Ondine Betalen! Anders zou hij me wat aandoen In het nieuws Uit het nieuws Ijskoud het nieuwe jaar beginnen 'De zwemsport blijft me boeien' DEZE WEEK IN Z 'Het moet een soort dierlijke drangzijn 'Het is beter om zelf op te stappen' 2 'Op anderen hoef ik niet te rekenen. Ze hebben me gewoon laten stikken, allemaal' 6DICKOLIE STOPT ALS ADVOCAAT 9FREDERIEKE GAATTERUG NAAR HUIS 10 BLIEK BAKT DE OLIEBOLLEN BRUIN Ondine! Kom je thee drinken?" Daar staat ze, Marieke, in het schijnsel van haar kerstboom. Bijna tachtig, maar oud? De duvel is oud! Ma rieke is sterk en zelfstandig. Zo lang het gaat, woont ze op zichzelf, in haar seniorenflatje. „Kerstkransje erbij?" Die zijn nog van de notenboer, zegt ze. „Die man, daar koop ik nóóit meer iets." Marieke is boos. Ah! Koekjes met een verhaal. Daar ben ik dol op. „Vertel", zeg ik. De Action, bij de kassa: daar begon het. „Opeens keeg ik een duw. Een mevrouw met een paar tassen die haast had en langs wilde. Ze trapte bijna mijn hondenwagentje om, zo ruw. Dus ik zei: 'Kijk uit je doppen, mafketel!' Keek die vrouw me toch nijdig aan! Ze blééf omkijken." Marieke neemt een slokje thee. „Toen ik buitenkwam, stond ze te tieren aan de telefoon: 'Hierheen komen! We moeten haar pakken, die vieze, vuile racist! Schiet op, zo da delijk is ze weg!" Toen werd Marieke bang. Het schemerde al en de vrouw bleef haar volgen. „Ik dacht: 'langs de verlichte winkels lo pen, da's het beste'. Schuilen bij de cadeauwinkel. Daar ben ik vaste klant." Ze zucht. „Ik liep naar binnen en klampte de eigenaar aan. Grote, sterke vent. 'Ik word bedreigd', zei ik. Hij ver sperde me de weg: 'Narig heid bij mijn winkel, daar heb ik geen zin in. Naar bui ten!"' „Daar was intussen nie mand meer te zien. Dus ik naar binnen bij het Kruidvat. Moest ik toch wezen. Wat denk je? Toen ik naar buiten stapte, stond ze daar weer. Met nóg een vrouw en een man. Weer dat gegil: dat de taart in haar tas kapot was gegaan, dat ik moest dokken. Die vent deed mee: 'Beta len!' anders zou hij me wat aandoen. Ondertussen lie pen er mensen langs. Nie mand hielp - ze keken snel weer weg. De vrouwen lie pen nu ieder aan een kant van mij, duwend en stotend. De man filmde, met zijn mobieltje. 'Betalen! Beta len!', riep hij." Bij de Notenbar zag Ma rieke haar kans schoon. Ze glipte naar binnen. „Heeft u dat gezien?", vroeg ze tril lend aan de eigenaar. „Ik durf niet verder te gaan, ik word bedreigd!" Vinnig bijt ze een amandel van het kransje. „'Belt u 112 maar', zei hij. En die hond, die mocht niet binnen. Nou... Hij had nog nóóit eerder iets over die hond gezegd! En ik kocht daar altijd noten!" „Ik heb 112 gebeld. Bij de snackbar wachtte ik, een uur lang, tot de agenten kwamen. 'Het is een bende', zeiden die. 'Ze stoten je aan om je te beroven'. Gelukkig had ik mijn portemonnee nog. Toen ik vroeg of ze me naar huis wilden brengen, lachte die agent. 'Maar u bent zo'n flinke vrouw!', zei hij." Weer een zucht. „Alsof ik de karatekid ben!" Ze graait in haar tas. „Kijk. Een alarm. Als ik dat indruk, geeft het een enorm geluid. Want ik weet nu: op anderen hoefik niet te rekenen. Ze hebben me gewoon laten stik ken, allemaal. De voorbijgangers. De agenten. De winke liers." Op het laatste stukje kerstkrans valt een traan. „Zelfs die waar ik altijd iets kocht." n 'v*- Aan het strand van Vlissingen wordt op 1 januari traditioneel de nieuwjaarsduik gehouden. Vanaf 13.30 uur kunnen liefhebbers zich verzamelen op het strand, voor strandpaviljoen Pier 7. „Vlissingen is een prachtige plaats om de nieuwjaarsduik te doen. Je hebt er een mooie boulevard en zicht op de schepen", vertelt Jan Willem Siewe, voorzitter van de organise rende Stichting Zwemmen. De nieuwjaarsduik werd in eer ste instantie voor de eigen leden gehouden. „Na drie jaar kregen we van de gemeente een vergunning om de duik te organiseren als offi cieel evenement." Nu, acht jaar la ter, is het kleinschalige clubinitia- tief veranderd in de meest popu laire nieuwjaarsduik van Walche ren. Vorig jaar gingen zo'n duizend deelnemers het water in. Ook dit jaar wordt er een grote opkomst verwacht. Deelname kost drie euro: daar krijgen de duikers onder andere een gratis muts en muziek voor. Siewe: „Deze editie hebben we een animator ingehuurd. Hij verzorgt een opwarmingswork- out, waardoor het bloed goed gaat stromen." Siewe organiseert het evene ment, maar doet niet mee. „Het moet een soort dierlijke drang zijn, waardoor mensen het water in gaan. Zelf heb ik nog nooit meege daan. Dat is me te koud." „Ik heb zelden zoveel complimen ten gekregen", zegt Jozef Goossens (77) uit Hulst. Hij blikt terug op de huldiging die hij kreeg van Zwem- club Koewacht en de Koninklijke Nederlandse Zwembond (KNZB), vandaag twee weken geleden. Als tijdwaarnemer werkte hij 38 jaar lang voor de KNZB. Nu is het tijd voor rust: Goossens is met pensi oen en is vanuit Koewacht ver huisd naar een seniorenwoning in Hulst. Twee weken geleden stond de tijdwaarnemer al in de PZC, een artikel waarop hij veel reacties ontving. „Ik kreeg brieven en tele foontjes waarin ik nog eens werd bedankt voor mijn werk. Leuk om te zien, omdat ik tijdens mijn loopbaan regelmatig kritiek ont- ving. Maar ja, dat hoort bij het vak." Goossens mag dan met pensi oen zijn, hij verveelt zich niet. „Ik word ouder. Alles gaat dus langza mer en neemt meer tijd in beslag. Bovendien fiets ik meer en maak ik regelmatig een wandeling." Toch had hij bij de KNZB nog best even door willen gaan. „Maar het is beter om zelf op te stappen dan om uiteindelijk ontslagen te wor den." Bij zijn oude zwemclub is hij sinds de huldiging nog niet ge weest. „De feestdagen waren druk. In januari ga ik zeker weer eens kijken, dat vind ik de moeite waard. De zwemsport blijft me boeien: de kracht en de strijd, man tegen man." fW 'af-Tfl ZATERDAG 29 DECEMBER 2018 GO ■f Kapelle eert zijn Franse militairen. KIEK! P12&13 6 Comments likes Wat leefde er de afgelopen week op sociale media in Zeeland 11 Zo gezien: imagoschade voor HSV Hoek Barry van der Hooft 14 Nieuwjaarswens voor vrouwelijke artiesten Saskia Noort

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 57