16 'Dank je Apollo 8. Jullie hebben 1968 gered'. Dit briefje, zonder afzender, onderstreept de heldenstatus van drie astronauten en hun megaprestatie, de allereerste bemande vlucht rond de maan. 8 moet naar de maan. De missie krijgt zestien weken de tijd om zich daarop voor te bereiden. De krappe tijdsspanne betekent bloed, zweet en tranen. Iedereen bij NASA is zich be wust van de gevaren. Een jaar eerder breekt er brand uit op de lanceerin- stallatie. De draagraket en de capsule Apollo 1 gaan in vlammen op. De as tronauten Gus Grissom, Ed White en Roger Chaffee komen om het leven. De technici houden opnieuw hun hart vast. Voor de lancering moet NASA gebruik maken van de Satur- nus 5 raket. Een reus die bij een ont ploffing op de lanceerinstallatie een vuurbal zal produceren van 2500 gra den, met een diameter van liefst 400 meter. De raket heeft pas twee test vluchten ondergaan. Bij de tweede begon de Saturnus 5 zo te trillen dat hij bijna uit elkaar valt. Deze tegen valler wordt geen groot nieuws om dat op diezelfde vierde april in Mem- phis Martin Luther King jr. wordt vermoord. Vuur Als Bormans vrouw, Susan, NASA vraagt naar de kansen van de beman ning op een veilige terugkeer, krijgt zij als antwoord: 'fiftyfifty'. Het is spelen met vuur, want als het fout gaat bij de lancering, werpt dat een enorme schaduw over het kerstfeest. Als de terugkeer, op 27 december, in het honderd loopt, kan 1968 niet be roerder worden afgesloten. De kans daarop bestaat, want de astronauten en hun capsule zullen op een cruci aal moment uit beeld zijn. Aan de achterkant van de maan, zonder ver binding met Mission Control in Houston, moet de stuwmotor zich na tien omwentelingen automatisch in gang zetten voor een terugkeer naar de aarde. Mocht die dienst weigeren - en niemand kan ingrijpen - dan cirkelt de Apollo 8 voor altijd rond de maan. „In dat geval is de maan voor eeuwig verpest", zou een van de vrouwen van de astronauten hebben ooral de Amerika nen snakten naar het einde van 1968, een tumultueus jaar met geruchtmakende moorden (Martin Luther King en Bobby Kennedy), oorlog in Vietnam en hevige rellen. Aan het einde van het jaar is er nog één klus te klaren: de allereerste bemande vlucht naar de maan. De indrukwekkende Satur- nus-5 raket moet de Apollo 8 op za terdagochtend 21 december de ruimte inbrengen voor een gevaar lijke missie. De drie astronauten, commandant Frank Borman en zijn metgezellen Jim Lovell en Bill An ders, zullen met hun ruimtecapsule Apollo 8 tien omwentelingen om de maan maken om daarna weer terug te keren naar de aarde. Niet alleen de missie zelf, ook de voorbereiding is ongekend. Aanvan kelijk is het de bedoeling dat de vlucht van Apollo 8 een ruimtetest rond de aarde is. Maar in de nazomer gaan er geruchten dat Rusland tegen het einde van 1968 een man op de maan wil zetten. Dat kunnen de Amerikanen niet op zich laten zitten. Zij zijn de klap van 1961 nog niet te boven, toen Joeri Gagarin als eerste mens in een baan om de aarde suisde. De ruimtevaartorganisatie NASA besluit de missie te wijzigen. Apollo zaterdag 29 december 2018 Dit is de laatste aflevering van een serie verhalen over bijzondere momenten in 1968. Van de executie van een Vietcong- strijder tot de lancering van de Apollo 8. Apollo 8 maakte de weg vrij voor de mens op de maan 1968 De beroemde foto die tijdens de vlucht werd gemaakt: Earth- rise. Het was de eer ste kleurenfoto van de aarde vanuit de ruimte. Voor de milieu beweging toont deze de kwetsbaarheid van onze planeet, fotosap, NASA, LIFE/GETTY, GETTY IMAGES Hans van Zon Rotterdam/Cape Canaveral

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16