Mapper Lithography redt het toch niet 23 Er was genoeg publiciteit voor Shell dit jaar, maar de inhoud was kritisch. Topvrouw Marjan van Loon wil vooral de positieve kanten van het olie- en gasbedrijf benadrukken. „We hebben stappen gezet naar duurzame energie." 23 november t/m 20 januari We willen zeker verdienen aan de energietransitie doelstellingen is belangrijk voor de bonus." „Wij zijn een van de grootste in vesteerders in hernieuwbare energie. We verwachten wereld wijd 1 tot 2 miljard dollar per jaar in hernieuwbare energie te inves teren. We bereiden ons voor op de toekomst. We hebben een laadpalenleverancier gekocht. Als elektrisch rijden doorbreekt kun nen onze tankstations laadpalen bieden. En we investeren in wa terstof, zodat waterstofauto's bij ons kunnen tanken. We groeien mee met de markt. Maar 98 pro cent van de auto's rijdt nog op fossiele brandstoffen. Hun be stuurders willen we niet kwijt als klant. We zijn in windenergie ge stapt en in Moerdijk hebben we een van de grootste zonnepane lenparken van Nederland aange legd. En we werken aan het elek- trificeren van onze boorplatforms om de CO2 uitstoot te verlagen." „We willen zeker verdienen aan de energietransitie. We zijn een commercieel bedrijf. We beseffen dat het oude verdienmodel met olie en gas zal verdwijnen. De transitie biedt kansen die we graag willen pakken. Bijvoor beeld met de verkoop van duur zame stroom. Shell is al een van de grootste handelaren in elektri citeit. We verkopen grofweg zes keer meer energie dan we zelf produceren. Shell heeft veel ken nis over energie en die willen we gebruiken voor de transitie. Ik denk dat we daar heel succesvol in kunnen zijn, wereldwijd en in Nederland." Nederland kan een heel belang rijke rol spelen. We kunnen echt een voorloper worden. Er wordt wel kritisch gekeken naar de kli maattafels, (de overlegorganen waar bedrijven, milieubeweging en overheid praten over de ener gietransitie) maar dat vind ik niet terecht. Het is echt baanbrekend wat Nederland wil neerzetten. Ik probeer zoveel mogelijk projec ten naar Nederland te halen. Af gelopen jaar hebben we hier 600 miljoen euro in onderzoek geïn vesteerd. Andere bedrijven ko men ook spontaan naar Shell toe om samen te werken. Als we het goed aanpakken kunnen onze kennis en technologie van duur zame energie een nieuw export product worden. Maar het tempo van verandering wordt uiteinde lijk bepaald door de maatschap pelijke discussie." „Wij betalen wel degelijk belas ting. Shell houdt zich gewoon aan de belastingwetgeving. Er zijn geen speciale regels voor Shell in Nederland." „Als alle bedrijven in Nederland openheid moeten geven over hoe veel winstbelasting ze betalen dan doen wij mee. Graag zelfs, we zijn voor transparantie. Maar ik wil niet als enige bedrijf vertrouwe lijke informatie op straat gooien. Ik heb ook het gevoel dat het niet om de vraag gaat of Shell wel of geen winstbelasting betaalt. De achterliggende vraag is: heeft Ne derland wel iets aan Shell?" „Ja. Nederland heeft heel veel aan Shell. We hebben het afgelopen jaar voor 3,5 miljard euro geïnves teerd in Nederland. Dit jaar heb ben we bij 2700 Nederlandse be drijven orders geplaatst. Er wer ken 10.000 mensen bij Shell Ne derland. En jaarlijks is Shell goed voor 120.000 hotelovernachtin gen. Shell zorgt voor tienduizen den banen extra in Nederland." Het is nu aan de curator om te kij ken of er nog een doorstart inzit voor het Delftse bedrijf met 240 werknemers. Mapper ontwikkelde chipmachines die, in tegenstelling tot die van concurrenten, werken op basis van elektronenstralen. De onderneming gold als een potenti ële uitdager van de zeer succesvolle Veldhovense chipmachinefabri kant ASML. Topman Peter Wennink van het beursgenoteerde ASML zei vorige week nog voor de radio dat hij niet alleen te doen had met het noodlij dende bedrijf uit Delft, maar ook wilde praten over een eventueel sa menwerkingsverband. Wennink vond het belangrijk dat de techno logie voor Nederland behouden blijft. Of er nadien daadwerkelijk met ASML is gepraat, is niet duidelijk. De bewindvoerder van Mapper wilde afgelopen weekend alleen kwijt dat hij 'met verschillende binnenlandse en buitenlandse par tijen' in gesprek was. De doelstel ling was toen nog om een faillisse ment te voorkomen, maar dat is niet gelukt. »ASML had te doen met noodlijdend bedrijf Mapper Lithography De problemen bij Mapper ontston den nadat een toegezegd en ver wacht geldbedrag niet was binnen gekomen. Onlangs verleende de rechter al uitstel van betaling aan het bedrijf. Mapper Lithography is voortge komen uit onderzoek aan de Tech nische Universiteit Delft en werd opgericht in 2000. zaterdag 29 december 2018 GO Heeft Shell leren luisteren? Klinkt mooi, maar Shell voegt de daad toch niet bij het woord. Er gaat maar één miljard euro naar duurzame energie. Levert die duurzame energie al geld op voor Shell? Welke rol speelt Nederland bij de energietransitie? Er was afgelopen jaar nog een andere maatschappelijke dis cussie, namelijk over de vraag of jullie wel of niet belasting be talen in Nederland. Hoe zit het daarmee? Jullie willen niet zeggen hoe veel belasting Shell Nederland betaalt. Waarom niet? En? DELFT De chipmachinemaker Mapper Lithography is door de rechtbank in Den Haag failliet verklaard. Een magische winterwereld vol geweldige attracties, spectaculaire shows, winterse lekkernijen, warme vuurhaarden, een schaatsbaan onder een fonkelende kerstboom en elke dag vuurwerk! Beleef het nu in Phantasialand Wintertraum! Tickets met korting: www.ad.nl/phantasialand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 22