DE JAARWISSELING 12 ZOMER WEERRECORDS 2018 gaat de boeken in als jaar waarin het maar niet regende. De zomer zinderde en duurde eindeloos. En dat terwijl het jaar juist uitzonderlijk nat begon. Een terugblik in drie aktes. Wat maakte 2018 memorabel? Een serie verhalen waarin we terugblikken en vooruitkijken aan de hand van de grote en kleine gebeurtenissen. Hoek van Holland, 3 januari 2018 Weggedoken in sjaals en capuchons kijken hon derden mensen op de kade toe hoe de enorme armen van de Maeslantkering zich langzaam slui ten. Een machtig gezicht. Terwijl een aanzwel lende westerstorm over het land raast, temt het sluitstuk van de Deltawerken de golven in de Nieuwe Waterweg. En niet alleen daar: voor het eerst in de geschiedenis van Nederland gaan de vijf grote stormvloedkeringen tegelijk dicht. Harold van Waveren van Rijkswaterstaat kijkt genietend toe. „We hebben iedereen opgepiept om te zorgen dat Nederland droge voeten houdt. Voor deze extremen zijn na de Watersnoodramp van t953 de Deltawerken gebouwd." Zelf zag hij als klein jongetje de Oosterschelde- kering verrijzen. „Ik ben geboren op Schouwen- Duiveland. Eerst was ik boos op Rijkswaterstaat, dat ze ons strand kwamen verpesten. Tot ik, aan de hand van mijn opa, de zestig pijlers zag. Elk zo groot als een kathedraal. Prachtig! Zo'n kering wilde ik zelf ook wel bouwen." Dat bouwen kwam er niet van, maar als water- veiligheidsspecialist mag hij de stormvloedkerin gen nu wel bedienen. En niet alleen de Deltawerken. Want na de storm volgt hoogwater op de grote rivieren. Om overstro mingen te voorkomen, zetten Rijkswaterstaat en de waterschappen op talloze plaatsen in het land gemalen aan en sluizen open om overtollig water uit te laten. De Rijn voert bij Lobith een indruk- Extreem droog jaar wekkende hoeveelheid van 7500 kubieke meter water per seconde aan. Dat kunnen de rivieren niet kwijt als de waterkeringen aan de kust dicht zijn. Dus stroomt er water in de Noordwaardpolder bij de Biesbosch, waar boerderijen speciaal voor zulke situaties op terpen zijn gebouwd. En in de extra geul die bij Nijmegen langs de Waal is gegra ven. Ook dat is voor het eerst. De nevengeul is het sluitstuk van tientallen 'Ruimte voor de Rivier'-projecten die na de over stromingen van T995 zijn bedacht om te zorgen dat we droge voeten houden. Ook deze waterwerken doen exact wat ze moeten doen, concludeert Van Waveren tevreden. „Ik sprak een correspondente van een Duitse krant. Zij had van haar baas op haar kop gekregen; hij dacht dat ze zat te slapen. Want in heel Europa leidt het hoge water tot overstro mingen; dan moeten er in het lage Nederland toch zéker slachtoffers zijn? Nou, niet dus." In plaats van ellende leidt het hoogwater in het rivierengebied tot waterpret: de Nijmeegse neven geul blijkt een perfecte wildwaterkanobaan. Den Haag, 2 augustus Het lijkt wel alsof alle journalisten die niet met vakantie zijn, zich hebben verzameld in het mi nisterie van Infrastructuur en Waterstaat. Het cri sisteam van Rijkswaterstaat, de waterschappen, het KNMI en de overheid belegt hier een perscon ferentie over de aanhoudende droogte. De zaal puilt uit. Het is al weken zó heet, en al maanden zó droog, dat mensen zich zorgen beginnen te maken. Komt er straks nog wel water uit de kraan? Soms is het kraanwater bruinig, door de lage druk. In België zijn al verboden afgekondigd om zwembaden te vullen, auto's te wassen en tuinen te besproeien. De Nederlandse pers wordt gerustgesteld: zelfs als er geen druppel regen valt, hebben we dankzij voorraadbekkens als het IJsselmeer nog voor maanden genoeg drinkwater. Niettemin kondigt het crisisteam code oranje af. De 'verdringingsreeks' treedt in werking: het schaarse water dat er nog is, moet eerst worden be nut om te voorkomen dat kurkdroge veendijken barsten (zoals in 2003 in Wilnis) en kwetsbare na tuur onherstelbaar beschadigd raakt. De landbouw en scheepvaart staan bij de verdeling achteraan in de rij. Het zoute zeewater rukt via de Nieuwe Water weg op tot Gouda, doordat er te weinig tegendruk is van zoet water uit de grote rivieren. Om te voor- ËÉÉhÊSk is komen dat natuurgebieden, akkers en weilanden in het Groene Hart verzilten, wordt daar via een andere route door sluizen en gemalen meer water heen geleid. De waterstand in de Waal bij Tiel zakt daardoor nog verder. Bij Lobith komt nog maar 950 kubieke meter water per seconde het land binnen, de helft minder dan normaal. Voor binnenvaart schippers is het filevaren. De temperatuur van de Rijn loopt op tot een tro pische 28 graden. Overal in het land duiken blauw- alg en botulisme op. Duizenden vogels en vissen leggen het loodje. In de heetste zomer ooit regent het zwemverboden. De droogte heeft Nederland verrast, zegt Van Waveren. „In Nederland had het afgelopen winter veel geregend, in de Alpen is heel veel sneeuw ge vallen. Daardoor was de kans op watertekorten juist klein." In juni kregen boeren in het zuiden en oosten de eerste beregeningsverboden om de oren. „Dat is niet zo bijzonder: op de hoge zandgronden zijn we helemaal afhankelijk van grondwater. Maar in de rest van het land kunnen we de waterstanden doorgaans heel goed regelen via de rivieren: we kunnen water naar Zeeland sturen of naar Oost- Groningen. Dat de Rijn daar nu te weinig voor aan voert, is uitzonderlijk." Zeifis de watercoördinator op dat moment op vakantie in Zwitserland, aan de bron van de Rijn. Met eigen ogen ziet hij wat Nederland komende zaterdag 29 december 2018 GO De grote droogte na de natte start Annemieke van Dongen Er is sprake van droogte als er lange tijd meer water verdampt dan dat er regen valt. In 2018 kwam dat neerslagtekort ruim boven de 300 mm en naderde recordjaar 1976. 291218 BRON: KNMI APRIL Harold van Wave- ren. FOTO MARCO OKHUIZEN 1976, MEDIAAN (1gQ ■METINGEN SINDS 1906 ■-•

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12