i effeweg.nl 'Zuinige' man laat enorm fortuin na aan organisaties voor kwetsbare kinderen 21 Schade al meer dan 4 miljard euro •Ff x P 'v' 1/ r.-i At» "EEN GEWELDIGE ERVARING!" <s> Frankrijk heeft een flinke econo mische tik gekregen door de acties van de Gele Hesjes. De 'economi sche schade' van blokkades en de monstraties wordt nu officieel ge schat op 2,2 tot 4,4 miljard euro. Maar de totale rekening kan nog wel eens flink oplopen. De finan ciële krant Les Echos spreekt van 'een zware klap voor de economie'. Op de Franse televisie werden de cijfers 'een flinke tegenslag voor de groei' genoemd. Winkeliers en bedrijven worden al zes weken getroffen door blok kadeacties, betogingen, winkel sluitingen en plunderingen. De schade is divers én immens, blijkt uit een inventarisatie die Les Echos maakte. Eén van 's lands grootste supermarktketens, Auchan, zegt tot nu toe 150 miljoen euro omzet verlies te hebben geleden. Eén van haar distributiecentra in zuid- Frankrijk werd meer dan een maand geblokkeerd door Gele Hesjes. Daardoor konden tachtig supermarkten niet of minder wor den bevoorraad. Omzetverlies Winkeliers boekten gemiddeld 'zo'n 25 procent omzetverlies', al dus staatssecretaris Agnès Pan- nier-Runacher (Economische Za ken). Winkelcentra hebben het over een totale verliespost van 'naar schatting 2 miljard euro', stelt branchevereniging CNCC. De winkel van luxemerk Dior op de Champs-Elysées in Parijs werd tijdens een demonstratie geplun derd. Kosten: 1 miljoen euro. De opera van Parijs moest een dag sluiten en daardoor twee voorstel lingen annuleren. „Dat kost ons 500.000 euro", aldus adjunct-di recteur Jean-Philippe Thiellay. In Bordeaux, waar het enkele ke ren tot zware gevechten kwam tij dens demonstraties van Gele Hes jes, liepen de hotels leeg. „In zo'n tien dagen is 50 procent van alle hotelreserveringen in de stad ge annuleerd", aldus Patrick Seguin van de Kamer van Koophandel. De Franse Centrale Bank re kende uit dat de economische groei door al die gebeurtenissen in het vierde kwartaal 0,2 procent la ger uitkomt dan verwacht. Het of ficiële statistisch bureau Insee ver wacht een daling van 0,1 procent. Omgerekend is de 'schade' daar mee 2,2 (volgens Insee) tot 4,4 mil jard euro (volgens de Centrale Bank). De Gele Hesjes versterken alleen maar achteruitgang die al gaande was Specialisten waarschuwen er wel voor om voorzichtig te zijn met rampscenario's. Niet alle leed van Frankrijk is terug te voeren op de Gele Hesjes. De Franse economie zat al in een dip. „De schok die de Gele Hesjes veroorzaken, versterkt alleen maar de achteruitgang die al gaande was", zei Thierry Millon van onderzoeksbureau Altares in Les Echos. Bovendien zien winkels hun inkomsten nu dalen, maar kunnen consumenten hun uitga ven in sommige gevallen ook uit stellen of online doen. Anderzijds: de acties gaan nog steeds door en de problemen zijn nog niet voor bij. Deze week werd bekend dat on dernemers massaal personeel naar huis sturen. Door blokkadeacties en winkelsluitingen werden 41.000 tot 43.000 werknemers tij delijk of deels werkloos. De rege ring trekt 28 miljoen euro uit om deze mensen tegemoet te komen. Imago Ook het imago van Frankrijk staat op het spel. „In Parijs en omstre ken is voor de week van oud en nieuw 30 procent van alle hotelre serveringen geannuleerd", meldt branchevereniging GNC van ho telketens. Een derde van de afzeg gingen komt van Franse toeristen, twee derde van buitenlandse toe risten. „Voor oudejaarsavond zijn in restaurants nog steeds tafels vrij, zelfs in de meest populaire restaurants", weet horecavereni- ging GNI. Deze economische kosten zijn overigens nog maar een deel van de rekening die Frankrijk op zijn bord krijgt, na zes weken van ac ties door de Gele Hesjes. De rege- ring-Macron deed verscheidende concessies om de demonstranten tegemoet te komen, die samen ze ker 10 miljard euro kosten. De re gering wil oook om de tafel gaan zitten met