Ellen van Dijk gerustgesteld Samantha Miltenburg krijgt lof toegewuifd 13 Keeperstrainer zijn, en dat nog op 67- jarige leeftijd. Respect, denk je dan. Tot je het hele jaaroverzicht hoort van spraakwaterval René van der Vliet. Respect krijgt dan een extra lading: bewonderenswaardig. Want een senior die training geeft, en dan ook nog eens na een beenamputatie? Wellicht een unicum in Nederland, wie weet wereldwijd. „Dit gaat geen treurig verhaal worden hoor, echt niet", waarschuwt de hoofdpersoon al. 'Jullie zijn nog niet van me af, horen Nieuwdorp- spelers Teun Rentmeester en Ruud la Grand bij het afscheid in het ziekenhuis. Een zin die uit de mond komt rollen van de dan nog maar nét geopereerde Van der Vliet. De twee gniffelen wat, alsof ze ook niet anders hadden verwacht. „Mensen zeggen dan dat ik er zo positiefin sta. Ja, daar kan ik niks aan doen, zo ben ik nou eenmaal. Soms heb ik het echt wel moeilijk hoor, het is niet zo dat ik keihard ben. Van alle kanten komen emoties. Van andere men sen, van jezelf..." Het verhaal van Van der Vliet begint eind 2017. Of ja, eigenlijk speelt het al dertig jaar. Zo lang is de import- Zeeuws immers suikerpa tiënt. „Type 1, dus vier keer per dag spuiten. Je weet dat je van diabetes blind kunt wor den of iets anders aan je ogen kunt gaan mankeren. Of dat er sprake kan zijn van een amputa tie. Zou kunnen.Je houdt er alleen geen rekening mee. Kijk, ik ben der tig jaar lang overal tussendoor ge glipt. Maar toen werd er opeens een teentje zwart, aan mijn linkervoet." Toen, dat was afgelopen april. De conclusie van de chirurg was hard, de reactie van de patiënt eerder mild. „Het teentje moest eraf, werd mij verteld. Op zich vond ik dat niet zo erg, je houdt er nog vier over, toch?" Toen de zestiger op 30 mei ter controle bij de wondverpleegkundige was, had hij iets minder praatjes. „Al snel werd de chirurg erbij gehaald en die zei dat ik maar even moest blijven. In één week tijd gingen mijn andere tenen eraf, mijn voet en een stuk van mijn been. Toen ik dat hoorde heb ik wel even om een servetje gevraagd." Een verdere vraag stellen, hoeft niet. Als een ra zende reporter (ook zijn beroep) ratelt de inwoner van Goes verder. „Klinkt raar hè, maar ik ben zó blij dat-ie erafis. Echt, ik had zoveel pijn, kon dagen niet slapen. Dat gun je je ergste vijand niet." Erover praten kost Van der Vliet dus geen enkele moeite. „Sterker nog, het is juist fijn dat je je verhaal kwijt kunt. Voor mij een deel van de verwerking, ik maak van m'n hart geen moordkuil." En juist om die reden huurt Omroep Zeeland hem al jarenlang in om als 'vliegende keep' te fungeren. Als mannetje van de radio struint hij verenigingen en vlooien markten af, altijd op zoek naar een bijzonder verhaal. „De koffiepraatjes zeg maar. Ik praat gewoon graag met mensen, ben een gevoelsmens." Er is bijna geen plaatsje in het Zeeuwse waar Van der Vliet niet neerstreek met zijn microfoon. Het Training geven hoeft geen probleem te zijn. Ik werk met meerdere keepers, dan hoefje zelf niet per se te schieten hielp hem bij de integratie in deze provincie, want zijn kraambed stond in Noord-Holland. „Op vakan tie in Italië leerde ik mijn eerste vrouw kennen, zij kwam uit Goes. Zelf kom ik uit Haarlem en in die re gio heb ik ook altijd gevoetbald. Ik was keeper." Het volgende verhaal dient zich aan. „Ik speelde eens de Spaarndamse derby met SHS. Altijd haat en nijd, mooie wedstrijden. M'n moeder kwam voor het eerst kijken. Maar het enige wat ik me verder van die wedstrijd nog