II Bijna duizend Zeeuwen erbij: 383.137 inwoners Hulstenaar weer naar instelling veelplegers pot 3 Spetterende Mariska de Jonge is één van de 625 mensen die zich het afgelopen jaar in de gemeente Kapelle vestigden. De bevolking van Kapelle groeide met 103 mensen, blijkt uit de meest recente gegevens van de gemeente. yi Amsterdam, omdat ze daar een baan kregen of een gezinnetje be gonnen. Toen een goede vriend met wie ik tenniste ook ver huisde, heb ik de beslissing geno men." In Kapelle kon Van Oosten met een het droomhuis kopen dat hij wilde: vrijstaand, nieuwbouw en voorzien van zonnepanelen en een warmtepomp. „Je hebt hier veel waar voor je geld. Ik kon een vrijstaand huis in mijn eentje ko pen. Ik denk dat de prijs wel een ton scheelt met Breda." Een bijkomend voordeel is dat Kapelle veel voorzieningen heeft, vindt Van Oosten. „Het treinsta tion en de snelweg zijn vlakbij. Er is een tennisvereniging en een su permarkt. Ik vind het fijn dat je hier geen nummer bent als je boodschappen gaat doen. Het is gemoedelijker en minder druk dan in Breda." Hij lacht. „Ik denk dat ik toch geen stadsmens ben. En ik vind het leuk om weer in Zeeland te wonen. Deze provincie maakt me trots. Dit is mijn thuis." De voorzieningen van Kapelle waren een belangrijke overwe ging voor Mariska de Jonge en haar gezin. Ze verruilden afgelopen jaar hun woning in Oosterland voor een nieuwbouwhuis in de Zuidhoek. De garage en de voortuin zijn nog in aanbouw. „Vrienden van ons woonden al een poosje in Kapelle, dus we kwamen hier al regelma tig", zegt De Jonge. „Het is een leuk dorp en er is veel te doen voor de kinderen. Het is niet te vergelijken met een klein dorp als Oosterland. Je hebt hier winkels en met de auto of de fiets ben je zo in Goes. Het bevalt ons hier prima." De oprit van het huis van Edwin van Oosten (36) is net af. Hij veegt vrijdag het laatste zand weg bij de voordeur in de nieuwbouwwijk Zuidhoek in Kapelle. De tuin wordt binnenkort ook aangepakt: de tegels liggen al klaar. Van Oosten woonde in Breda, maar wilde graag verhuizen naar het dorp waar veel van zijn familie en vrienden wonen. „Al heb ik ja renlang gedacht dat ik nóóit terug zou gaan. Ik studeerde eerst Tech nische Bedrijfskunde aan de TU in Eindhoven. Ik zag mijn studie vrienden verhuizen naar steden als Je hebt hier veel waarvoor je geld De groei van het inwonertal is in dit jaar in Zeeland nog groter ge weest dan in het ook al bijzondere jaar 2017. Volgens de voorlopige cijfers van de gemeenten telt Zee land nu 383.137 inwoners. Dat zijn 833 meer dan het CBS noteerde op 1 januari. In 2017 nam het inwoner tal toe met 752. Vergeleken met tien jaar geleden telt Zeeland ruim tweeduizend inwoners meer. De sterke groei van de laatste twee jaar is geheel te danken aan de komst van mensen van buiten de provincie. Niet alle gemeenten hebben de cijfers uitgesplitst naar geboortes en sterftegevallen, maar over het algemeen lijkt het er op dat in 2018 in Zeeland minder kinderen gebo ren zijn en meer mensen zijn overleden dan in 2017. Uit cijfers van het CBS blijkt dat vooral in het voorjaar relatief veel mensen zijn gestorven. Negen van de dertien Zeeuwse gemeenten hebben aan het einde van het jaar meer inwoners dan op nieuwjaarsdag 2018. Dat varieert van een plusje van 4 inwoners voor Goes tot de 263 van Middel burg. Opvallend zijn de positieve cijfers van Terneuzen en Schou- wen-Duiveland. Ook Hulst no teerde dit jaar een plus. De ge meenten Kapelle en Reimerswaal waren met een groei van 0,7 pro cent verhoudingsgewijs de koplo pers in de provincie. Vier Zeeuwse gemeenten staan dit jaar op verlies. Sluis zag het in wonertal met 136 mensen, 0,6 pro cent, het sterkst teruglopen. An dere verliezers zijn Vlissingen, Veere en Noord-Beveland. Verschillen Zoals er in Zeeland verschillen be staan tussen de gemeenten, gaan ook de kernen binnen één ge meente niet gelijk op. Neem de ge meente Sluis, waar het dorp Eede dankzij een groei met 31 inwoners de kaap van de 900 passeerde, het bevolkingscijfer van Breskens pre cies gelijk bleef en het stadje Sluis op min 44 inwoners uitkwam. In de gemeente Terneuzen groeide de stad Terneuzen met meer dan 209 mensen en zakte Sluiskil on der de 2300 door een verlies met 56 inwoners. In Reimerswaal werd vooral Kruiningen groter (plus 92 inwoners) en liep het aantal inwo ners van Hansweert terug (min 36). Eind januari komen de ge meenten met de definitieve cijfers. O. wordt ervan verdacht dat hij in de ochtend van 25 juli uit de par keergarage aan de Westkolk in Terneuzen 50 meter koperen lei ding van de muren heeft getrok ken en die heeft meegenomen. Op camerabeelden was te zien dat een man met een kartonnen doos op het hoofd een kliko voort trok met daarin koperen leidingen. Hoewel O. een kartonnen doos op het hoofd had gezet, werd hij door verbalisanten duidelijk op de ca merabeelden herkend. In haar vonnis stelde de recht bank klip en klaar dat zowel de sa menleving als O. gebaat zijn bij zijn verblijf in een dergelijke in stelling, dat het belang van de sa menleving voorop staat en dat een ISD-maatregel een reële oplossing is. „Dat u niet wil meewerken, is niet aan u", zo hield de rechter hem maar voor. Overigens hebben twee eerder opgelegde ISD-maat- regels niet geholpen. nieuwjaarsaanbiedingen We starten met de SALE! zaterdag 29 december 2018 'Het bevalt ons prima in Kapelle' Cornelleke Blok Kapelle -Edwin van Oosten Theo Giele Vlissingen De 45-jarige P. O. uit Hulst is gisteren voor de derde keer veroordeeld tot de zogeheten ISD-maatregel. Dat is een ver blijf van twee jaar in een instel ling voor veelplegers. Het von nis is hetzelfde als de straf die de officier van justitie eiste. Ad Roos Middelburg Oudjaarsdag geopend tot 17.00 Nieuwendijk 89 Axel, Zeeuws-Vlaanderen +31 (0)115-562010, pot.nl 15.000 m2 design topmerken Woonstoffering en Siematic Keukenstudio op de 1e verdieping m Berden interieur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 38