transportbedrijven om te praten over compensaties. Transporteurs zeggen door blok kadeacties 2 miljard euro aan in komsten te zijn misgelopen. Bo vendien krijgen alle 111.000 agen ten die werden ingezet tijdens de demonstraties van Gele Hesjes een premie van de regering. Dat komt neer op een kostenpost van nog eens 33 miljoen euro. SEATTLE De Amerikaanse Alan Naiman stond bekend om zijn on gegeneerde zuinigheid, maar nie mand had in de gaten dat de man ondertussen een gigantisch fortuin bij elkaar had gespaard. Hij schonk postuum het bedrag van 11 miljoen dollar aan organisaties die zich in zetten voor kwetsbare kinderen. De maatschappelijk werker uit Seattle overleed op 63-jarige leef tijd aan kanker. Na zijn dood werd bekend dat hij maar liefst 11 mil joen dollar erfenis nalaat. Dat be drag gaat grotendeels naar organi saties die arme, zieke, gehandi capte en in de steek gelaten kinde ren helpen. Zijn familie, vrienden en begunstigden stonden perplex. De spaarzame Naiman bleek hei melijk miljonair te zijn. Nabestaanden van de Ameri kaan verklaarden dat hij altijd erg zuinig leefde. Zo lapte hij zijn schoenen op met ducttape, kocht hij zelden nieuwe kleding voor zichzelf en ging hij op zoek naar de beste deals in supermarkten. Vrienden van Alain wisten dat de weldoener erg begaan was met het lot van kinderen, maar hadden geen idee van zijn forse erfenis. Een van de gelukkige organisa ties aan wie Naiman zijn erfenis schonk, was het Pediatrie Interim Care Centre. De organisatie vangt baby's van drugsverslaafde moe ders op. Van Naiman krijgt de in stelling 2,5 miljoen dollar: de grootste donatie ooit voor het cen trum. „Dit hadden we nooit dur ven dromen", reageerde de direc trice. De organisatie Treehouse, die zich inzet voor pleegkinderen, kreeg maar liefst 900.000 dollar. „Het is een ongelofelijk cadeau. Wat een pure vorm van liefdadig heid", aldus een woordvoerder. <W 100% zaterdag 29 december 2018 De Gele Hesjes gaan in Frank rijk nog steeds door met actie voeren. De zorgen over de eco nomische schade nemen toe. Frank Renout Parijs -Thierry Millon, onderzoeksbureau Altares GO De totale schade door de demonstraties en blokkades van de Gele Hesjes kan de komende weken nog verder oplopen, want de protesten gaan door. foto era Franse economie krijgt zware klap door Gele Hesjes Alle fouten voorbehouden. Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. 088 -10 30 800 www.effeweg.nl VERTREK- GARANTIE! Nederlandse EFFeweg.nl touringcar en reisleiding ter plaatse! Vlieg met ons mee naar het fenomenale Fins Lapland. We nemen u mee naar Santa Village, we passeren de poolcirkel bij Rovaniemi en we maken een geweldige rendier-safari waarbij u zelf de slee kunt besturen. Een unieke ervaring is de sneeuwscooter-safari door de Lapse bossen én u kunt zelfs een indrukwekkende huskysafari maken! Nog niet genoeg van het Finse Lapland? Ga dan mee op zoektocht naar het Noorderlicht! Uniek aan deze reis: Effeweg.nl zorgt dat u ter plaatse wordt ontvangen door uw Nederlandse chauffeur en reisleider. Tijdens de excursie- dagen kunt u gebruik maken van alle comfort van onze eigen Nederlandse touringcar, die we speciaal voor deze reis in Finland stationeren. Wel zo veilig, vertrouwd en comfortabel. INBEGREPEN Vlucht vanaf Amsterdam - Helsinki v.v. Luchthavenbelastingen Brandstof- en veiligheid toeslagen 20 kg ruimbagage en 10 kg handbagage 7 hotelovernachtingen in 3* en 4* hotels 7 maal ontbijt-en dinerbuffet Gratis gebruik van sauna in het hotel Gratis wifi in de openbare ruimtes Kledingpakket ter plaatse voor 4 dagen Winterse wandeling met sneeuwschoenen Excursie rendierfarm incl. sleetocht Effeweg.nl chauffeur/reisleider ter plaatse Effeweg.nl touringcar voor dagexcursies VERTREKDATA EN PRIJZEN Woensdag 6,13 februari. CLïTSl- €1.175,- Woensdag 20, 27 februari €1.199,- Woensdag 6,13 maart€L29Sj- €1.199,- 100,- KORTING! ACTIECODE: LAPLAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20