Frans Timmermans 15 Jair Bolsonaro r Kroonprins Naruhito Keizer treedt terug voor zijn zoon Akihito was eerste keizer die via de tv zijn volk toesprak 22 Frans als EU-leider, aan hem zal het niet liggen Aan zijn eigen enthousiasme zal het niet liggen. Frans Timmermans wil als Spitzenkandidat de Europese sociaaldemocraten in mei volgend jaar naar de zege leiden, en dan meteen ook maar de baas van de EU worden. Dat zou mooi zijn, maar het lijkt niet waarschijnlijk: de sociaaldemocra tie heeft op dit moment de wind niet mee. Toch belooft de verkiezingsstrijd interessant te wor den. Volgens Timmermans staat 'de ziel van Eu ropa' op het spel, en als er iemand is die vol vuur zijn idealen aan man kan brengen, dan is hij het wel. Mark van Assen Geliefd, maar is hij wel geschikt? De laatste keizer die aftrad, was Kokaku (1817), de 119de keizer van Japan, die ge liefd was omdat hij de hongersnood be streed. Akihito, de 125ste keizer van de dynastie, kwam op traditionele wijze op de troon, na de dood van zijn vader Hirohito (1989). De nieuwe keizer ver raste door meer en meer afstand te ne men van de goddelijke status van zijn functie. Dat was wennen voor de con servatieven, aangezien de keizer wordt geacht het estafettestokje van de godde lijke geest over te nemen van zijn voor ganger. Akihito koos ervoor een mens te zijn, geen god. Het was nog maar in augustus 1945 - Akihito was toen 11 - dat Japanners voor het eerst de stem van de keizer hoorden. Dat was toen hij de overgave aankon digde. Akihito ging later een ondenk bare stap verder en sprak als eerste kei zer het volk toe op de televisie na de zeebeving van 2011 en de daaropvol gende ramp met de kerncentrale van Fukushima. Hij was toen al de eerste kroonprins geweest die geen hoge rang in het leger wilde en zorgde daarna voor ophef door zich te verloven met een 'burgermeisje' (dus niet van adel) dat hij op de tennisbaan had ontmoet. Dat laatste was in geen 1500 jaar ver toond, een keizer zich zo 'verlaagde'. Maar Akihito en zijn Shoda Michiko, bijgenaamd Micchi, waren voor elkaar gemaakt en worden toch op handen ge dragen door hun onderdanen. Met Akihito, die wordt geplaagd door een slechte gezondheid (prostaatkan ker, hartproblemen en maagbloedin gen), vertrekt een icoon. Hij baarde op zien met zijn bezoeken aan landen in de regio waar het Japanse leger had huisge houden in de Tweede Wereldoorlog. In Seoel betuigde hij in het openbaar spijt voor de bezettingsjaren (1910-1945). In Peking benoemde hij 'het grote lijden' dat in China was aangericht. In 2015 durfde hij bij de herdenking van de Ja panse capitulatie zijn oprechte 'diepe berouw' uit te spreken over de vele oor logsslachtoffers die onder zijn vader waren gevallen. Ook in eigen land doorbrak de keizer het afstandelijke ceremonieel door in die tv-toespraak na de tsunami de ge schrokken Japanners op te roepen 'el kaar te helpen en het verdriet te delen'. Met de keizerin bezocht hij meteen ook de zwaarst getroffen rampgebieden. Een people's keizer dus, die ook nog eens een gerespecteerd zeebioloog is. De Japanse wet moest worden aange past om het historische aftreden moge lijk te maken. Straks is het aan Naru hito, vriend van koning Willem- Alexander, met wie hij een passie voor watermanagement deelt. De kroon prins Naruhito en zijn vrouw prinses Masako waren al eens zes weken te gast van de Oranjes op kasteel Het Oude Loo bij Apeldoorn. De prinses had rust no dig, nadat ze overspannen zou zijn ge raakt door de psychische druk van alle formaliteiten aan het hof. Die druk op de prinses en de troonopvolger wordt straks niet minder. Zijn vader Akihito laat immers een groot gat na. Bob van Huët ZATERDAG 29 DECEMBER 2018 GO Het aantal moorden (jaarlijks 64.000) te rugdringen en de wijdverbreide corrup tie aanpakken. Dat belooft Jair Bolso naro, de extreem rechtse populist na zijn inhuldiging op 1 januari 2019 als presi dent van Brazilië. Daar krijgen hij en zijn regering, die voor een derde uit militairen bestaat, het vlottrek- ken van de ingestorte economie als op dracht bij. Tact en dossierkennis zullen vereist zijn, bijvoor beeld bij het onbe taalbaar geworden pensioenstelsel. Maar aan tact ontbreekt het Bolsonaro juist. Zo schoffeerde hij de laatste maanden de Cubaanse regering, waarop ruim achtdui zend Cubaanse art sen Brazilië verlieten, miljoenen mensen in de armste gebieden achterlatend zonder medische zorg. Ook zei hij de groeiende Chinese invloed in Brazilië ongewenst te vinden, daarbij 'ver getend' dat China de belangrijkste han delspartner is van het land. —Joost de Jong 16 Op de laatste dag van april zal de we reld naar het oosten kijken voor een zeldzame gebeurtenis. Geen zons- of maansverduistering maar wel iets wat oudere Japanners in die orde van grootte plaatsen. Voor het eerst sinds 200 jaar treedt een godenzoon af. Keizer Akihito, die dan 85 is, zal het hoogste ambt overdragen aan zijn zoon Naruhito, die dan 59 is. Kroonprins Naruhito, hier met zijn echtgenote prinses Masako, gaat zijn vader Akihito opvolgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 77