Comments lilces Dick Olie, strafpleiter 'Zeeland beleefde een zwarte kerst' Voor mr. D.J. (Dick) Olie was 2018 een jaar van afscheid nemen. Op 1 januari hangt de advocaat, op 67-jarige leeftijd, zijn toga aan de wilgen. Over zijn opvolging maakt hij zich geen zorgen. Over de rechtsstaat daarentegen wel. Wat leefde er de afgelopen week op sociale media in Zeeland? Wat werd er geliked, wie werd geretweet en waarover gingen de commentaren? M Het afscheid voelt dubbel, vanwege zijn zorgen om de toekomst van de sociale advocatuur. Begin dit jaar nog stond de Goese strafpleiter op de barricaden in Den Haag, waar advocaten in toga actievoerden tegen de bezui nigingen op de gefinancierde rechtsbijstand. „De rechtsstaat is in gevaar. Het kan zo niet verder." „Het was aanvankelijk niet mijn bedoeling! Ik kom uit een doorsneegezin in Voorburg, waar het gebruikelijk was om naar de mulo te gaan. Daarna zou ik naar de fotovakschool gaan. Fo tograferen was mijn hobby en mijn broer had verschillende fotowinkels in Den Haag. Echter, mijn beste vriend ging naar de hbs en ik dacht: werken kan altijd nog, ik ga ook verder stude ren. Dat ging me prima af. De vader van mijn vriend was advocaat. Die omstandigheid heeft mijn vriend en mij beïnvloed in onze keuze. We gingen rechten studeren. De advocatuur leek me heel afwisselend. Na mijn afstuderen in Leiden koos ik voor Zeeland. Ik kon aan de slag bij Quarles, Kousemaker Jurgens in Goes. Een paar weken nadat ik begonnen was, kwam er een grote strafzaak binnen. Bij Bres- kens was een hasjkotter opgebracht. Ik mocht de schipper bijstaan." „Op 1 januari 1989 ben ik met mijn collega Jaap de Jonge het kantoor Olie de Jonge ge start en heb de strafpraktijk verder uitge bouwd." „Twee keer. De ene was een zedenzaak. Mijn eerste kind, een dochter, was net geboren. Op dat moment kon ik het emotioneel niet aan om een verdachte van een zedendelict te verdedi gen. Dan mag je weigeren en vraagt niemand waarom. De tweede was een dronken automo bilist. Hij reed in het donker drie kinderen aan: één kind dood, één zwaargewond en voor het leven getekend. Hij probeerde zijn daad te ver doezelen door de nummerplaten af te schroe ven en de auto in het kanaal te dumpen. Eén van de fietsjes hing nog onder de auto. 'De kin deren hadden geen licht op hun fiets', zei hij. Die zaak ging mij te ver, omdat deze cliënt mij dingen wilde laten zeggen waar ik niet achter kon staan. Ik heb een andere advocaat voor hem gezocht." „Op vooral 38 enerverende jaren in de advoca tuur. Heel veel zaken zijn de revue gepasseerd. Ik heb verschillende interessante moordzaken gedaan. In één zaak is voor het eerst via een grootschalig dna-onderzoek de verdachte op gespoord. En dan was er een gifmoord. Over al lebei de zaken zou ik een boek kunnen schrij ven, maar ik kan niet inhoudelijk op zaken in gaan. Wat ik wel kan zeggen, is dat het voor de buitenwereld altijd eenvoudig lijkt. De ver dachte van die gifmoord bijvoorbeeld, is voor buitenstaanders de bad guy. Als je weet wat er achter de schermen speelt, ligt het soms heel wat genuanceerder. Er is altijd méér dan de buitenwereld ziet. Daar ligt een belangrijke rol voor de verdediging. In het geval van de gif moord was er bij het Openbaar Ministerie en de rechtbank veel begrip voor de omstandighe den waarin de verdachte tot zijn daad was ge komen. Hij is er met een relatief lichte straf van afgekomen." „Als advocaat moet je als het ware een gesple ten persoonlijkheid hebben. Vooral je eigen mening over wat er gebeurd is, kunnen laten voor wat het is. Je verdedigt niet het feit, maar de verdachte. En daarbij gaat het om het grotere goed, namelijk het recht dat iedere verdachte heeft om rechtsbijstand te krijgen." ZATERDAG 29 DECEMBER 2018 GO In Zeeland vonden twee dodelijke steekpartijen in twee dagen tijd plaats. In Vlissingen werd dinsdagnacht een 28- jarige inwoner neergestoken. En een dag later stierf een 33-jarige vrouw uit Sint-Niklaas op straat in Clinge. Het zorgde voor veel reacties. „Zeeland beleefde een zwarte kerst...", schrijft Jos Marinisse. Natasja Meertens: „Jeetje, komt steeds dichterbij, eerst Vlissingen en nu ook al in Clinge." „Het wordt allemaal steeds erger. Echt gewoon niet normaal meer! En dan hebben ze een verdachte van verdomme 17 jaar opgepakt! 17! Niet te geloven", zegt Gabriella Loi. n In Zeeland en de rest van het land klinken steeds meer geluiden om consumentenvuurwerk geheel te verbieden. In de PZC kwamen feestwinkeliers, fietsenmakers en andere vuurwerkverkopers aan het woord. Op Facebook werd er flink op gereageerd. „Kunnen we dan ook een verbod op het geloof doen?", schrijft Robin van Beveren. „Daar heb ik ook last van. En een verbod op kerst, dat kost me elk jaar veel geld. Oh ja, en nog een verbod op azijnzeikers, dat kost altijd zo veel energie." Anita Jasperse„Zeker is dat nodig dit verbod. Door ongevallen hiermee beseffen ze niet dat dit enorm veel geld kost voor de zorgverzekering en deze betalen we wel mooi met ons allen." „Ach, als 't verboden wordt, kunnen we met al dat geld toch gewoon vuurkorven aansteken", zegt Rens van Goudswaard. „Het verdampt nu ook in vuur, kan dan nog steeds." De een sloeg van tevoren twaalf biertjes achterover, de ander hield een flesje water bij de hand. Maar het grote geheim, aldus Jim Stremme, was toch wel het bakje appelmoes. En hij kan het weten, als onbetwiste winnaar van het Renesser frikadellenvreetfestijn. Hij propte er veertien in dertig minuten weg. Henk van Gerven uit Middelburg (@hvgerven) kan er niet om lachen, laat hij via Twitter weten. „Van dit soort 'nieuws' word ik onpasselijk. Hebt u een teiltje voor mij?" 'Je verdedigt niet het feit, maar de verdachte' ONDINE VAN DER VLEUTEN Strafpleiter - is dat een roeping? Heeft u ooit iemand geweigerd? Waar kijkt u met plezier op terug? Het lijkt me toch moeilijk - u verdedigt niet alleen onschuldige mensen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 61