Directie kijkt naar sluiting Bronovo D66-fractieleider Jetten: niet iedereen mag huis kopen 18 OVERSTEEK FRANSMAN In een grote oranje ton steekt de Franse avonturier Jean- Jacques Savin (71) de Atlantische Oceaan over. Peddelen doet hij niet: winden stroming moeten hem naar de Caraïben brengen. at neemt een Frans man mee die we kenlang in z'n eentje op zee zit? Foie gras en goede wijn, natuurlijk. De wijn is bedoeld voor zijn verjaardag, want over een paar weken wordt Jean- Jacques Savin 72 en dan dobbert hij nog ergens in zijn oranje ton rond op de oceaan. Hij is net begonnen aan de grote oversteek, die hem van het Spaanse eilandje Ferro naar de Caribische eilanden moet brengen, voortgestuwd door niets meer dan de wind en de stroming. Het is een expeditie tijdens welke de avonturier niet hoeft te roeien, maar zich volledig over geeft aan de elementen. Dat lijkt een waagstuk, maar de oud-mili tair heeft laten zien zijn mannetje te staan. Savin was parachutist in het Franse leger, piloot en park wachter in een natuurreservaat in Afrika. Een landgenoot ging hem voor met een vergelijkbaar avon tuur. In 1952 stuntte Alain Bom bard door in een rubberbootje van de Canarische Eilanden naar Bar bados te varen. Hij leefde van plankton en rauwe vis. Orka De snelheid van Savins ton bedraagt zo'n 3 kilometer per uur. Het oranje gevaarte is gemaakt van met hars bedekt triplex en moet hem niet alleen tegen de ele menten beschermen, maar zou ook sterk genoeg zijn om een aanval van een orka te doorstaan. „Zoals het er nu uitziet, gedraagt mijn capsule zich erg goed en werkt de wind zeker tot zondag in mijn voordeel", zei de bejaarde avonturier tegen het Franse pers bureau AFP vlak voor vertrek. Klein raampje Savin beschikt over zo'n 6 vier kante meter, om te koken, slapen en zijn goederen op te slaan. Er zit ook een raampje in de ton, waar door hij naar de vissen kan kijken. Hij houdt zijn trip bij op Facebook - met behulp van zonne-energie kan hij online. Gisteren liet hij weten dat 'alles goed gaat'. Hij maakte de oversteek al vier keer met een zeilboot, maar is be nieuwd hoe het gaat als hij zich door de stroming laat meevoeren. Waarschijnlijk spoelt de avontu rier ergens in maart aan. „Ik zou het erg leuk vinden als ik op een Frans eiland terecht kom, zoals Martinique of Guadeloupe. Dat zou ook handig zijn wat betreft het papierwerk en om de ton weer mee naar huis te krijgen", zei Sa vin tegen AFP. Onderweg doet hij wetenschap pelijk onderzoek naar de stromin gen in de oceaan. Verder wordt zijn eigen gedrag bestudeerd om te zien hoe het iemand vergaat, drie maanden eenzaam in een ton. Zelfs de wijn wordt getest want er zijn twee identieke kruiken volge schonken met Bordeaux: de ene blijft aan land, de ander gaat drie maanden klotsen in een ton. Ken ners hopen enig verschil te proeven. Om de zorg in de toekomst voor Den Haag en Haaglanden haal baar en betaalbaar te houden is een grote reorganisatie nodig, be vestigt het HMC. Gecontroleerde afbouw van HMC Bronovo, maar mogelijk ook HMC Antonius- hove, worden serieus overwogen. In dat geval houdt het HMC één ziekenhuis over: HMC Westeinde. Het HMC wil de dreigende slui ting van het koninklijke zieken huis bevestigen noch ontkennen: „Alle mogelijke scenario's worden op dit moment op een rij gezet en tegen het licht gehouden." In januari valt het besluit over toekomst 'koninklijk' ziekenhuis Komende weken vinden volgens het HMC intensief gesprekken plaats met vertegenwoordigers van patiënten, medewerkers, ver- wijzers en zorgverzekeraars om iedereen over alle verkenningen te informeren. „We praten met ie dereen: met het ministerie, de ge meente, de cliëntenraad en de Ondernemingsraad." Directeur Chris Oomen van zorgverzekeraar DSW die veel cliënten heeft in de regio zegt 'niet verrast te zijn' door de drei gende sluiting of verdere kaalslag van het Bronovo. „Ik wist dat ze ermee bezig waren. Dat hoor ik van hun specialisten. Vanuit het ziekenhuis komt dat tot me. Voor de mensen die in de omgeving wonen van het Bronovo is het ver velend. Het HMC blijft in Den Haag, maar met één ziekenhuis op één plek." De Inspectie Gezondheidszorg stelt dat er geen acuut financieel probleem is. Het HMC staat niet op omvallen. NIJMEGEN Niet iedereen mag meer een huis kopen, en op de particuliere markt komt er een maximum aan de huurprijs. Met dat idee wil D66-voorman Rob Jetten de huizenmarkt weer tot rust brengen en wo ningen betaalbaar houden. „In steden waarin je huizenprijzen ziet exploderen, moet je ingrij pen", zegt Jetten in een inter view. „In Amsterdam worden veel woningen die worden ver kocht niet gekocht door mensen die er gaan wonen, maar door mensen die het als particuliere verhuur in de markt gaan zet ten. Daarmee wordt de woning markt kapotgemaakt." Jetten wil 'regels stellen over wanneer je wel en niet bepaalde panden mag kopen' om te voor komen dat door investeerders de huizenprijzen nog verder op lopen. Ook wil hij het die inves teerders minder aantrekkelijk maken door 'huren te maxime ren'. Want: „Met name in de particuliere huurmarkt zijn de huurstijgingen veel te groot ge weest de afgelopen jaren." Daardoor wordt het, vooral voor jongeren, moeilijk om aan goede woonruimte te komen. Hij BOETES zaterdag 29 december 2018 GO Maanden 'ton-dobberen' op de Atlantische Oceaan Marlies van Leeuwen Rotterdam/Ferro w j Kijk op de site bij /video Savin is begonnen aan zijn reis in een vat. De kans is groot dat ziekenhuis Bronovo de deuren sluit. Haag landen Medisch Centrum hakt in januari de knoop door over sluiting van dit Haagse zieken huis dat landelijk bekend is omdat de drie dochters van het koningspaar er geboren zijn. Ingrid de Groot Edwin van der Aa Den Haag Em3| Kiwmi in, Jean- Jacques Savin aan het werk in zijn ton (links) en bovenop zijn vaartuig in zijn vertrekplaats op de Canarische Eilanden, fotos afp/ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 18