rest veel te weinig. Het leven kwam er tussen. Er zijn zelfs mensen die zeg gen dat het erbij hoort. Dat mens-zijn neerkomt op leren omgaan met je eigen een zaamheid. Ik ben het daar niet mee eens. Want eenzaamheid is, zoals alle negatieve emo ties, niks anders dan een schu rend verlangen. Misschien verlang je naar meer leuke mensen om je heen en noemen we dat soci ale eenzaamheid. Misschien verlang je naar een diepe ver binding met één iemand en noemen we dat emotionele eenzaamheid. Maar het kan ook goed dat je vooral verlangt naar verbinding met wie je zeifin essentie bent - en dat heet dan existentiële een zaamheid. Je kunt je niet ver binden met dat wat je afwijst. Als je jezelf afwijst, zul je je nooit verbonden voelen. Oók niet met een ander. herken in Freddie Mercury. Wanneer de vrede en bevesti ging niet uit mezelf komen, blijf ik die altijd van buitenaf verlangen. Dan doet het er ook niet meer toe hoeveel fijne vrienden ik heb en hoe liefde vol mijn relatie is. In de film zingt Mercury het prachtige Love of my life voor zijn grote liefde Mary. Ik vraag me nog steeds af of zijn leven anders was verlopen als hij het lied voor zichzelf had gezongen. -Arjan Vergeer Nivona Cafe Romatica 670 Krups Evidence EA8908 Geen beter moment voor een frisse start dan de eerste dag van het nieuwe jaar. In theorie tenminste. Wie in de praktijk een feestelijke jaarwisseling beleeft, zit op 1 januari met wallen als beurse appelbeignets af te tellen tot hij weer naar bed mag. Gelukkig is er een reddingsboei om je door die eer ste dag(en) van het nieuwe jaar te slepen: koffie. En dan met name es presso, de kleinste krachtpatser in het cafeïnespectrum. Wie twijfelt aan diens effectiviteit als opkikker, hoeft in het Deventer KofïïeDok - het proeflokaal van dienst - alleen even naar Maarten Smeenk van Beany Coffee te kijken. Als ook het laatste kopje van de test aan de lippen is gezet, kan het vrolijke panellid met geen mogelijkheid meer op zijn stoel blijven zitten. „Ik heb een hartslag van 104, joh", zegt hij met een grijs. „Ik had toch moeten ontbijten." Jeroen Brugman van Ikigai Coffee heeft dan ook voorzorgsmaatregelen meegenomen. Geroutineerd haalt hij een paar pilletjes L-theanine tevoor- schijn; een populair supplement on der professionele koffieproevers dat de gejaagde kantjes van het cafeïne- effect moet afvijlen zonder in te boe ten op focus. „Anders sta ik straks ook zo te stuiteren." Beperkingen We hadden het al gezien in eerdere proeverijen voor deze rubriek: zet vier bewezen koffïekenners bij elkaar en het lijkt bijkans of je per ongeluk een scheikundelokaal bent binnen gewandeld. Als bij toverslag gaan de gesprekken over minieme verschillen in temperatuur, waterdruk, extrac tiepercentage en zelfs ppm: de aan duiding voor de hoeveelheid minera len in het lokale leidingwater. Het viertal keurt acht zogeheten volautomaten: apparaten waarin zo wel de koffiemolen, de zetmachine als (soms) de melkopschuimer onder één kap geïntegreerd zijn. Eerlijk is eerlijk: voor een professioneel barista is zo'n volautomaat wat lijnbus 7 moet zijn voor Max Verstappen. Uit eindelijk kom je echt wel in de buurt van je bestemming, maar onderwijl ZATERDAG 29 DECEMBER 2018 GO Gemiddeld hebben mensen NJ Misschien is dat wat ik Reageren? zo@persgroep.nl €501,68 Zowel qua gebruiks gemak als resultaat een geweldige machine. De bediening met display en draaiknop biedt voldoende kan sen om te fine- tunen. De es presso's sma ken heerlijk, uit gebalanceerd en hebben een lekkere cremalaag. Hulde. €599 Veelzijdig, doch prijzig apparaat met maar liefst vijftien keuzes in koffie. Het design kan mooier: de veer tien knopjes op de voorzijde hadden voor een deel best in een menu verwerkt mogen worden. De espresso's sma ken wel lekker vol, rond en zoet. Straf bakkie, frisse start MATTHIJS MEEUWSEN -JEROEN BRUGMAN Cg) Aromatica System Swiss Quality CafeRomatica

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 87