7 'Als advocaat moetje als het ware een gespleten persoonlijkheid hebben' „In 1980, toen ik begon, werden de strafzaken meestal naar de stagiaires en jonge medewer kers toegeschoven, zeker op de grotere kanto ren. Van specialisatie was niet of nauwelijks sprake. Aan specialisatie en gespecialiseerde kantoren ontstond wel behoefte. In de Rand stad was bijvoorbeeld het kantoor van Wladi- miroff Spong een kantoor dat zich helemaal op het strafrecht had toegelegd. Op een gege ven moment belde Wladimiroff mij en zei: 'We gaan een specialistenvereniging oprichten. Doe je mee?' Dat was het begin van de Neder landse Vereniging van Strafrechtadvocaten (NVSA), uitgegroeid tot een invloedrijke orga nisatie. De opleidings- en kwaliteitseisen wer den gaandeweg verzwaard." „Er worden de laatste jaren forse bezuinigin gen doorgevoerd. De sociale rechtshulp staat onder druk. Deze rechtshulp wordt gefinancierd uit een door de overheid vastgesteld budget. Om in aanmerking te komen voor rechtsbij stand moet de rechtzoekende voldoen aan inkomens normen. Verdien je te veel, dan kom je niet in aanmerking of je moet een hoge eigen bijdrage betalen, die kan oplopen tot ongeveer 800 euro. Dat is voor veel mensen een fors bedrag. Afgelopen jaren is het moeilijker geworden om voor die gefinancierde rechtshulp in aanmerking te komen en zie je dat verdachten afzien van rechtshulp, simpelweg omdat ze de rechtsbij stand niet kunnen betalen." „En het is niet de enige bedrei ging van de rechtsstaat. De sociale advocatuur loopt leeg. De vergoe ding die strafadvocaten per uur krij gen, is gedaald. Je ziet dat in strafrecht gespecialiseerde advocaten overstappen naar andere rechtsgebieden of de advocatuur verlaten, simpelweg omdat ze het financieel niet redden. De verdiensten staan niet meer in verhouding tot de kosten en de werkdruk. Elke dag om 7.00 uur zet ik mijn telefoon aan, want er kan altijd een verzoek om bijstand komen of een cliënt zijn die om mij persoonlijk vraagt. Tot 's avonds 21.00 uur en vaak het hele week end ben ik stand by. Zaterdagavond stapavond, dan weet je: grote kans dat er wat gebeurt." „Dat moet nog blijken. Mijn wereld wordt enerzijds kleiner, anderzijds komt er meer ruimte voor mijn privéleven. Een jaar geleden zou ik al gaan! Ik ben gebleven omdat we te veel zaken onderhanden hadden en omdat de opvolging nog niet goed geregeld was. Boven dien was ik er nog niet aan toe om te stoppen. Nu kan ik Olie De Jonge met een gerust hart verlaten. Om het kantoor maak ik me geen zor gen, over de uitholling van de rechtsstaat des te meer." GO ZATERDAG 29 DECEMBER 2018 WWftodt Advocaat Dick Olie: „Er is altijd méér dan de buitenwereld ziet. Daar ligt een belang rijke rol voor de verdediging." FOTO ERNESTA VERBURG U bent nu 38 jaar strafadvocaat. Is er in die tijd veel veranderd? Hoe ziet de toekomst eruit? Is het moeilijk, afscheid nemen van de balie?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 62