Mark Rutte 11 Max Verstappen De Wolf Özcan Akyol We vroegen onze columnist Özcan Akyol waarop hij hoopt als hij aan 2019 denkt. 20 Heeft hij het nog in zich? Premier Mark Rutte twijfelt nog of hij aan zijn laatste kunstje bezig is. Dit is al zijn derde kabi net en komend jaar streeft hij Jan Peter Balke nende voorbij op het lijstje van langstzittende premiers. Bij hem heeft Rutte gezien dat je niet te lang moet aanblijven. Maar misschien wil hij nog een keer op voor het premierschap in 2021. Of de kiezer dat nog ziet zitten, zal blijken na de Statenverkiezingen in maart. De WD is de campagne begonnen met een volledig op het merk-Rutte geënte advertentie - u weet wel, van het vaasje. Tot nu toe bleven alle verbroken beloftes en partij schandalen niet aan Rutte kleven. Maar eens is dat voorbij. Het vaasje gaat net zo lang te water tot het barst... Hans van Soest Honda-motor moet kracht geven Opmars van een ongenode gast Let op dit jaar: 'wolfproof is een woord waar we nog van gaan ho ren. Want met het oprukken van de wolf, treffen scha penhouders en andere doelwitten tegenmaatregelen. Hekken met wel 7000 volt en me tershoge afraste ringen moeten het beest buiten hou den. Vraag is of dat gaat lukken. De laatste vier jaar laat de wolf zich steeds vaker zien in ons land, met bloedvergieten tot gevolg. Al zo'n tweehonderd schapen moesten het ontgelden. Geen wonder: net over de grens in Duitsland leven zo'n twintig roe dels van in totaal tweehonderd wol ven. Die willen nog weieens de grens over steken op zoek naar een hapje. Het is een zegen voor de biodiver siteit, want de wolf keert na 150 jaar afwezigheid terug in ons land. De boeren zien dat dus wel anders. 'Wolf proof is hun man tra. We gaan er nog van horen. -Tobias den Hartog en ogenschijnlijk nietszeggende gebeurtenis in mijn jeugd, aan het begin van de jaren 90, heeft in de periode daarna, om precies te zijn tot aan de dag van vandaag, een onuitwisbare indruk op me achtergelaten. Toen een deftige schuldeiser, mét familie annex knokploeg, onze straat kwam ingere den, verzamelden alle mensen uit de brui sende volkswijk zich op het pleintje om op te komen voor de buurman die ze op de kor rel hadden. 'Moet ik ook helpen?' vroeg ik als overmoedig jongetje van 10 aan de getatoeëerde buurman, een rouwdouwer met felblauwe ogen. Hij keek me ernstig aan en antwoordde: 'Natuurlijk, jij bent een van ons. Die diknekken moeten wegwezen uit onze buurt.' Wat ons bond, begreep ik vele jaren later, nadat mijn denkvermogen enigszins was gerijpt, bestond uit het feit dat we allemaal, ondanks onze etniciteit of religie, uiteinde lijk tot dezelfde sociale klasse behoorden. Het zorgde voor harmonie. Daarom verbaas ik me anno 2018 des te meer over groepen die dezelfde maatschap pelijke problemen ervaren, maar deson danks steeds vaker, door media en politici, tegen elkaar worden uitgespeeld, alsof ze el- kaars vijanden zijn. In werkelijkheid zouden zij zich, schou der aan schouder, moeten verzetten tegen oplopende zorgkosten, het tekort aan soci ale huurwoningen en bijvoorbeeld het voornemen om studeren nóg duurder te maken, zodat het onderwijs straks alleen nog toegankelijk wordt voor jongeren die bereid zijn zich in de schulden te steken, of voor hen die vermogende ouders hebben. Het gif dat tweespalt in de samenleving zaait, heeft ondertussen een modenaam ge kregen: identiteitspolitiek. De definitie van het woord lijkt veranderlijk, omdat iedereen er een eigen draai aan geeft, maar het komt er grosso modo op neer dat partijen zich fixeren op de belangen van een eigen club, waarbij cultuur en tradities de boventoon voeren. In het begin bezondigden met name pro gressieve partijen zich aan dit fenomeen, wat de vervreemding van de traditionele achterban verklaart: een gemiddelde arbei der heeft, hoe generaliserend dat ook klinkt, weinig op met een genderneutraal toilet of het diversiteitsdictaat van veelal linkse poli tici, terwijl er ook zorgen over migratie be staan. De verwarring die in de onderklasse van de samenleving ontstond, baarde allerlei belangenpartijen, zoals Denk (voor de mi granten) en PVV (voor de nationalisten), die met oogkleppen op voor hun 'eigen mensen' strijden, terwijl de economische positie en de wensen van deze groepen he lemaal niet zo ver uit elkaar liggen. Dat brengt me weer terug bij mijn oude volkswijk, die niet uit elkaar viel, maar waarvan de bewoners wel naar de rand van het centrum werden verplaatst, omdat onze straten te verpauperd waren en daarom ge moderniseerd moesten worden. Nu wonen er vooral yuppen in onbetaalbare huizen. In de wijk waar een deel van mijn oude buurtgenoten nu woont, stemde 30 procent op de PW en 27 procent op Denk. Een flinke polarisatie op een paar vierkante me ter. En bovendien een logisch uitvloeisel van wat hierboven beschreven wordt, om dat zij vroeger allemaal op de PvdA stem den, de partij die opkwam voor de belangen van de arbeider in de onderklasse. Het identiteitsdenken houdt tegenwoor dig de hele maatschappij en politiek gegij zeld. Opvattingen worden opgedeeld in links en rechts, hoewel die scheiding hele maal niet meer zo simpel valt te maken. Ben je een racist als je vreest voor sociale ont wrichting door een onevenredig aantal asielzoekers in je gemeente? Of val je in de ZATERDAG 29 DECEMBER 2018 GO 10 Max Verstappen-fan? Zet dan al uw hoop maar op Honda. Die Japanse motorfabri kant gaat grotendeels bepalen of de 21-ja- rige Limburger ko mend jaar de jongste wereldkampioen For mule 1 ooit gaat wor den. Geen mens die nog twijfelt of hij daar nu al toe in staat is, zeker na zijn elf podi umplaatsen en twee zeges afgelopen sei zoen. Aan de bolide van Red Buil Racing ligt het ook niet. Maar om in zijn vijfde sei zoen in de konings klasse van de auto sport serieus de strijd aan te gaan met het dominerende Merce des en Ferrari heeft zijn bolide nog net iets meer vermogen nodig. Renault le verde die paarden krachten de laatste jaren niet, of bleek onbetrouwbaar. De hoop is dat Verstap pen met een Honda- motor straks 21 races op oorlogssterkte start. Hoe reëel die eerste wereldtitel in 2019 is? Zet de eer ste GP in Melbourne op 17 maart maar vast in uw agenda. Daarna weten we meer. —Arjan Schouten kgun u het gevoel dat u ergens hoort in 2019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 75