Dara Khosrowshahi De bezem die door Uber ging Als migrant neemt hij stelling tegen president Trump Jonge kiezer valt voor voormalig gitarist punkband 17 O'Rourke, een nieuw gezicht in een kandida- tenveld waarin de meest voor de hand lig gende presidentskandidaten bejaarde poli tieke mastodonten zijn: senator Bernie San ders (77) en voormalig vice-president Joe Biden (76). O'Rourke slaagt erin hen bij te houden in vroege opiniepeilingen. Hij werd geboren als Robert, maar in latinostad El Paso werd dat al snel Beto, onder Mexicanen een veelgebruikte bijnaam voor mannen die Roberto heten. O'Rourke spreekt vloeiend Spaans en begrijpt dat een rondje skateboarden over de parkeerplaats van een fastfoodrestaurant een video op Instagram of Snapchat waard is. Zo wist hij maar liefst 71 procent van de kiezers tussen 18 en 29 jaar aan zich te binden. Zijn verleden als gitarist van een punkband hielp alleen maar. Zou het lukken het succes in de campagne tegen Cruz te herhalen in drukbezette voor verkiezingen, of zelfs een potje Turks olie- worstelen om het presidentschap met Donald Trump? Rahm Emanuel, burgemees ter van Chicago en voormalig stafchef van Obama, is niet overtuigd. In een interview met MSNBC: „Hij heeft verloren. Normaal gesproken promoot je een verliezer niet." —Karlijn van Houwelingen intimidatie goedpraat, geheel naar het machokarakter van oprichter Kalanick. Dat relaas opende een beerput: ruim twintig managers werden na onderzoek ontslagen wegens onethisch gedrag. Talloze werknemers namen uit onvrede zelf ontslag. Onder hashtag #Dele- teUber wisten tot 500.000 klanten hun Uber-account. De problemen hielden daar niet op: chauffeurs klaagden over magere verdiensten, steden klaagden over de concur rentie voor de taxibranche. En, o ja, Uber verloor ieder kwartaal ook nog eens bakken geld. Ruim een jaar later is de ver voersdienst erbovenop. Khos rowshahi begon een kennisma kingstour, waarbij hij vooral luis terde. Naar chauffeurs, naar vrou welijke medewerkers, naar perso neel op de klantenservice. Hij stelde een diversiteitsdirecteur aan om Ubers werkcultuur te ver- beteren. En medewerkers krijgen voortaan evenveel betaald, onge acht geslacht of ras. Daarnaast wist hij ruim 9 miljard dollar aan kapi taal aan te trekken. In 2019 wacht een beursgang, die één van de grootste in de recente geschiedenis kan worden. Uber, actiefin 73 landen met 18.000 me dewerkers, is misschien wel 120 miljard dollar waard. Khosrows hahi heeft de zorgen afgeschud. David Bremmer Zijn aanstelling kwam als een ver rassing. Maar de aanstelling van voormalig Expedia-baas Dara Khosrowshahi (Teheran, 28 mei 1969) is minder vreemd dan het lijkt. Zijn staat van dienst bij Expe dia, de online-reisdienst be kend van vergelijkingssite Trivago, is indrukwekkend. Onder zijn bewind vervier voudigde de omzet in 11 jaar naar bijna 9 miljard dollar. Khosrowshahi's achter grond is niet-alledaags. Hij stamt uit een steenrijke Iraanse familie die vlak voor de Iraanse revolutie in 1979 naar de VS vluchtte. De Khosrowshahi's verloren daarbij vrijwel al hun bezit. Het laatste beetje geld ging naar een goede educatie voor Dara en zijn broers. Met zijn achtergrond spreekt hij zich regelmatig uit tegen Donald Trump, bijvoorbeeld over diens ban op migranten uit moslimlan den. Hij draagt regelmatig zwarte T-shirts met opdruk 'We zijn alle maal dromers', een verwijzing naar migrantenkinderen. Zijn empathie maakte hem bij Expedia geliefd. „Hij bezit onge looflijke sociale leiderschapskills", zegt Mark Okerstrom, Khosrow shahi's opvolger bij Expedia. Die heeft Khosrowshahi bij Uber hard nodig. Bij zijn aantreden in 2017 lag de taxidienst zwaar onder vuur. Een klokkenluidster sprak van een werkcultuur die seksuele tristische soort die heeft laten zien zowel progressieven als gematigde, teleurgestelde Republikeinen aan zich te kunnen binden. Hij profileert zich als de fatsoenlijke, opti mistische burgerman waar veel Amerikanen in het tijdperk-Trump zo naar snakken. Tegelijkertijd is hij niet bang kiezers voor het hoofd te stoten. In antwoord op een vraag over footballspelers die uit protest tegen raci ale ongelijkheid knielen tijdens het volkslied, legde hij op welbespraakte wijze uit waarom hij dat juist door en door Amerikaans vindt - geen populair standpunt in conservatief Texas. Een video van het optreden maakte van hem een politieke rockster. In een week werden de beelden 44 miljoen keer bekeken, volgens verspreider NowThis. Democraten zitten verlegen om iemand als GO ZATERDAG 29 DECEMBER 2018 Dara Khosrowshahi haalde na het ontslag van oprichter Travis Kalanick succesvol de bezem door taxidienst Uber. In 2019 wacht een beursgang van het bedrijf, dat misschien wel 120 miljard dollar waard is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 72