FAKE NEWS Aan fake news ook in 2018 geen gebrek. Zo zouden Russische trollen actief zijn bij de tussentijdse verkiezingen in Amerika, bij de gelehesjesrevolte in Frankrijk, rond de vliegramp met de MH17 en zelfs in de zwartepietendiscussie. Vijf andere opmerkelijke valse geruchten. IBabchenko dood? Nadat de Russische Arkady Babchenko (41) op 29 mei is vermoord in Kiev, komt hij doodleuk de zaal van de pers conferentie binnenlopen. De moord op de journalist blijkt een nepaanslag, die door de Oekraïense veiligheidsdienst in scène is gezet om een echte Russische huurmoordenaar te ontmaskeren. „Het spijt me", zegt Babchenko tegen zijn vrouw, die een dag in de veron derstelling heeft geleefd dat haar man dood is. „Er waren geen andere opties." 2Trump Tillerson De Amerikaanse presi dent scoort gemiddeld 146 aantoonbare leugens per maand, wat voor dit jaar een eindscore van rond de 1750 oplevert. The Washington Post houdt ze allemaal bij. Trump presteert het dit jaar zelfs om zelfverzonnen nepnieuws te veroordelen als nepnieuws van derden. In dit geval draait het om zijn turbulente relatie met Rex Tillerson, de door hem toch heus ontslagen minister van Buitenlandse Zaken. 3Blokkeerfriezen Nederlands nepnieuws: 'De 34 verdachten van de blokkade van de A7 bij Joure krijgen 18 maanden gevange nisstraf. Zo staat het in oktober op de Facebookpagina 'Ik Ben Zwarte Piet Fan' en is duidelijk bedoeld als stemmingmakerij. Andere fans van Zwarte Piet delen het nepnieuws 20.000 keer. Geen van de Friese snelwegblokkeerders wordt veroordeeld tot een gevange nisstraf. Wel krijgen ze alle maal een werkstraf. 4 Kinderlokkers Valse geruchten via WhatsApp over ver meende kinderlokkerij kost deze zomer acht onschuldige mensen het leven in India. In een van de gevallen is het 'be wijs' een filmpje waarin twee gehelmde mannen op een brommer een spelend jongetje van straat lijken te ontvoeren. Dat ze het kind terugbrengen is er afgeknipt. Een ambtenaar die is ingehuurd om met een me gafoon te vertellen dat het nep nieuws is, wordt gelyncht. 5Hüttenkase en orgasmes Tot slot de categorie vermakelijke kolder. Dat je bijvoorbeeld afvalt als je voor het slapengaan veel hüttenkase eet, of dat vrouwen een inten ser orgasme hebben als ze voor de seks hun neus snuiten. Pro beer het vooral, maar het is be wezen nepnieuws, zo blijkt uit onderzoek van Nieuws- checkers.nl, het factcheck- initiatief van de opleiding journalistiek van de Universi teit Leiden. 42 Het nepste nepnieuws FOTO'S AFP, ANP, SHUTTERSTOCK Bob van Huët

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 137