'De haan krijgt ruim voldoende eten en water' OHISIIEIEN TIAIIIIES IN 2118 1 Ganstrekken Bij ganstrekken wordt een speciaal voor dit evenement geprepareerde gedode gans ondersteboven aan een touw gehangen. Deelnemers rijden te paard onder de vogel door en proberen de ganzenkop van de romp te scheiden. Na veel gesteggel werd de traditie in 2014 verboden. Als we actiegroep Against Animal Cruelty moeten geloven, trekken noch burgemeester Sjaar Cox van Sittard- Geleen, noch de ganstrekkers zich daar iets van aan. 2Sunneklaas Op 6 december vieren de Ame landers dit mysterieuze feest, waarbij gemaskerde mannen de vrouwen en kin deren verjagen zodra ze zich op straat begeven. 3 Zwientie tikken Geblinddoekte feestgangers baggeren door de blubber om een varken aan te tikken. Dit volksvermaak op dorpsfeesten in onder meer Tilligte (Twente) en Beltrum (de Achterhoek) ligt onder vuur. 4Kallemooi Al jaren klagen dierenorganisaties over Kallemooi, het traditionele vruchtbaarheidsfeest op Schiermonnikoog. Een levende haan wordt rond Pinksteren drie dagen opgesloten in een mand op 20 meter hoogte. „De haan heeft ruim voldoende eten en water", sust burge meester Ineke van Gent in april. 5 Katknuppelen (zo kan het ook) Voor het katknuppelen wordt een kat opgesloten in een ton die aan een touw tussen twee bomen hangt. De bedoeling is de ton met knuppels in duigen te slaan, waarna het dier onder luid gekrijs ontsnapt. De traditie bestaat nog, maar dan in een versie met pluchen poezen, zoals op de jaarlijkse Meispelen in Wijk aan Zee. 32

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 127