8 Internist: Je verzamelt alle puzzelstukjes om een patiënt beter te maken De geboren Rotterdammer is dan ook niet blij, vertelt hij in een ver gaderkamer op de ic. „De tijd is voorbij gevlogen." Frans Waltman (op één dag na 67) weet het nog goed; hij stapte in september 1992 binnen in het, toen nog, Ooster- schelde Ziekenhuis. Daar ging hij als internist-intensivist aan de slag. Sinds die tijd werkte hij niet alleen op de ic, maar hield hij ook spreek uur en deed hij maag-darm-onder zoeken. Internisten zijn 'de puzzelaars' op de intensive-care, vertelt hij gepas sioneerd. „Je verzamelt alle moge lijke puzzelstukjes om een patiënt beter te kunnen maken. Ik wil alles verklaren en probeer verbanden te leggen. Elke keer weer word je uit gedaagd om tot het uiterste te gaan en alles wat je weet en kunt toe te passen." Empathie Wat hem écht drijft is het contact met patiënten. „Het is niet moeilijk om iemand met al je boekenwijs heid uit te leggen dat hij ernstig ziek is. Moeilijk is het wel om dat met empathie te doen." Of hem dat goed af gaat? „Dat moet je mijn patiënten vragen, maar ik denk het wel. Het begrijpe lijk uitleggen aan patiënten en hun familieleden wat er aan de hand is, wat wij kunnen doen en hoe we hen daarbij begeleiden, is één van de belangrijkste veranderingen die ik heb meegemaakt. Nu zijn 'ge sprekstechnieken' onderdeel van de opleiding. In mijn tijd kregen we die lessen niet." In de bijna drie decennia van zijn loopbaan veranderde er natuurlijk meer. Waltman illustreert dat aan de hand van één van zijn allereerste patiënten op de ic van het Adrz. „Ik weet het nog goed. De patiënt kwam ernstig ziek en met een heel hoge hartslag binnen. Terwijl ik zocht naar de oorzaak, liet een arts een net nieuw medicijn toedienen. Ik zag de hartslag in een klap naar 0 zakken. Dat was schrikken." Het is gelukkig goed gekomen, maar tegenwoordig gaat het er heel anders aan toe op de ic. „We bespre ken patiënten nu met een team van artsen en maken behandelplannen. De intensivist heeft daarbij de re gie. Dus wat ik toen meemaakte zou nu niet meer kunnen gebeu ren." Afstand Patiënten zien nauwelijks iets van de privépersoon Frans Waltman. „Je moet altijd afstand houden." En thuis is hij voor zijn vrouw en twee dochters ook niet 'de dokter'. „Daar hebben we de huisarts voor. Ik ben te zeer betrokken om objectief te kunnen zijn. Met mijn vrouw praat ik alleen in algemene zin over het Ik ben voor vrouw en kinderen niet de 'dokter'. Daar is de huisarts voor ziekenhuis. Nooit gedetailleerd. Wat in het ziekenhuis gebeurt, moet daar blijven." Tot de laatste dag voor zijn pensi oen heeft Waltman gewerkt. „Ik hoop nu tijd te krijgen om te foto graferen, te klussen en te lezen, om te beginnen met het nieuwste boek van A.F. Th. van der Heijden. Vanaf januari doe ik nog drie dagen in de week maag-darm-onderzoeken. Om af te bouwen. Maar dan heb ik geen contact meer met patiënten." Randje Juist dat gaat hij missen, vertelt hij met een brok in de keel. Geëmotio neerd: „Het feit dat ik op de inten sive care iets voor mensen kon be tekenen, dat ik iets kon bijdragen op het moment dat ze het meest kwetsbaar zijn en soms op het randje van leven en dood zijn. Dat maakte mijn vak zo mooi." BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Kerstmarkt Wat een geweldig initiatief van de leerlingen van het Reynaert- college (krant 15 december) in Hulst om een kerstmarkt op te zetten voor goede doelen. Het was druk en gezellig, een pluim voor iedereen die meewerkte. Zo zie je maar wat onze jeugd kan betekenen voor onze maatschap pij. Zij hebben rechtgezet wat in Hulst ten gronde was