De negentien van tweeduizendnegentien 0 Charlotte Teunissen ft m SS 21 Ben je een racist als je vreest voor sociale ontwrichting door asiel zoekers? Voorspeller' van alzheimer maakt tongen nu al los categorie 'linkse gek' als je je zorgen uit over de toekomst van onze aarde, met alle kli maatveranderingen? Deze infantiele manier van redeneren, domineert momenteel wel ons parlement en daarmee ook de maatschappij. De burger wordt gepaaid met vijandbeelden, niet door een heldere visie op de toekomst. Het be lang van de eigen groep weegt veel zwaar der dan het landsbelang. We zijn allemaal eilandjes geworden. Een nieuwe verzuiling wordt zichtbaar. Ondertussen is de gevestigde orde, terwijl anderen in de marge lopen te bakkeleien over identiteit, totaal losgezongen van de werkelijkheid en zien we dat bankiers zich een loonopslag van 50 procent geven en vernietigt het neoliberale marktdenken alle sociale voorzieningen die decennialang zorgvuldig zijn opgebouwd. Met dit jaar als tragisch dieptepunt het feit dat meerdere ziekenhuizen failliet gingen. Als we Nederland een prettig land willen houden, zowel qua voorzieningen als qua sfeer, moeten we ons weer gaan richten op zaken die echt waardevol zijn. Wat daarbij de belangrijkste leidraad is? Iedereen heeft ongeacht zijn afkomst, reli gie of sociale klasse uiteindelijk dezelfde be hoeften. Onze welvaart is voor alle ingeze tenen. Het gevoel dat mijn buurman mij gaf, als jongetje van 10 jaar, gun ik iedereen in onze samenleving: het gevoel dat je er gewoon bij hoort, ondanks je kleur. De sociale klasse was belangrijker dan religie, cultuur of par ticuliere opvattingen. De 'inclusieve maatschappij' is een term die vaak plichtmatig voorbijkomt in poli tieke pleidooien. Het lijkt me een goed idee, dat we eens écht gaan kijken naar wat ons bindt, in plaats van verschillen te benadruk ken. Laten we er met zijn allen voor vech ten. Dat is mijn wens voor 2019. Die belofte durft Philip Scheltens wel aan. De directeur van het Alzheimer Centrum van Amsterdam UMC is collega van Teunissen en spreekt van een 'onmiskenbaar talent'. „Ik heb veel onderzoek met haar gedaan en heb haar zien groeien. Ze is de eerste hoogleraar neuro chemie in Europa. In ons land is ze misschien minder bekend, maar internationaal wordt ze enorm gewaardeerd." Teunissen kwam in september in het nieuws na haar intree-rede bij het Amsterdam UMC. Hier voorspelde ze dat in 2019 een bloedtest op de markt gaat komen waarmee de ziekte van Alzheimer gemakkelijker is op te sporen. Zelfs lang voordat de eerste symptomen van die ziekte zich uiten. De bloedtest biedt geen oplossing voor de aandoening, maar is wel minder belastend voor de patiënt. Nu krijgt die nog een pijnlijke rug- genprik, waarbij hersen- vocht wordt afgenomen. Bij beide testen wordt het eiwit amyloïd opgespoord, dat kan samenklonteren in de hersenen en wordt ge zien als belangrijke veroor zaker van de ziekte van Alzheimer. Marcel Olde Rikkert, hoogleraar geriatrie van het Radboudumc in Nijmegen, noemde de uit spraak 'een uitglijer van een jonge hoogleraar'. Daar heeft hij inmiddels spijt van - 'ik heb zeker niet bedoeld op de man of vrouw te spelen, of haar oratiefeest te bederven' - maar hij gelooft nog altijd niet in een heel grote diagnostische waarde van de test in de klinische praktijk. Olde Rikkert stelt dat het eiwit dat wordt getest niet die gehoopte cruciale rol speelt bij het ontstaan van alzheimer. Volgens hem heeft de aandoe ning meer dan één oorzaak. Bovendien zou de bloedtest bij de helft van de 80-jarigen op een geheugenpoli positief scoren, terwijl zij helemaal geen dementie hoeven te krijgen. „Wat is de test dan waard? En hoe leef je verder met een verkeerde voorspelling?" Scheltens is het niet met Olde Rikkert eens. „We hebben nooit beweerd dat we een bevol kingsonderzoek willen instellen. Je neemt zo'n bloedtest pas af bij iemand die met geheugen klachten bij de arts aanklopt. Na een positieve uitslag volgt nader onderzoek." De hoogleraren hebben het nog niet bijge legd. Wel zegt Olde Rikkert: „Ik wens Teunis sen het allerbeste. Ze doet belangrijk werk." En één ding beaamt iedereen: niemand kan om haar heen dit jaar. —Hanneke van Houwelingen GO ZATERDAG 29 DECEMBER 2018 Een 'kleine' gebeur tenis in zijn jeugd tekende het wereld beeld van Özcan AkyOl. ILLUSTRATIE RUBEN OPPENHEIMER Haar aankondiging dat ze komend jaar met een bloedtest komt om alzheimer vast te stel len, was controversieel. Maar we gaan zeker horen van hoogleraar neurochemie Charlotte Teunissen. j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 76