herinner, is dat ik het ene moment in het veld stond en even later wakker werd in de be stuurskamer. Had ik een hersenschudding na een botsing. M'n moeder is nooit meer geweest..." Ook na zijn verhuizing naar Zeeland - hij werd graficus bij de Provincie - bleef hij als zaalvoetballer actiefin Haarlem. „Reed ik nog een halfjaar op en neer. Nadien heb ik lang voor ZVV Zeeland gekeept. Mooie tijd hoor. Met het Zeeuws zaalvoetbalteam onder anderen nog tegen het Nederlands team ge speeld." Wie naar zijn rechterhand kijkt, ziet dat er geen botje meer rechtstaat. „Ja, de dokter die er naar keek, snapte er helemaal niets van. Maar ik heb het toch nog aardig lang volgehouden. Pas in april 2017 ben ik gestopt." Dankzij Goes-clubman Hugo Barends, die tijdens de beginjaren van Van der Vliet in het Zeeuwse aan getrouwde familie was, streek hij ook neer bij W Goes. Hij keepte er bijvoorbeeld drie jaar in het eerste en was er ja renlang secretaris en keeperstrai ner. „Er kwam opeens een andere keeperstrainer, maar 'no hard feel- ings'. Ik sta nog vaak langs de lijn met m'n fototoestel en hou een beetje de website bij." Want hij komt nog overal, die Van der Vliet. En dat dankzij zijn tijdelijke mantelzorger, vrouw Liesbeth. Twee keer per week brengt ze haar man naar revalida tiecentrum Lindenhof in Goes. Daar doet hij loop-en stabiliteits- oefeningen en leert hij opnieuw traplopen. „Dat zorgpersoneel hè, verdient echt een dikke vette pluim. Er is altijd wel commentaar op, maar nu weet ik waarom ik m'n premie betaal." Zon der schaamte laat Van der Vliet, opa van zes klein kinderen, vervolgens revalidatiefilmpjes zien. Ook filmpjes waarop hij te zien is met een klikprothese. „Het lopen gaat me inmiddels goed af. Wel heb ik al tijd een stok bij me. En de douche is wat aangepast." Het gaat nu zelfs zo voorspoedig dat hij uiterlijk in februari weer op het veld wil staan bij Nieuwdorp, vanaf het moment dat hij zelfstandig kan autorijden. „Dat wordt een automaatje. Natuurlijk ga ik weer aan de slag. Training geven hoeft geen probleem te zijn. Ik werk met meerdere keepers, dan hoefje zelf niet per se te schieten. Zat oefeningen waarmee ik m'n beperking op kan vangen." Ook de luisteraars van Omroep Zeeland kunnen mogelijk snel weer naar zijn vertrouwde stem luisteren. „Vorige week heb ik daar nog een onderhoud over gehad. Het zou mooi zijn." En de kans dat hij ooit nog een amputatie moet ondergaan? Die bestaat zeker. „Maar daar ben ik niet mee bezig, al is het ook niet zo dat we van dag tot dag leven. Kijk, we reizen graag. We zijn al echt een hele tijd aan het kijken waar we volgend jaar naartoe wil len. 2019, joh; Liesbeth en ik kijken er zo naar uit." De Woerdense Van Dijk zei dat als speciale gaste tijdens CyclÉmo- tion, het eindejaarsfeestje van het Zeeuwse wielrennen. Profs, semi- profs, ploegleiders, clubbestuur ders en leden van organisatieco mités verzamelden zich voor de achtste keer in De Stenge om de sport te vieren. Om terug te kijken op hoogtepunten in de voorbije twaalf maanden en om - niet on belangrijk- prijzen uit te reiken. Eén van de personen in de zaal was Keetie van Oosten-Hage, de Zeeuwse oud-wereldkampioene. In de jaren zeventig van de vorige eeuw plaveide zij de weg die alle Nederlandse topwielrensters nu berijden. Zij brak destijds al een lans voor het dameswielrennen en Van Dijk deed dat gisteren nog eens dunnetjes over. „Ik heb gehoord dat Keetie van Oosten-Hage in 1976 bij het natio nale wielergala de Gerrit Schulte Trofee zou krijgen, als beste