11 Omroep Zeeland filmt laatste Kustmarathon zieke organisator Smj Het sportfestijn was dit jaar door drenkt van emotie, vanwege het af scheid van Lievense. Hij is onge neeslijk ziek. Margot Schotel en Mi- lou Roemeling van Omroep Zee land volgden, samen met camera man Sebastiaan Hoekman, een jaar lang de voorbereidingen van deze zestiende editie. Het idee voor de documentaire was niet ingegeven door het af scheid. „Het was onze bedoeling dat we de vrijwilligers en het orga nisatiecomité zouden volgen, om te laten zien hoeveel moeite het kost om de Kustmarathon elk jaar mo gelijk te maken", zegt Schotel. „Ik vind dat zij het sociale cement van de samenleving zijn. Het is allemaal liefdewerk oud papier. Veel mensen steken daar zo ontzettend veel tijd in. Waarom doen ze dat? We wil den dat aspect belichten en het syn chroon laten lopen met de moeite die lopers moeten doen om die ma rathon te kunnen uitlopen." Ze begonnen te filmen in oktober 2017, op de eerste dag na de vijf- Je mag blijven draaien, maar maak er geen sentimenteel verhaal van tiende editie. Begin dit jaar bleek dat Lein Lievense ernstig ziek is: le verkanker. Dat gaf de documentaire een heel andere wending. „We konden niet om zijn ziekte heen", zegt Schotel. Lievense verleende alle medewerking en toont zich openhartig. „Hij heeft er even over na moeten denken, maar daarna heeft hij gezegd: je mag blijven draaien, maar je moet me wel belo ven dat je er geen sentimenteel ver haal van maakt. Dat wilde hij abso luut niet." De documentaire volgt naast Lein en Lenie Lievense drie lopers: hun dochter Angela Goedman-Lie- vense, Henk van der Poel uit West- kapelle en Daniella Evers uit Mid delburg. Zij voeren allemaal hun ei gen strijd in de aanloop naar de Kustmarathon. Van der Poel is een van de 'Uutlopers' (die alle edities hebben gelopen), maar fysiek wordt het steeds zwaarder. Evers heeft diabetes. „Ik wil bewijzen dat ik de ziekte een lesje kan leren", zegt zij. Het loopweekend groeit uit tot een indrukwekkend eerbetoon aan Lievense. Ondanks zijn broze ge zondheid is hij zowel bij de start als de finish van de marathon aanwe zig. „Die dag was voor hem en Le nie zó emotioneel", zegt Schotel. „Als je zag hoeveel mensen op hem afkwamen en iets zeiden en hun medeleven en waardering toon den... Ik vond het heel imposant om dat van zo nabij mee te maken." Margot Schotel werkte de afgelopen periode niet alleen aan de do cumentaire over de Kustmarathon, maar tegelijkertijd aan een film over de band The Juke Joints: This is it, 35 jaar blues van Zeeuwse bodem. Deze is op oud jaarsdag te zien bij Omroep Zee land. Het 35-jarig bestaan was aan leiding om Peter Kempe (zang/drums), Michel 'Boogie Mike' Staat (gitaar), John 'Sonny- boy' van der Broek (harmonica/ac cordeon) en Derk Korpershoek (bas) langere tijd te volgen. Maar ook dook Schotel in het verleden van de bluesrockband, aan de hand van archiefmateriaal en ge sprekken met oud-leden. The Juke Joints weten steevast een zaal op z'n kop te zetten. In de documentaire komt onder anderen een fan aan het woord die hen al 220 keer heeft zien spelen en nog nooit is teleurgesteld. Het is een feestband, maar wel een die tot de landelijke top behoort. Zo wel in 2012 als in 2016 won het kwartet de prijs voor de beste bluesband van Nederland. Estepona This is it laat de band zien tijdens diverse concerten, onder meer in De Piek, De Spot en op het 'eigen' Bluesfestival in Kwadendamme, maar ook tijdens de buitenlandse trips die ze regelmatig onderne men, zoals in juni van dit jaar naar het Spaanse Estepona. Niets mooier Optreden is hun passie. „Het is elke keer anders", zegt Peter Kempe. „Het is nooit gesneden koek." Voor gitarist Michel Staat is niets mooier dan op het podium staan. „Ik zou niet anders willen. Als we drie weken niet spelen, word ik onrustig." zaterdag 29 december 2018 PC Beeld uit de documentaire Opgeven? Amme nooit nie: Lein Lievense tijdens de vergadering van het organisatiecomité van de Kustmarathon waarin hij vertelt dat hij onge neeslijk ziek is. foto omroep zeeland Imposante docu over Lievense De laatste Kustmarathon van or ganisator Lein Lievense is vast gelegd in de indrukwekkende documentaire Opgeven? Amme nooit nie, die Omroep Zeeland op nieuwjaarsdag uitzendt. Rolf Bosboom Zoutelande -Lein Lievense tegen Margot Schotel De documentaire Opgeven? Amme nooit nie is dinsdag 1 ja nuari te zien bij Omroep Zee land, om 12.00,16.00,20.30 en 22.00 uur. Feestband Juke Joints behoort tot de top Rolf Bosboom Oost-Souburg De documentaire This is it, 35 jaar blues van Zeeuwse bodem is maandag 31 december te zien bij Omroep Zeeland, om 12.00, 16.00,20.30 en 22.00 uur. The Juke Joints ontspannen op zee tijdens hun bezoek aan Este pona (Spanje) afgelopen zomer, foto omroep zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 46