Dit kan er gebeuren als je wordt 'gegaslight' Als een partner, vriend of familielid de werkelijkheid verdraait en doet alsof het aan jou ligt, dan bestaat de kans dat je wordt 'gegaslight'. Lees hier wat er dan gebeurt. 'Je loopt kans op een depressie als jouw zelfvertrouwen wordt geschaad' 5 Psycholoog Robin Stern (67) heeft meer mensen moeten helpen dan haar lief is. In haar boek Het Gaslighteffect, verborgen narcisme - sinds twee weken verkrijgbaar in het Neder lands - legt Stern uit waarom deze vorm van manipulatie zo ernstig is. Als een ander jou voortdurend aan het twijfelen brengt, komt je geestelijke gezondheid in gevaar. Een narcistische partner zoekt bijvoorbeeld ruzie door te zeggen: 'Flirt niet zo met die vent', terwijl je dat helemaal niet doet. Of je moeder roept: 'Ik snap niet dat jij mij zo ver waarloost', terwijl je goed voor haar zorgt. Het effect: jij voelt je schuldig. Een gaslighter kan een dierbare zijn, maar ook een leidinggevende die veinst dat hij je steunt en je toch psy chisch onderuithaalt. In een milde vorm krijg je er een ongemakkelijk gevoel van: waarom voel ik me na af loop van een gesprek met hem zo rot? 'Gegaslight worden' tot je zelfvertrou wen verdwijnt, vergroot volgens Stern het risico op een depressie. Zij onderscheidt drie typen gas- lighters: de romantische geliefde, de aardige kerel en de intimidator. En ja, ze gaat ervan uit dat de meesten man zijn en de gaslightee in de regel een vrouw is. Voor elk typen geldt dat hij gelijk wil hebben; dat voedt zijn eigen waarde en gevoel van controle. Twijfel je aan hem, dan ontsteekt hij in woede of straft hij je op een andere manier. Stern ziet dat vrouwen dit vaak laten gebeuren en hun emoties en stand punten negeren, omdat ze de goed keuring van de ander het belangrijkst vinden. DRIE TYPEN O De romantische geliefde De aardige kerel Q De intimidator TIPS Wat doe je als je in zo'n relatie zit? 0 Luister nooit naar kritiek die bedoeld is om je te kwetsen. Je verdient dat niet, zelfs als er een kern van waarheid in schuilt. GO ZATERDAG 29 DECEMBER 2018 Ben ik nu gek aan het worden of hoe zit het? CATHÉRINE VAN DER LINDEN In de film 'Gaslight' is een man voortdu rend bezig zijn vrouw psychisch te onder mijnen. Zij raakt daardoor compleet in de war. foto hollandse Hij laat in het begin van de relatie dagen niets van zich horen of komt uren na etenstijd binnen, wimpelt je commentaar weg met een fles champagne of filmkaart jes en zegt: „Schatje, waarom doe je zo moeilijk?" Deze gas lighter gedraagt zich lang als een ridder op het witte paard. Uitein delijk blijkt het onmogelijk om contact te maken op emotioneel niveau. Dit type is het ene mo ment lief en innemend, en dan ineens weer lomp en ongevoelig. Deze man wil overkomen als een redelijk en goed mens en reageert zogenaamd toegeeflijk als hij zijn zin niet krijgt, maar voelt diep vanbinnen minachting voor je. Deze nareist is niet aar dig voor je omdat hij om je geeft, maar om te bewijzen hoe geweldig hij is. Net als bij type 1 wisselen positief en negatief gedrag elkaar af. Als partner van 'de aardige kerel' voel je je vaak eenzaam en afgewezen. De term gaslighting komt uit de Amerikaanse film Gas- light (1944). Hierin is een charmante man voortdurend bezig zijn vrouw psychisch te verzwakken, terwijl hij doet of hij van haar houdt. Hij draait uiteindelijk stiekem de gastoevoer van de lampen lager en zegt, als ze daarover begint, dat zij zich vergist. Zij twijfelt steeds meer aan zich zelf en wordt uiteindelijk gek. Stern beschrijft de intimidator als iemand die pest, tekeergaat en je vernedert, vaak in het bij zijn van anderen. En dan zegt hij doodleuk: „Het was maar een grapje." Zijn woedeaanvallen en/of urenlange zwijgen ge bruikt hij als wapen om zijn zin te krijgen. Eigenlijk ben je bang voor hem. Als je een relatie hebt met een intimidator, krijg je vaak lichamelijke en geestelijke klachten. O Je verandert een gaslight- relatie pas als je bereid bent eruit te stappen. Al hoeft dat niet altijd, zegt Stern. Gaslighten werkt alleen als jij gelooft wat de ander over je zegt, en als je bij hem in een goed blaadje wil staan. „Je moet accepteren dat de ander nooit zal denken dat jij gelijk hebt", zegt Stern. Pas op voor 'de valkuil van verklaren'. Door het gedrag van de nareist rationeel te analyse ren, denk je misschien dat je meer controle krijgt over wat er gebeurt. „Schrijf liever op wat in jullie gesprekken wordt gezegd en wat jij dan voelt. Dan kan je gemakkelijker duidelijk maken wat je wel en niet wilt ('ik vind het niet fijn als je zo over mijn ouders praat')." O Breng tijd door met iemand die jou kent en van je houdt. „Als hij of zij ziet dat het niet goed met je gaat, geloof die persoon dan." 0 Stop met in discussie gaan of de ander te vragen zich rede lijk op te stellen. „Doe daar gewoon niet meer aan mee." O „Kun je de relatie niet beëin digen, misschien omdat de gas lighter een vader of vriend is, zorg er dan voor dat je hem niet beledigt. Laat hem geen ge zichtsverlies lijden. Bedenk dat een gaslighter geen slecht mens is, maar zich rot gedraagt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 84