gericht. Vroeger volle kerstmarkten met kramen overal in de straten en op de Markt. Tot het allemaal anders moest worden en niemand meer naar Hulst kwam op de geplande kerstmarktavond, zonder kerst markt! Laat de gemeente Hulst en de middenstandsvereniging uit deze prima actie een les trekken en voer de traditionele kerst markt weer in, zodat de mensen naar Hulst komen en voor een kerstmarkt niet uit moeten wij ken naar andere plaatsen. Werk samen met de jeugd en het wordt weer gezellig op de tweede vrij dag in december. P. Picavet Stationsweg 4C, Hulst Gezondheidszorg COPD, een chronische longaan doening, is progressief van aard. Fysiotherapie, gegeven als groepstherapie, is voor COPD- patiënten in verband met bewe ging broodnodig. Het totaal aan fysiotherapiebehandelingen dat wordt vergoed, wordt voor COPD-patiënten per 1 januari 2019 verlaagd, (krant 5 december) Sommige patiënten krijgen twee maal per week behandeling ver goed. Per 1 januari gaat dat aantal op jaarbasis omlaag naar 70, te vermeerderen met, afhankelijk van de afgesloten aanvullende verzekering, 0 tot 15 behandelin gen. Het tweede jaar gaat het aan tal verder omlaag naar 52, te ver meerderen met de hiervoor ge noemde o tot 15 behandelingen. Het spreekt voor zich dat het voor een patiënt die nu méér behande lingen krijgt, nog harder aan komt. COPD is progressief van aard: De aandoening verergert en de behandeling vermindert. Dat is enkel negatief met elkaar in verband te brengen, ergo, achter uitgang. Ook dat is gezondheids zorg in Nederland. Piet van den Ameele Offènbachlaan 48, Vlissingen Dressuur Een mooi verhaal over amazone De Frel (krant 6 december) die in de leer is bij Anky van Grunsven, koningin van de moderne paar- dendressuur. Hierbij is hyper flexie, trainen met extreme teu gelspanning om de nek van het paard af te buigen, een trainings systeem. Dit is onvriendelijk en pijnlijk voor het dier. Maar Anky, rolmodel voor veel dressuurrui ters, heeft in haar basistraining een belangrijk paardvriendelijk trainingsonderdeel opgenomen, namelijk 'teugels los en benen af houden'. Dus: vriendelijkheid, ontspanning en bewegingscom- fort voor het paard. Dus niet de hyperflexie die dage lijks in diverse vormen, soms met gebruik van martelteugel 'de slof, door jong en oud in veel rijbak- ken wordt geshowd. Het Paard van De Frel is een prachtig voorbeeldplaatje: ont spannen, ruim in de bovenlijn, stabiel evenwicht en vriendelijke aanleuning. Ruiters, imiteer de houding van het paard van De Frel en luister naar Anky's 'teu gels los en benen afhouden'. Re sultaat: een blij, gezond paard. Theo van Hecke Drakensteijnlaan 24, Koudekerke Frikandel De winnaar van de frikandellen- wedstrijd werkt in een half uur tijd veertien frikandellen naar binnen. Welk normaal denkend mens doet hier aan mee, vraag ik me af? Je eet dus een hoop die renleed en elders op de wereld gaan mensen dood van de hon ger. Hersenen zijn zo mooi. Je zou wensen dat iedereen ze heeft en gebruikt! Dominique du Fossé Kalfdamseweg 1, Poortvliet zaterdag 29 december 2018 GO Frans Waltman neemt afscheid Puzzelen is bepaald niet zijn hobby. Althans, niet thuis. Maar in ziekenhuis Adrz in Goes pie kerde Frans Waltman zich graag suf over wat er met patiënten mis was en vooral hoe hij die samen met zijn collega's beter kon maken. Kon, want na 26 jaar neemt hij afscheid van de inten- sive-care. En dat valt hem zwaar. Jeffrey Kutterink Goes - Frans Waltman, internist SOFT-N'TRaj A Internist Frans Waltman: „Elke keer weer word je uitgedaagd om tot het uiterste te gaan."fotomarcelledavidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 43