wiel renner van het jaar", vertelde Van Dijk. „Maar toen Schulte dat hoorde, zei hij zoiets van: 'Ik ga mijn prijs niet aan een vrouw ge ven!' Toen is er dus een aparte trofee voor vrouwen gekomen, de Keetie van Oosten-Hage Trofee. Ik geloof dat er in Zeeland ook wat ophef is over het feit dat er geen aparte prijs is voor dames, maar er is mij verzekerd dat een wielrenster hier gewoon tot 'Wielrenner van het jaar' kan worden uitgeroepen. Ik roep dat dus maar even, zodat het voor alle dames een stimulans is." Overigens is er wel een 'wilde' internetverkiezing van de 'Wiel renster van het jaar'. Anne van de Swaluw nomineerde enkele da gen geleden weer vier vrouwen, net als eind 2017. Dat initiatief werd gisteren geprezen door Van Dijk. Begin januari wordt de win nares bekend. Leo Bakker De drie trofeeën bij CyclÉmotion gingen gisteren nog 'gewoon' naar mannen, net als in de voorgaande zeven jaren. De vrijwilligersprijs was voor Leo Bakker, de man ach ter Trimbelangen Midden Zee land. Mountainbiker van het jaar werd Tim van Dijke, die zich ook steeds meer als veldrijder laat zien. En Antwan Tolhoek mag zich een jaar lang de beste wiel renner van de provincie noemen. Voor de laatste was het gisteren sowieso een goednieuwsdag. De Yersekenaar, die in 2018 zijn Tour debuut maakte en tiende werd in de Clasica San Sebastian, zat de laatste tijd met een oogontsteking die hij enigszins onderschatte. „Gelukkig heb ik vandaag ge hoord dat het goed gaat komen en dat ik op de fiets weer gewoon mijn lenzen in kan doen", ver telde hij. In 2019 mag Tolhoek de Giro rij den, als topknecht van Jumbo kopman Primoz Roglic. Grote kans dat hij volgend jaar weer bij CyclÉmotion een bokaal krijgt. Voorlopig kan niemand - en dus ook geen vrouw - aan hem tippen. NIEUW- EN ST. JOOSLAND Sa mantha Miltenburg uit Ritthem toonde zich gisteren op Eindejaar Dressage Nieuwland met de ruin Final in de klasse Z2 een maatje te groot voor de concurrentie. Miltenburg liep in Nieuw- en Sint Joosland met de achtjarige Special D-afstammeling naar 65,588 procent. Daarmee stond ze ruim drie procent los van naaste concurrente Julia Bouthoorn uit Vogelwaarde met de ruin Infoda- tek's S-klasse. Miltenburg „Ik heb Final bij ons op het dorp als groentje gekocht bij Cees Wisse, waar ik veel paar den voor rijd. Hij is nu acht en loopt Z2. En hij maakt nog steeds progressie." Jurylid Ivanka Nuy- ten was enthousiast over de com binatie. „Samantha heeft een su blieme manier van rijden. Ze heeft echt heel veel gevoel en stelt haar paarden sympathiek voor. Het toonbeeld van dressuur." In het ZZ-Licht ging Jeany Hei den uit Tolburg met de ruin Gas- monkey met de hoogste eer strij ken (68,00). Nathalie van der Endt uit Yerseke stuurde Duval's Galli- ano naar de tweede plaats (64.15). Maxime Osse uit Heinkenszand was met Max Equine's Hiorada, de beste in Zi (62,64). Miltenburg werd tweede met Hatrichta. zaterdag 29 december 2018 GO M René van der Vliet met zijn hobby's binnen hand bereik: kee pen en foto graferen. FOTO'S JOHAN VAN DER HEIJ DEN Juriën Dam Kloetinge - René van der Vliet Ellen van Dijk, voormalig we reldkampioene tijdrijden, toonde zich gisteren opge lucht. Het was haar ter ore ge komen dat de titel 'Wielrenner van het jaar' in Zeeland ook naar een vrouw kan gaan. „Dus ik zou het heel leuk vinden als een dame dat een keer kan be werkstelligen", zei ze in Hein- kenszand. Roeland van Vliet Heinkenszand Antwan Tolhoek op het WK. FOTO COR VOS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 48