Planten uit het boze buitenland i Pest r €449 €479 Eigen tuin eerst Romke van de Kaa #CREATING MEMORIES We zijn er maar druk mee: de bestrijding van invasieve exoten. Romke van de Kaa ziet liever dat politici een lesje biologie krijgen. En? Ook zo genoten van Zeeuwse oesters als voorafje bij het kerstdiner? Dan heb je waarschijnlijk gesmuld van invasieve exoten. Weliswaar is de inheemse 'platte Zeeuwse' nog altijd verkrijgbaar (tegen een meer prijs, dat wel), verreweg de meeste in Nederland gegeten oesters zijn 'creuses'. Deze naam verhult knap dat deze oester oorspronkelijk niet uit Yerseke, maar uit Japan komt. Invasieve exoten zijn planten of dieren uit het boze buitenland die onze inheemse soorten dreigen te verdringen. Dat is precies wat er ge beurde toen de Japanse oester in de jaren 60 van de vorige eeuw naar de Oosterschelde werd gebracht. Telers verdienen er inmiddels flink aan. Geld doet elke discussie snel ver stommen. Aan de bospest wordt niks ver diend. We leggen er zelfs op toe. De naam zegt het al: we hebben het hier niet over de creuse van het bos, maar over een gemene exoot: de Ameri kaanse vogelkers. De struik werd in de jaren 20 in ons land aangeplant als 'vulhout'. Inmiddels zijn miljoenen uitgegeven om de snel woekerende plant weer uit te roeien. Tevergeefs. De Amerikaanse vogelkers is here to stay. Hier en daar voeren we nog een achterhoedegevecht. Schrik niet als je in het bos een horde gele hesjes tussen de stammen ontwaart. Geen geheime oefening voor een begin nend oproer, maar een klasje school kinderen dat zaailingen van de Ame rikaanse vogelkers met wortel en tak uitroeit. De angst voor exoten moet je er jong in jagen. Intussen staat de evolutie niet stil. De lijster heeft de lijsterbessen allang verruild voor de vruchten van de xv - Amerikaanse vogelkers, en sinds de struik in Nederland groeit, leven er meer dan zestig insectensoorten di rect of indirect van. Op de inheemse vogelkers worden minder soorten gevonden. Kortgeleden werd een nieuwe schimmel ontdekt die parasiteert op de Amerikaanse vogelkers. Sympto men zijn rode, blaarvormige verkleu- Tuingoeroe Romke van de Kaa vertelt elke week hoe je een lustoord maakt van een dorre lap grond. ringen op het blad en een algehele verzwakking van de gezondheid van de struik. De exotenbestrijders ho pen dat de Amerikaanse vogelkers aan deze schimmel te gronde zal gaan. Dan zal de lijster weer terug moeten naar de lijsterbes. Zoals je zou verwachten tegen het einde van het jaar, heeft dit verhaal een moraal. Die kan de lezer zelf bedenken. In de krant lees ik dat de gemeente Arnhem een miljoen euro uittrekt voor het bestrijden van drie exoten: de reuzenberenklauw, de reuzenbalsemien en de Japanse duizendknoop. De inwoners van deze wakkere gemeente worden geacht te helpen. Ze moeten na een wandeling in een natuurgebied hun schoenzolen reini gen en na de vakantie de kleedjes van de caravan stofzuigen. In hun eigen tuin moeten ze de vreemde indrin gers subiet uitroeien. Ach, politici. Je zou ze verplicht naar biologieles moeten sturen. Ik wens de dappere bestrijders van het uitheemse kwaad een succesvol en exotisch 2019. Selections Selections Hotel Roda Beach Resort Spa Hotel Mitsis Ramira Beach Hotel Venezia Hotel Poseidon Beach Sunweb.nl ZATERDAG 29 DECEMBER 2018 GO De Amerikaanse vogelkers woekert graag en wordt ook wel bospest genoemd. Lijsters en insecten zijn er dol op. Sunweb ALL INCLUSIVE Griekenland - Corfu - Roda Grieks, Italiaans en pannenkoekenrestaurant Aan het goudgele zandstrand Voor ieder wat wils Vanaf per persoon *o.b.v. 8 dagen, voor 2 personen ALL INCLUSIVE Griekenland - Kos - Kos-Stad Diverse restaurants Uitstekende kwaliteit Diverse mogelijkheden voor vermaak Vanaf per persoon *o.b.v. 8 dagen, voor 2 personen ALL INCLUSIVE Griekenland - Rhodos - Faliraki Ideaal voor families Nieuw aquapark Shuttlebus naar het prachtige strand van Faliraki Vanaf ALL INCLUSIVE Griekenland - Zakynthos - Laganas Aan het strand van Laganas Kindvriendelijk hotel Gelegen in een grote tuin Vanaf per persoon "o.b.v. 8 dagen, voor 2 personen per persoon "o.b.v. 8 dagen, voor 2 personen Sunweb is aangesloten bij: AM\/R 1 .4 tl "Bekijk online de actuele boekingsspecificaties en prijzen. /QPu 0 SGR \r. thuiswinkel waarborg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 83