De negentien van tweeduizendnegentien 17 Twan Huys Jesse Klaver 18 Theresa May Lukt het hem jonge kiezer te verleiden? 23 Kerst gehaald, maar dan... „We gaan voor het gesprek van de dag en de honger om dat voor elkaar te krijgen is groot", riep voormalig Nieuwsuur-anchor Twan Huys daags voor de start van het vernieuwde RTL Late Night in het AD. De eerste week maakte hij met gasten als pornoster Stormy Daniels de tongen nog wel los, maar al snel verdween alle urgentie uit het programma. Het is precies de kritiek die Huys' voorganger Humberto Tan ook voor de kiezen kreeg en we weten al lemaal hoe dat is afgelopen. De kijkcijfers zijn inmiddels op een dieptepunt. Huys haalde de kerst, maar haalt hij ook Pasen...? Gudo Tien- hooven It's adirty job- Althans, dan moet hij ein-de-lijk een fikse stempel op het kabinetsbeleid gaan zetten - zónder zeifin de coalitie te zitten. Het plan- Klaver daarvoor is aldus: Stap t: De regeringspartijen moeten bij de Provinciale Statenverkiezingen de meerder heid in de Eerste Kamer kwijtraken. Daar voor zijn de peilingen Klaver alvast gunstig gezind. Stap 2: GroenLinks moet bij die verkiezin gen zo'n goed resultaat behalen dat het kabi net niet anders kan dan bij Klaver aankloppen voor steun. Klaver zegt het hardop: hij wil dan minimaal de tweede partij van Nederland worden. En als de WD implodeert, waar hij op hoopt door de schade die premier Mark Rutte heeft opgelopen bij het debacle met de dividendbelasting, dan komt de eerste positie ook nog in zicht. Misschien. Stap 3: Klaver wil in ruil voor zijn steun dan forse concessies afdwingen van het kabinet, anders gaat zijn deur dicht. Zijn partij wil straks een meerderheid zoeken bij zijn éigen agenda, en beslist niet de agenda van Rutte aan een meerderheid helpen. De GroenLinks-leider ziet 2019 als de gene rale repetitie voor het 'kanteljaar' in de plan ning richting 'Project 2021': het jaar waarin het land uiterlijk weer naar de stembus gaat. Dan moet GroenLinks 'onomstreden de grootste partij' worden en kan eigenlijk worden begon nen met de grootse plannen van Klaver: het land veranderen en geschiedenis schrijven. Probleem met het plan-Klaver is dat hij er op 20 maart nog wel even in moet slagen zijn vooral jonge achterban naar het stembureau te lokken. Die kwamen voor de Tweede Kamer verkiezingen nog wel opdagen, maar of ze de provincies ook belangrijk vinden? Bij de Pro vinciale Statenverkiezingen neemt vaak alleen het oudere deel van het electoraat de moeite te gaan stemmen. Klaver maakt zich niet sappel. Hij hoopt op een 'mobiliserend effect' door er nationale verkiezingen van te maken: de kiezer kan nu Rutte van zijn meerderheid beroven. Door GroenLinks aan zetelwinst te helpen, zo is de boodschap, kan Klaver straks een hoge prijs vragen in ruil voor zijn steun. —Hanneke Keultjes en Jan Hoedeman GO ZATERDAG 29 DECEMBER 2018 -Suse van Kleef Vergeet de mislukte kabinetsformatie. 2019 moet hét jaar worden van GroenLinks- leider Jesse Klaver. In 2019 heeft de Britse premier maar één taak: de sleutel voor het brexitpro- bleem vinden. May zit muurvast en heeft de ondank bare, en volgens velen onmogelijke, taak om de impasse te doorbreken. Zij moet het Britse par lement verenigen over de deal die er ligt voor het vertrek uit de Europese Unie. Ondanks de mooie beloften en goede voornemens is het na twee jaar onder handelen uitgelopen op een vechtschei- ding. May ligt met vrijwel iedereen in de clinch: de EU, het Britse parlement en haar eigen verscheurde Conservatieve Partij. Als ze de komende weken niets weet te regelen, dan stapt het Verenigd Konink rijk op 29 maart zon der deal uit de EU. Een chaotische brexit zonder afspra ken is dan een feit, met alle verregaande gevolgen van dien. De eerste maanden van het jaar zullen bepalend zijn voor haar politieke erfe nis, maar ook voor de toekomst van Europa.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 78