20:00 tot 21:00 O 7 32 M Met zijn negende oudejaarsconference isGuidoWeijers(41) beslist een expert. De cabaretier blikt terug op zeven maanden voorbereiding. Welke grappen halen het wel en welke niet? JAARAFSLUITING GUIDO WEI JERS HET GOUDEN UUR TOP 10 (+1) (+8) (+3) (-2) (+2) (+1) (+1) (+1) (+1) (+1) 2017) WAT ONS OPVALT Diana Ross is weliswaar twee keer binnen gekomen in de lijst (één keer met the Supre- mes), de recente oproep om de Top 2000 vrouwelijker te maken lijkt niet veel effect te hebben gehad. De top-ioo telt één vrouw minder dan vorig jaar - en toen was het al tenhemelschreiend. Claudia de Breij, Amy Winehouse en Adele (foto boven), dat zijn de enige solozangeressen in de top 100. Het is de 'schuld' van de stemmers uiteraard, maar het ligt ook aan Adele, die snel in populariteit af neemt. Nog maar drie jaar terug stond de Britse (30) zes keer bij de hoogste 100. Nu is alleen Someone like you nog over en ook die haalt het op plek 97 slechts met de hakken over de sloot. Hoofdrol the Rock Sparrow op bezoek JUNI „In het eerste weekend van juni is het zover: de knop gaat om. Wat herinner ik me nog van het af gelopen halfjaar? Ga ik onderwerpen verzamelen. Wikipedia en de nieuwssites langs. Voor een thema was ik er dit jaar snel uit. Ik bouw in Box meer, mijn geboortedorp, een escaperoom. Ik was dus al bezig met 'gevangen zitten'. Dan komen al lerlei gebeurtenissen bij elkaar. Dj Avicii gaat dood. Die zat toch gevangen in een bepaald leven. In zijn eigen succes. Of in stofjes in zijn hoofd. Daarna kwam de discussie rond Volkert van der G., die wilde emigreren. En dat gesodemieter rond die Oostervaardersplassen met die hekken die open gezet werden. Vrijheid, gevangen zitten, opslui ting, het plant zich in mijn hoofd." JULI „Ik blijf gebeurtenissen verzamelen, maar ga ze ook uittesten. Roep ik tegen vrienden bepaalde dingen en kijk ik of die aanslaan. Voorheen dacht ik altijd dat ik de tien grootste gebeurtenissen van het jaar moest behandelen. Nu luister ik vooral naar wat ik zelf het meest interessant vind. Het creatieve proces ontwikkelt zich in stilte. Ik ben een nachtmens, dat scheelt. Overdag is de wereld in beweging, wordt er geappt, gemaild, gebeld, ge praat. Na twaalven slaapt iedereen, dan kijk ik de herhaling van Pauw, De Wereld Draait Door, Late Night. Schrijf ik dingen op. Op mijn laptop, maar het gekke: als ik 10.000 woorden heb voor ander half uur, verlies ik het overzicht. Dus print ik alles uit en verspreid ik dertig, veertig pagina's over de vloer in de woonkamer. Dan pas zien mijn herse nen de verbanden tussen de verhalen." AUGUSTUS „Het belangrijkste is de trip naar Edinburgh eind augustus, samen met Paul Smit, mijn maatje. Tien dagen lang zijn we bij elkaar. Bekijk ken we op het grootste komediefestival ter wereld drie voorstellingen per dag. Tussendoor doe ik niets anders dan schrijven. In een koffiebar of ons appartement. Afgezonderd van de rest van de we reld. Die bubbel heb ik nodig. Dit kun je niet met je vriendin doen, want met haar wil ik gezellig heid. Met Paul wil ik schrijven, hij is goud voor mij. Spreekt voor bedrijven, geeft lezingen over hoe het brein werkt. Hij denkt creatief, beoordeelt, is mijn klankbord. Daar schrijven we de teksten uit. En be denken we de grappen. We creëren een omgeving waardoor ze binnenvallen. Dat gebeurt vrijwel al tijd in stilte. Tijdens het douchen, op het toilet, op de fiets. Als ik dan de 27ste naar huis ga, moet ik dik negentig minuten komedie hebben." SEPTEMBER „De eerste try-outs in het Posttheater in Arn hem. Zo'n 280 man. Daar houden de bezoekers van experimenteren. Ik betrek ze er bij. 'Hebben jullie nog ideeën?' Als je iets heel goed kunt, heb je altijd de controle. Het mooiste is als je net op dat randje zit van geen controle. Max Verstappen gaat ook op z'n hardst als hij 'net niet' uit de bocht vliegt. Dat randje moet je opzoeken. Ik had dat bij dat lachje van Michelle uit Boer zoekt Vrouw. Dat probeerde ik uit, maar hoe vaak doe je dat? Hoe lang blijft het leuk, of wordt het vervelend? Het is een soort ten niswedstrijd, waarbij ik een bal de zaal in sla en kijk of die terugkomt en hoe. Het is uitproberen, schaven en schuren. En af en toe de hakbijl erin." OKTOBER Op het podium heb ik nog een laptop voor mijn teksten. Voorheen had je nog Aatjes in je handen. Toprxm Een dagelijkse blik op het liedjesklassement van NPO Radio 2 Als u vandaag één uur radio luis tert, kies dan deze zestig minuten. Bijna al leen gouwe ouwen, op de laatste plaat na, die kwam vorig jaar uit: Something just like this van Chains- mokers Coldplay. De rest is meer dan 25 jaar oud. Bob Dylan komt voorbij met klassiekers Blo- win' in the wind en Like a Rollin' stone Derek the Do- minos bren gen Layla en Ike Tina Tur ner zin gen River deep moun- tain high. Wel licht vindt u Heal the world van Mi- chael Jackson iets te zoetsappig, maar dan zijn er altijd nog Year of the cat van Al Ste- wart, Rebel rebel van Bowie en Such a shame van Talk Talk. Prima uurtje! Hofleveranciers (incl samenwerkingen en duetten) 1 The Beatles - 38 nummers 2 Queen - 35 nummers 3 Coldplay - 28 nummers 4 The Rolling Stones - 26 nummers 5 U2 - 26 nummers 6 Michael Jackson - 24 nummers 7 David Bowie - 23 nummers 8 ABBA - 22 nummers 9 Bruce Springsteen - 22 nummers 10 Blof - 19 nummers (aantal nummers t.o.v. De klassering van Duurt te Lang van Davina Michelle. Van alle nieuwe binnenkomers in de Top 2000 is het de hoogst genoteerde. zaterdag 29 december 2018 GO FILM Dwayne The Rock' Johnson krijgt voor Dis- ney's nieuwe Jungle Cruise ruim 19 miljoen euro. Zijn tegen speelster Emily Blunt, krijgt 'slechts' 7,8 mil joen. Ongelijk loon is in Holly wood een heet hangijzer. FILM Pirates of the Caribbean-ac- teur Johnny Depp (55) heeft, in kostuum van filmpiraat Jack Sparrow, giste ren een uitge breid verras- singsbezoek gebracht aan de afdeling kinder- oncologie van een ziekenhuis in Parijs. V ■o 'Grappen komen pas in Stlltj Dennis Jansen „Het finetunen begint, ik speel in grotere zalen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31