Minder moord en doodslag dan vorig jaar Nederland kampt met griepepidemie 17 gezegd tegen Chris Kraft, directeur ruimtevluchten van NASA. Bill Lovell neemt in elk geval het zekere voor het onzekere. Als hij in de ruimte is, stopt er in Houston voor zijn huis een limousine. De chauffeur overhandigt zijn vrouw Marilyn een kerstcadeau - een bont jas - met een kaart. Daarop staat: 'Voor Marilyn, Fijne Kerstdagen van het mannetje op de maan'. Het is ook Lovell die met de woorden 'de Kerst man bestaat' de radiostilte door breekt als de stuwmotor met succes de Apollo richting aarde heeft ge stuurd. Vreugde De vreugde in Houston is overweldi gend, maar het gevaar voor de drie durfals is nog niet over. Bij de terug keer op aarde moet de capsule precies in de juiste hoek de dampkring bin nendringen. Een graad te veel en de vlucht verbrandt in de atmosfeer, een graad te weinig en de capsule stuitert terug het heelal in, om daar voor de eeuwigheid in te verdwijnen. Uiteindelijk wordt ook die laatste etappe met succes afgerond. De cap sule valt in de ochtend in zee, waar de marine de astronauten oppikt en veilig aan boord brengt. „Het is een wonder dat het goed is gegaan", con cludeert commandant Borman. De belangstelling voor de missie is op al die decemberdagen enorm. Een miljard mensen (een op de drie aard bewoners) vergaapt zich aan de beel den. In Hilversum doet Henk Terlin- gen verslag voor kijkend Nederland. Zijn commentaren bezorgen hem de bijnaam 'Apollo Henkie'. Het belang van de missie is ongekend. Met Apollo 8 wordt veel eerder de weg vrijgemaakt voor de eerste landing op de maan, met de Apollo 11, in juli 1969. Zonder de Apollo 8 had de NASA nooit John F. Kennedy's be lofte gestand kunnen doen dat 'er voor het einde van dit decennium een man op de maan staat'. De missie zal ook worden herin nerd door de beroemde foto Earth- rise. Voor het eerst zag de mensheid de aarde in kleur. „We moesten de geheimen van de maan ontsluieren, maar we ontdekten de aarde", zegt Anders, de maker van de foto. Deze foto is nog altijd een icoon van de he dendaagse milieubeweging. „De aarde is niet zo groot. Waarom kun nen we er niet beter mee omgaan?" aldus Anders (85) die net als Lowell en Borman (allebei 90) nog altijd na geniet van de megaprestatie. Dat blijkt uit cijfers van de website moordatlas.nl, dat al jarenlang het aantal gevallen van moord en dood slag in Nederland inventariseert. Het aantal van ro8 kan nog stij gen, het jaar is nog niet om, en kan zelfs ook nog dalen: in enkele geval len staat de doodsoorzaak nog niet vast en mogelijk oordeelt de recht bank in andere zaken dat er geen sprake was van moord of dood slag. En mogelijk wordt een 52-ja- rige man vervolgd wegens dood slag. Hij zou op de Aio een motor opzettelijk hebben aangereden. Door het ongeluk kwamen twee personen op een motor om het le ven. Met 108 ligt het aantal moorden weer op het niveau van 2016 (109) en ook op 1973, het jaar waarin harddrugs als cocaïne en vooral heroïne voor een sterke stijging in het aantal moorden zorgden. 1973 was volgens moordatlas.nl het eer ste jaar waarin in Nederland meer dan honderd moorden werden ge pleegd. Tot de eeuwwisseling steeg dat aantal, sindsdien daalt het weer, een enkel jaar - zoals 2017 - uitge zonderd. Partner Onder de 108 slachtoffers waren 40 vrouwen, 37 procent, een iets hoger percentage dan de afgelopen jaren. Alle vrouwen werden door een be kende vermoord. In veruit de meeste gevallen werden vrouwen door hun partner of ex-partner ver moord, of door mannen die een re latie met haar wilden. Vier studentes werden ver moord, allen door geobsedeerde mannen. Zo werd de 24-jarige Laura Korsman in juli van dit jaar in Utrecht met meerdere messteken in haar bovenlichaam gedood, haar ex is de verdachte. Voor de moord op de 21-jarige Amerikaanse stu dente Sarah Papenheim in Rotter dam zit een buurman vast. Het aandeel vrouwelijke daders is daarentegen lager dan gewoonlijk: in slechts 2 van de 101 zaken was de dader een vrouw. Mogelijk zelfs in slechts één zaak, als de moord op de 33-jarige vrouw in Clinge van eer der deze week, toch niet gepleegd is door de aangehouden vrouwelijke verdachte. In Amsterdam werden de meeste moorden gepleegd: twaalf met veertien slachtoffers. In Rotterdam waren twaalf mensen slachtoffer van moord of doodslag. BILTHOVEN In Nederland is een griepepidemie losgebarsten, dat meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Er zijn nu al twee weken meer dan 51 op de 100.000 mensen met griep of griepachtige verschijn selen en dan wordt er van een epi demie gesproken. In de week van 10 december rap porteerden de peilstations van Ni- vel Zorgregistraties al 63 mensen met een influenza-achtige ziekte (IAZ) per 100.000 inwoners en met de kerst kon er eigenlijk al van een epidemie worden gesproken. Een griepepidemie is in de win ter niet ongebruikelijk. Vorig jaar duurde deze echter met achttien weken twee keer zo lang als gemid deld en hadden er op het hoogte punt 165 van de 100.000 mensen griepachtige klachten. Griepgolf Veel ziekenhuizen waren toen overvol door grieppatiënten en ook veel eigen personeel werd geveld door de griep. Dat leidde her en der tot problemen. Vorige maand bleek uit een rondgang dat veel zieken huizen daarom volop bezig waren met het komende griepseizoen om alles op alles te zetten om te voorkomen dat ze weer door een griepgolf worden overvallen. zaterdag 29 december 2018 GO Kijk op de site bij /video naar de beelden van de reis van de Apollo 8 in 1968. V.l.n.r.: de raket staat klaar voor de lancering, kra ters op de maan, blijd schap bij de vluchtleiding, Valerie Anders (I) en Sue Bor man horen de stemmen van hun mannen, de capsule is veilig op aarde. In het jaar 2018 telt tot en met vandaag 108 gevallen van moord en doodslag. Dat is 51 minder dan vorig jaar, toen het aantal moorden op 159 stond. Maar 2017 was dan ook een uit zonderlijk moorddadig jaar, want in 2016 bleef de teller na 366 dagen steken op 109. Victor Schildkamp Amsterdam Het jaar 2018 telt 108 gevallen van moord en doodslag. 2017 was met 159 moorden ex treem gewelddadig. In 1973 waren er voor het eerst meer dan honderd moorden. AT De as tronauten William An ders (I), James Lovell (m) en Frank Bor man, (r) toen c en nu.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17