7 Tieners bewegen niet genoeg voor een goede gezondheid Vietnamezen vast voor eten zeldzame aap MIGRATIE SCHIP „We hebben de kustwacht van die landen benaderd en gevraagd of zij een veilige haven kunnen bieden", zegt een woordvoerder van het ministerie van Justitie en Veiligheid. „Een aantal landen heeft daar nega tief op gereageerd en we wachten nog op antwoord van andere lan den." Hij wil niet zeggen om welke landen het gaat. Een schip van de Duitse hulporga nisatie Sea-Watch pikte zaterdag 32 migranten op van een zinkend bootje, ver uit de Libische kust. Vol gens missieleider Philip Hahn gaat het onder anderen om vier vrouwen en zes minderjarigen: een baby, twee jonge en drie iets oudere kinderen die zonder familie reizen. Het schip kan al zes dagen nergens aanmeren. De woordvoerder van het ministe rie benadrukt dat het niet de verant woordelijkheid van Nederland is om te zorgen voor een veilige haven. „De kapitein is verplicht een veilige haven te zoeken." Gymleraren en sportonderzoekers vinden het zorgelijk dat vmbo-leerlingen te weinig gymnastiek krijgen. Juist die tieners bewegen buiten school het minst. Vmbo'ers horen wekelijks 2,5 uur gymles te krijgen, maar veel mid delbare scholen halen dat niet. Leerlingen die de gemengde of theoretische leerweg (gl/tl) van het vmbo volgen, sporten daardoor te weinig op school. Dat constateert het Muiier Instituut in een onder zoek naar sport in het voortgezet onderwijs. Tegelijkertijd blijkt dat vmbo- leerlingen ook in hun vrije tijd minder sporten dan leeftijdsgeno- ten die havo of vwo doen. „Tel er bij op dat deze scholieren maar vier jaar gym hebben, daarna houdt het sowieso al op. Deze leerlingen krij gen te weinig bewegingsonderwijs. Dat is zorgelijk", reageert Cees Klaassen, directeur van de KVLO, de vakvereniging voor docenten lichamelijke opvoeding. Hoe het komt dat op het vmbo (gl/tl) te wei nig gymlessen worden gegeven, weet de KVLO niet. De vereniging gaat dat onderzoeken. De Nederlandse Sportraad, de On derwijsraad en de Raad voor Volks gezondheid en Samenleving kwa men drie maanden geleden juist met een advies waarin ze pleiten voor meer beweging op scholen. Van de jongeren tussen 12 en 17 jaar beweegt maar 31 procent voldoende voor een goede gezondheid (een uur per dag). Met meer dan tien uur per dag is de Nederlandse jeugd kampioen zitten in Europa. Stil zitten Jongeren zouden dagelijks twee keer een halfuur moeten bewegen op school, naast de gewone gymles sen. „Maar de schoolomgeving draagt helaas over het algemeen bij aan inactiviteit bij de leerlingen. Sport en bewegen zitten niet in het dna van Nederlandse scholen", stelt Michael van Praag, voorzitter van de Nederlandse Sportraad. Hij wijst naar de groepen r en 2. „Wat is het eerste dat onze kleuters leren? Stil zijnen zitten." Ook op middelbare scholen zit ten jongeren het grootste deel van de tijd. Uit het onderzoek van het Muiier Instituut blijkt dat de gym lessen iets zijn afgenomen. Naast de gym zijn er maar weinig scholen die extra sportieve activiteiten met de leerlingen doen. Ruim 350 ondervraagde teamlei ders lichamelijke opvoeding zien dat leerlingen weinig motivatie kunnen opbrengen voor de gymles. Klaassen weet niet hoe dat komt: Sport en bewegen zitten niet in het dna van Nederlandse scholen „Docenten moeten natuurlijk acti viteiten zoeken die aansluiten bij de leerlingen. Ik zie genoeg leraren die nieuwe dingen uitproberen en dat met collega's delen." Volgens de onderzoekers is er veel te winnen door scholieren te laten fitnessen of bootcampen, omdat ze daar wél interesse in hebben. HANOI In Vietnam zijn zes mannen opgepakt om dat ze een zeldzame aap hebben gedood en opgege ten. De mannen zonden de maaltijd live uit op Facebook. De Vietnamese grijze langoer, een tenger ge bouwde aap met een bont gekleurde vacht, is een van de meest bedreigde prima- tensoorten ter wereld. In de zes minuten du rende video was te zien dat de handen van de aap waren vastgebonden en dat de mannen de herse nen onder elkaar verdeel den. Daarna aten ze rest van de langoer op. De video op internet leidde al snel tot grote woede van het publiek, waarna de maker van de video ge dwongen werd de beelden te verwijderen. Hoewel het verboden is de apen te eten, geloven velen in Vietnam dat het apenvlees een helende kracht bezit. De handel in de dieren op de zwarte markt is dan ook moeilijk te bestrijden. zaterdag 29 december 2018 GO Nederland vraagt om haven voor migranten op Middellandse Zee Nederland heeft een beroep gedaan op landen rond de Middel landse Zee om een haven te vinden voor een schip met 32 geredde migranten, dat onder Nederlandse vlag vaart. Hanneke Keultjes Den Haag Vmbo-leerlingen krijgen te weinig gymlessen Ellen van Gaaien Utrecht Michael van Praag. FOTO ROBIN UTRECHT - Michael van Praag (Sportraad) Migranten aan boord van de Sea-Watch 3, het schip dat hen oppikte van een zinkend bootje, foto chris grodotzki/ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7