'Ik weet dat ik veel beter kan' 30 DARTS WK (PDC) IN LONDEN In het veldrijden wint Mathieu van der Poel bijna alles. Maar de WK-titel pakte hij afgelopen jaar niet. Toch is hij onbetwist de beste. Zo is het ook bij Michaelvan Gerwen in het darts. Ja, Mighty Mike, wereldkam pioen in 2014 en 2017, won in 2018 geen 25 toernooien, maar 'slechts' 19. Belangrijker: zijn dominantie bij de belangrijkste toernooien, de Majors, lijkt even voorbij. Pakte hij in 2016 nog acht van die twaalf titels en in 2017 liefst negen, dit bijna voorbije jaar toonde Michael van Gerwen (29) 'slechts' bij vier van de twaalf Ma jors de beste. Is het gedaan met de heerschap pij van 'de groene sloopkogel uit Vlijmen'? Er zijn voldoende aan knopingspunten om dat tegen te spreken. Van Gerwen is nog altijd met afstand de nummer 1 van de wereldranglijst. Hij voert die 'Or der of Merit' aan met 1,6 miljoen euro (prijzengeld van laatste twee jaar), bijna het dubbele van de nummer 2 op de lijst, regerend wereldkampioen Rob Cross (830.000 euro). Concurrentie En kijk eens naar de gemiddeldes die Mighty Mike nog altijd produ ceert (zie grafieken in de foto). De Amerikaanse darts-statisticus Christopher Kempf zette op ver zoek van deze krant de moyennes van 'MVG' in de afgelopen vijfjaar VAN DE PAS Van Gerwen is er na zo veel zeges op gaan rekenen dat anderen zouden missen, denk ik tijdens de Premier League-compe titie af tegen die van andere top- spelers. Zonder in te zoomen is al goed te zien dat het verschil enorm is. Dat de concurrentie de afgelo pen jaren beter zou zijn geworden, is niet aan deze cijfers af te lezen. Van Gerwen blijft redelijk con stant, de rest van de topspelers gooide in 2018 mindere moyennes dan het jaar ervoor. Op het nu lo pende WK is Van Gerwen met ruim 104 gemiddeld ook al veruit de beste. Maar hoge scores gooien alleen is niet genoeg. Ook goed scoren op de dubbels, waarmee elke leg moet worden uitgegooid, is van groot belang. Maar ook daarbij is er - zie de statistieken - geen sprake van structurele zorgwek kende ontwikkelingen bij Van Gerwen. Al ging het daarmee de laatste maanden op belangrijke momenten wel wat vaker mis dan voorheen. „Daar ga ik dus hard op trainen", verkondigde hij een paar weken voor het toernooi in Alexandra Palace. „Overall is het veld met goede darters groter ge worden. Dus wordt de kans om uitgeschakeld te worden op een iets mindere dag wat groter en dus ook de kans om een toernooi te winnen", zo ziet Van Gerwen als mogelijke verklaring voor zijn minder groter palmares in 2018. Hij weet echter - en de cijfers bevestigen het - dat hij vrijwel on verslaanbaar is als hij qua moyenne en uitgooien zijn hoog ste niveau benadert. Toch ging het dit jaar dus een aantal keer fout. „Ik denk dat Van Gerwen er na zo veel zeges op ging rekenen dat anderen zouden missen", stelde Michael Smith donderdag na zijn zege op John Henderson. „En dat hij zich daarin soms vergiste. Ik denk dat hij daar extra alert op is tijdens dit WK. Hij is gewaar schuwd." Volgens Smith heb je normaal gesproken alleen kans te gen Van Gerwen als je 'onder zijn huid kruipt'. „De enige die daar echt goed in is, is Gary Anderson", denkt Smith. Underdogpositie Intussen deed Anderson er na zijn nipte zege op Chris Dobey alles aan om zichzelf in de underdog positie te manoeuvreren. „Mijn li chaam kan dit niet veel langer aan", zei de Schot. „Ik heb zo veel last van mijn rug, je moest eens weten." Later op de avond moest Van Gerwen lachen toen hij met die uitspraak van Anderson werd geconfronteerd. „Maar toen het er echt op aankwam tegen Dobey, lukte het hem wel om goede pijlen te gooien. Dus zo veel last zal Gary niet hebben. Hij houdt er gewoon van om te klagen." Hij blikte kort vooruit op zijn clash in de kwartfinales vanavond tegen Ryan Joyce. „Ik weet niet heel veel van Joyce. Ik moet ge woon uitgaan van mijn eigen kracht en hem niet onderschatten. Ik mag niet van hem verliezen, zo is het wel natuurlijk." WK DARTS Uitslagen/programma RTL 7/// Van Gerwen blijft goed scoren 110 r Gemiddeldes Premier League 55 r Finishpercentages in Premier League zaterdag 29 december 2018 GO 'Matige Mike'? Verre van Max van der Put Londen -Michael Smith LONDEN Benito van de Pas (foto) gooide zijn beste partij tot dusverre tijdens het WK, maar het was niet genoeg om ten koste van de Noord-Ier Brendan Dolan de kwart- finale te bereiken. „Op het einde kreeg ik nog kansen, maar in het begin heb ik het niet goed gedaan", ana lyseerde de Tilburger na zijn verloren partij. Hij stond rap met 3-0 in sets achter, kwam terug tot 3-1 en kreeg kansen om er 3-2 van te maken. Maar het werd 4-1 voor Dolan. „Ik sta hier toch wel met een goed ge voel", aldus Van de Pas. „De an dere twee wedstrijden was ik best nerveus, nu niet. Misschien lag het daaraan. Ik weet dat ik veel beter kan. Met de nieuwe pijlen voel ik me fantastisch. Als ik in het nieuwe jaar een tandje bij kan zet ten, kan ik weer veel partijen gaan winnen." Over de afloop van dit WK is Big Ben duidelijk: „De winnaar van de partij tussen Van Gerwen en Ander- son, die elkaar in de halve finale kunnen ontmoeten, wordt we reldkampioen." En wie dat dan is? „Dat weet ik niet. Anderson loopt te klagen. Maar hoe meer hij klaagt, hoe gevaarlijker hij is." Uitslagen Achtste finales: Aspinall (Eng) - Petersen (ZAf) 4-3 Dolan (Nle) - Van de Pas 4-1 Joyce (Eng) - Wade (Eng) 4-3 Searle (Eng) - M. Smith (Eng) nnb J. Lewis (Wal) - Chisnall (Eng) nnb Cross (Eng) - Humphries (Eng) nnb Programma Vandaag. Kwartfinales. Middagsessie (vanaf 13.30 uur): Aspinall - Dolan J. Lewis/Chisnall - Anderson (Sch) Avondsessie (vanaf 20.00 uur): Cross/Humphries - Searle/M. Smith Van Gerwen - Joyce Morgen, vanaf 20.00 uur: halve fina les Dinsdag, vanaf 19.00 uur: finale PDC WK darts Lees de verslagen en bekijk de beelden van RTL 7 op onze site Rest van de spelers 47,2%

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 29