Alle lichtjes aan Groot verschil in woningbehoefte In Midden-Zeeland dreigt woningtekort, elders zijn er te veel huizen Een stoet van 51 verlichte trekkers trok gisteravond tussen 18.30 en 21.30 uur over een deel van Walcheren. Het Agrarisch Jongeren Kontakt Walcheren wilde de 'rustige tijd aan het eind van het jaar' een beetje opvrolijken. „En dat lukt goed", zei een woordvoerster net na het begin van de tocht. Om vervolgedities werd voor het eind van de tocht al gesmeekt door kijkers én deelnemers. Dat heeft het bureau Over Mor gen berekend op basis van de cijfers van de huidige woningvoorraad en de verwachte groei of afname van het aantal huishoudens in Neder landse gemeenten. Over heel Zeeland gerekend zijn er nu 700 woningen meer dan over twintig jaar nodig zijn. Maar de ver schillen tussen de gemeenten in de provincie zijn groot. De gemeente Sluis heeft op dit moment 1700 wo ningen meer dan nodig is om alle huishoudens in 2040 een dak bo ven het hoofd te kunnen geven. Het aantal woningen in Sluis mag daarom de komende 20 jaar met liefst 12 procent afnemen. In heel Zeeuws-Vlaanderen zijn er, als er niets wordt gesloopt of bijge bouwd, in 2040 3600 woningen 'over'. Groei De gemeente Goes moet er juist 1100 woningen bij krijgen. Dat is 6,1 procent groei ten opzichte van de huidige voorraad van ruim 18.000 woningen. In de gemeente Middel burg is behoefte aan een groei met 900 woningen. Buurman Vlissin gen kan juist met 600 woningen minder toe. Schouwen-Duiveland heeft een overschot van 300 wonin gen in 2040. Het rapport zegt niets over de kwaliteit en types van de bestaande woningvoorraad. Stilzitten is, ook met het oog op de energietransitie, geen optie. Ook in krimpgemeen- ten zal moeten worden geïnves teerd, stellen de opstellers van het rapport: „De behoefte aan wonin gen van goede kwaliteit en met mo dern comfort blijft bestaan en zal toenemen, ook in de krimpregio's. Kwaliteitsverbetering van de be staande woningvoorraad is ver duurzaming en met stip bovenaan isolatie van de woning." Vooral in de krimpgebieden kan dit een probleem worden, waar schuwt Over Morgen. „Groei is vaak een aanjager voor vernieu wing, innovatie en kwaliteitsverbe tering. Die groei is er niet in krimp- De behoefte aan woningen van goede kwaliteiten met modern comfort blijft bestaan gebieden, het aantal inwoners neemt af en het aandeel ouderen neemt toe." Er zal in deze krimpregio's vooral geïnvesteerd moeten worden in be staande woningen. Provincie en ge meenten moeten, in de ogen van 'Over Morgen' een coördinerende rol in moeten spelen. De voorspel ling over de ontwikkeling van de bevolking is uit 2016 en komt van het Planbureau voor de Leefomge ving. Volgend jaar komt het PBL met een nieuwe prognose. In de volgende gemeenten wordt groei verwacht: Goes (1100 wonin gen meer), Middelburg (900), Ka- pelle (400), Tholen (400), Reimers- waal (400), Veere (300), Noord-Be veland (200) en Borsele (100). Krimp van de woningvoorraad is nodig in: Sluis (1700 woningen minder), Terneuzen (1400), Vlis singen (600), Hulst (500) en Schou wen-Duiveland (300). 13 zaterdag 29 december 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Als het aantal huizen in de Zeeuwse gemeenten niet veran dert, hebben Zeeuws-Vlaande- ren en Schouwen-Duiveland in 2040 een flink overschot aan woningen. Midden-Zeeland heeft juist een tekort. Theo Giele Vlissingen - bureau Over Morgen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36