E <D DE WEEK VAN PHLIPPEN 22 Hel halen van milieudoelen is nu onderdeel van de bonus SHELL MARJAN VAN LOON en mens lijdt het meest onder het lijden dat hij I vreest', stond op het schil derijtje dat vroeger bij mijn opa en oma op het toilet hing. Deze tegel wijsheid schiet door mijn hoofd als ik nadenk over onze economie in 2018. We zijn zo bang voor wat er kan gebeuren, dat we nauwelijks merkten hoe goed het dit jaar ging. Want wat we op basis van de fei ten best waanzinnige hoogtijdagen hadden kunnen noemen, werd in de media en door economen vooral omschreven als 'het gaat goed, maar het kan elk moment afgelopen zijn'. Het Centraal Planbureau omschreef de economie dit jaar als: goed, maar de dreiging groeit. Deze krant kopte op Prinsjesdag zelfs dat er donkere wolken boven ons hangen, die de goede economische cijfers over schaduwen. Natuurlijk zijn die dreigingen niet verzonnen. Het handelsconflict tussen China en de VS is er onmis kenbaar. De brexit is nog geen 100 dagen meer van ons vandaan. Maar of deze dreigingen zich manifeste ren is onzeker. En hoe ze uitpakken al helemaal. Europa kan in theorie zelfs profiteren als Chinezen en Amerikanen Europese waar kopen in plaats van die van elkaar. Maar laten we nou eens naar de feiten kijken. De Nederlandse eco nomie groeit al achttien kwartalen achter elkaar! We groeien zelfs flink harder dan de landen om ons heen. De werkloosheid is zo extreem laag dat zelfs mensen die tig van jaren niet de moeite namen te sollicite ren - want toch kansloos - nu weer de sprong wagen naar de arbeids markt. We consumeren erop los, en bedrijven produceren erop los. Een noeste doemdenker zal zeg gen 'hoogmoed komt voor de val'. In zekere zin is dat waar. Denk maar terug aan de hoogtijdagen van 2007, toen we onbezorgd dansten op de vulkaan, waardoor de klap die Flitsen volgde des te harder aankwam. Dat overkomt ons niet meer zo snel. Als het in 2019 flink misgaat met de economie dan kan niemand zeggen dat er niet gewaarschuwd is. Maar de vraag is natuurlijk of je er wat aan hebt? Was de financiële crisis meegevallen als we in 2007 minder optimistisch waren geweest? Zijn we nu, in 2018, door ons doemden ken beter voorbereid? Ik zou graag willen zeggen van wel, maar ben bang dat dit niet waar is. Als we zouden handelen naar onze angst, dan zouden we fi nanciële buffers opbouwen en schulden afbetalen. Als ieder huis houden reserves aanlegt nu de eco- Wees bezorgd en leg reserves aan of geniet ervan en leef erop los zolang het kan nomie hoogtij viert en het geld laat rollen als het slechter gaat, ja dan zou die angst een geweldige raadge ver zijn. We zijn wel aan het doemdenken, maar we handelen daar niet naar. We consumeren stug door en onze hypotheekschulden blijven door groeien. Een slechte combinatie als je het mij vraagt. Als goed voorne men voor 2019 raad ik daarom aan te kiezen. Wees bezorgd en leg re serves aan of geniet ervan en leef erop los zolang het kan. Altice Europe Boskalis ASML Wessanen et Marjan van Loon aan het hoofd van Shell Ne derland is er een andere wind gaan waaien bij het bedrijf. Ze wordt geroemd om de manier waarop ze het probleem van de aardbevings- schade in Groningen aanpakte. Maar veel goodwill ging weer ver loren in de discussie over de af schaffing van de dividendbelas ting. Ook wordt getwijfeld aan de groene ambities van het olie- en gasconcern. Dat hoort erbij, vindt Van Loon. „Kritiek zal er altijd zijn op zo'n groot bedrijf." „We hebben het probleem lang technisch benaderd. Zo van: hoe repareren we die scheur in die muur? Ik heb geleerd dat die ratio nele benadering maar een deel van de oplossing is. We hebben leren luisteren naar de mensen en hoe zij de problemen ervaren. Dat is een hele stap voor een bedrijf dat gewend is in technische oplossin gen te denken." „Nee, maar er zijn wel grote stap pen gezet. Het is duidelijk dat wij niet de partij moeten zijn die met een oplossing komt. De regie ligt in handen van de overheid, lokaal, provinciaal en landelijk. De over heid moet met de oplossing ko men. Wij zijn er verantwoordelijk voor dat de rekening betaald wordt. Maar het gaat om meer dan geld alleen. De gaswinning wordt afgebouwd. Dat moet wel verstan dig gebeuren, want het Groningse gas speelt nog een belangrijke rol bij onze energievoorziening. Voor de toekomst moeten er ook nieuwe banen komen in Gronin gen. De provincie wil inzetten op de energietransitie, de omslag naar duurzame energie. Dat willen wij ook. Daar liggen mogelijkhe den voor de toekomst." „Ja, wij zijn begonnen. Shell is on derweg en er is geen weg meer te rug. Dat hebben we ook duidelijk uitgesproken. We hebben de am bitie om in 2050 de CCL uitstoot van onze energieproducten gehal veerd te hebben. We hebben het beloningsbeleid voor de top aan gepast. Het behalen van milieu- @sandraphlippen eaewi sheid Maar zo werkt het niet, helaas. Sandra Phlippen is hoofd Neder land bij het Economisch Bureau van ABN Amro en docent aan de Erasmus School of Economics. China heeft de deur op een kier gezet voor de invoer van rijst uit de VS. Dat is een unicum zeggen analisten, die hierin een signaal zien dat de ge spannen relatie tussen beide economische grootmachten iets aan het ver beteren is. China en de VS praten in januari verder over hun handelsconflict. De Japanse aandelenbeurs is gisteren met een klein verlies gesloten. De beurs van Tokio, die maandag de hele dag gesloten blijft vanwege oud jaar, leed in 2018 het eerste jaarverlies sinds 2011. O Het ging alle kanten op, maar uiteindelijk sloot de kabelaar als koploper in de AEX. zaterdag 29 december 2018 Oliegerelateerde aandelen wisten hun winst vast te houden. Ook de chipbe drijven boerden goed op de voor laatste beursdag van het jaar. De dalers, zoals het voedingsmid delenbedrijf, waren veruit in de minderheid op het Damrak. O GO Peet Vogels Den Haag U heeft veel gesprekken ge voerd met gedupeerde Gronin gers. Welke les heeft Shell ge leerd? Is dat probleem nu opgelost? Wil Shell wel duurzaam worden? Verreweg het meeste geld gaat nog naar olie en gas.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21