II Haven van Antwerpen boekt weer record 5 RESTAURANT VOORMALIGE VIERBANNEN WORDT MUSEUMBRASSERIE Het Watersnood museum bij Ouwerkerk wil het voormalige naastgelegen restaurant kopen. In het zogenoemde 'Vijfde Caisson' komt de brasserie van het museum, zo is de bedoeling. museum gebruikt de uitbreiding om gelijk ook de eigen energiebe hoefte te verduurzamen. „We gaan van het gas af', zegt Lou- werse. „Om te beginnen in ons nieuwe gebouw, als dat allemaal doorgaat. En aansluitend ook in de caissons zelf." Het museum gaat daarvoor gebruik maken van warmtepompen. Voormalig restaurant De Vier bannen sloot in augustus de deu ren. Louwerse stond al snel op de stoep bij de eigenaar van het pand om te praten over een aankoop. Het Watersnoodmuseum krijgt het steeds drukker. Dat geldt ook voor het bezoek van grotere groe pen. Het museum ontbeert nu een goede ruimte waar specifieke in leidingen of workshops kunnen worden gegeven, legt Louwerse uit. Het Vijfde Caisson biedt der halve een uitkomst. De bovenste verdieping kijkt bovendien uit over de Oosterschelde. Peijs: „Een beter decor voor een presentatie over zaken die raken aan de kli maatverandering, is er niet." Brasserie Op de begane grond wordt een brasserie ingericht. Bezoekers van het museum én passanten kunnen daar terecht voor een drankje, lunch en eenvoudig diner. De brasserie vervangt de huidige kof fiehoek achterin het museum. Ook de werkplekken van de medewer kers worden ondergebracht in het We gaan van het gas af. Om te beginnen in ons nieuwe gebouw. En aansluitend ook in de caissons zelf Vijfde Caisson. Die zijn nu verre van ideaal wegens het ontbreken van ramen en daarmee daglicht, aldus Peijs. De vrijkomende ruim ten in het museum worden ge bruikt voor een intiemere presen tatie van de gefilmde persoonlijke belevenissen in de verhalenbibli- otheek. Louwerse: „Dat schettert nu door de open ruimte. Daar naast willen we daar ook een nieuwe tentoonstelling inrichten over de bekende waterbouwers van toen en nu." De Vierbannen werd geheel passend in stijl bij de naastgele gen caissons opnieuw opge bouwd en heropende in 2012 de deuren. „Ook daarom sluit het perfect bij ons aan", verklaart Louwerse de naamgeving van het Vijfde Caisson. Na het vertrek van chef-kok Wouter Kik in 2017 en een verandering van de bedrijfs voering kreeg het restaurant het zwaar. In augustus viel het doek, bij gebrek aan voldoende ervaren personeel. De bovenverdieping gaat deel uitmaken van het Nationaal Kenniscentrum. Er wordt ingegaan op de hedendaagse waterveiligheid in relatie tot de klimaatverandering. De handtekeningen staan in middels onder het voorlopige koopcontract, aldus bestuursvoor zitter Karla Peijs. Het wachten is nog op een akkoord van de ge meente Schouwen-Duiveland. De gemeente is gevraagd garant te staan voor een lening bij de Wa- terschapsbank. Wethouder Jac- queline van Burg ziet niet bij voor baat beren op die weg, reageert ze. Het voorstel wordt nu nader uitge werkt en dan hakt de gemeente die knoop door. Museumdirecteur Siemco Louwerse wil het Vijfde Caisson op 2 april in gebruik ne men. Van het gas af Met de aankoop, inrichting van het kenniscentrum én verduurza ming is een totale investering ge moeid van 2,5 miljoen euro. De ga rantstelling door de gemeente be treft de helft van dat bedrag. Het Opnieuw was de toename in de overslag van containers het grootst. Die steeg met 5,8 procent tot ruim 130 miljoen ton. Ook de andere sec toren, de droge bulk (onder meer steenkolen), natte bulk (zoals olie) en stukgoed, boekten 'winst'. De totale omzet komt dit jaar uit op 235 miljoen ton. Ter vergelijking: in 2013 was dat 191 miljoen ton. Topman Jacques Vandermeiren van het Antwerps havenbedrijf stelde zich vrijdag bij de presenta tie van de jaarcijfers bescheiden op. Hij liet de cijfers spreken in een vergelijking met andere grote havens in West-Europa, van Le Havre tot en met Hamburg. Het Antwerpse marktaandeel in de containeroverslag vertoont al sinds de jaren tachtig van de vo rige eeuw een bijna constante stij ging. Dat bedraagt nu 27,6 procent. Rotterdam, dat ooit een veel gro tere containerhaven was dan Ant werpen, zit op 31,1 procent. Met name Hamburg en Zeebrugge hebben de laatste jaren ingeleverd. Vandermeiren verwacht nog geen einde aan de groei, maar dan is wel actie nodig met de Vlaamse Défilés zullen de eerste jaren niet verminderen overheid en het bedrijfsleven. De containercapaciteit moet volgens hem dringend worden uitge breid. Na veel soebatten ligt er nu een plan om de overslagmogelijk heden te vergroten, onder meer door een nieuw Saeftinghedok aan te leggen ten zuiden van het Schel- dedorp Doel. Hierbij blijft Doel ge spaard. Onderzoek moet nog wel uitwijzen of de grootste container schepen fatsoenlijk in dat nieuwe dok kunnen komen. Vandermeiren hoopt in 2019 op een besluit van de Vlaamse rege ring. In 2023 kan het Saeftinghedok dan klaar zijn wat al aan de late kant is, liet de topman doorsche meren. Files Het vertrek van Groot-Brittannië uit de Europese Unie baart Van dermeiren ook zorgen. De Ant werpse haven is volop bezig zich daarop voor te bereiden, onder meer met workshops voor klanten in Groot-Brittannië. Filevorming rond Antwerpen is een ander pro bleem. Het havenbedrijf zet in op meer vrachtwagenvervoer 's nachts, extra gebruik van spoor en binnenvaart én stimuleert perso nenvervoer over water met de wa terbus én fietsverkeer met een fietsbus. De aanleg van de Oosterweel- verbinding aan de noordkant van Antwerpen begint juli 2019, waar mee de Antwerpse ring moet wor den voltooid. „De files zullen de eerste jaren niet verminderen", waarschuwde Vandermeiren al vast, „maar er wordt tenminste aan een oplossing gewerkt." zaterdag 29 december 2018 Watersnoodmuseum breidt uit De Vierbannen wordt bij het naastliggende Watersnoodmuseum bij Ouwerkerk betrokken, fotoernestaverburg -Siemco Louwerse, directeur Marcel Modde Ouwerkerk De haven van Antwerpen heeft voor het zesde jaar op rij een re cord gebroken in de hoeveelheid overgeslagen goederen. De groei bedroeg dit jaar 5,1 pro cent, terwijl was gerekend op 3 procent. Harmen van der Werf Antwerpen -Jacques Vandermeiren, topman haven van Antwerpen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 40