DE JAARWISSELING EUWS 11 SIEGURD VAN LEUSEN AANHOUDING BRECH Ook voor zijn bushcraftvrienden werd Jos Brech dit jaar Jos B.' na zijn aanhouding in de zaak-Nicky Verstappen. Siegurd van Leusen is boos: „Zeg gewoon watje weet." Wat maakte 2018 memorabel? Een serie verhalen waarin we terugblikken en vooruitkijken aan de hand van de grote en kleine gebeurtenissen. De gedachte schoot hem meer dan eens door het hoofd de afgelopen maanden. „Ik ga naar de gevange nis en zeg het gewoon tegen hem: 'Doe effe normaal, vertel wat je weet'", zegt Siegurd van Leusen, die samen met onder anderen Brech beheerder was van een berghut in de Franse Vogezen. „Ook als hij het niet gedaan heeft, moet hij gewoon ver tellen wat er dan wel gebeurd is." In de bossen bij Leersum blikt Van Leusen terug op het afgelopen jaar. Op dit 'basiskamp' op de Utrechtse Heuvelrug geeft de buitensportexpert bushcraftclinics over vuur maken, hout bewerken en overleven in de natuur. „Dit is zo'n mooi stukje. Kijk: dat veld hiernaast, daar zie je 's avonds de reeën oversteken, in paartjes vaak, met hun kopjes net boven het gras uit." Het is de passie voor natuur en buitenleven die Van Leusen deelt met Jos Brech, de Limburger die hij een paar jaar geleden leerde kennen via Erik Versantvoort, de vorige eigenaar van de berghut in de Vogezen. Maar over eetbare planten of handige manieren om vuur te maken, gaat het vanmiddag niet. Van Leusen roept Brech op om zijn mond open te doen: „De ouders van Nicky hebben daar recht op na zoveel jaren." De voortekenen zijn echter niet positief. Brech is geen prater. Ook voordat hij in beeld kwam als ver dachte in de geruchtmakende zaak was hij zwijg zaam, altijd op de achtergrond, schichtig soms, een eenling. Van Leusen reed in het najaar van 2017 urenlang met Brech naar de Vogezen voor de begrafenis van Versantvoort. De voormalige beheerder van de hut was al langer ziek en overleed in september. „Jos zei niet veel. We hadden het over het beheer van de plek. Jos kon dat goed doen, hij had geen baan, niemand anders kon op de hut letten." Verder bleef de vijftiger uit Simpelveld liefst buiten beeld: „We hebben samen nog de kist gedragen bij de uitvaart van Erik." Typerend: „Jos liep niet voorop." Voor bushcrafter Van Leusen was 2018 een bizar jaar. De man die hij sinds een paar jaar kent via de gezamenlijke vriend Versantvoort bleek ineens verdacht van betrokkenheid bij de dood van Nicky Verstappen, de jongen die 11 augustus 1998 dood werd gevonden nabij een zomerkamp op de Brunssummerheide. Brechs dna zit op maar liefst 21 plekken op Nicky's onderbroek, pyjama en lichaam. Jos Brech werd in veel media Jos B. Kippenvel Als de politie de grote doorbraak op woensdag 22 augustus bekendmaakt, belanden Van Leusen en medebeheerder van de hut Erik van 't Padje in het oog van een mediastorm. „Ik hoorde het aan de telefoon met een van jullie journalisten en dacht: Jos? Jos? Ik kon het niet rijmen. Maar later vielen de puzzelstukjes op hun plek." Toen Brech was ver dwenen, dachten bekenden eerst dat hem mis schien iets was overkomen op een tocht. „Nu snap ik waarom we Jos niet vonden. Pas 's avonds thuis liep het kippenvel me over de rug." Na de bekendmaking is Brech nog spoorloos, de bushcraftvrienden worden platgebeld door jour nalisten met de vraag wie Jos is, wat hij kan, en waar hij verblijft: „Bushcraften zei niemand wat. Het staat voor leven met de middelen die de natuur je geeft. Maar weinigen kennen die term. Dus dat zorgde voor veel flauwe grappen." Van Leusen kreeg ook talloze vervelende berichten via Instagram: „Dan word je getagd met nepaccounts met grappen over pedofielenvriend en zo." Liefhebber Als Brech nog geen week later in Spanje gepakt wordt, hoopt Van Leusen dat de zaak snel afgeslo ten kan worden. „Ik dacht: in een gevangeniscel zal hij breken. Hij is liefhebber van de natuur, binnen gaat-ie gewoon kapot. Dus het verbaast me dat hij z'n mond houdt. Zijn advocaat adviseert hem dat waarschijnlijk, en misschien verwacht hij dat het zwijgen beloond wordt en dat-ie alsnog vrijkomt." Dat Brech begin dit jaar echt niet op de vlucht was voor het grote dna-onderzoek, zoals zijn advo caat claimt, verwijst Van Leusen naar het land der fabelen: „Erik heeft begin dit jaar ik-weet-niet- hoe-vaak gemaild over de hut, maar hij hoorde steeds maar niks van Jos. Als je niet op de vlucht bent, vertel je toch gewoon dat je vertrekt?" 2019 moet het jaar worden dat Brech gaat praten, dat Nicky's ouders duidelijkheid krijgen. Dat het recht zijn loop krijgt. En het jaar dat ze verder kun nen met de berghut in de Vogezen. Want het ba siskamp in de bossen mag dan vooral bekendstaan als de 'hut van Brech'; de natuurfanaten houden de plek - na enig aarzelen - toch in beheer. Van Leusen: „We zijn niet gek, we laten ons toch niet door het gedoe met Jos daar wegjagen?" zaterdag 29 december 2018 GO 'Ik dacht: Jos? Jos? Ik kon het niet rijmen' Niels Klaassen Carla van der Wal Leersum Siegurd van Leusen beheerde samen met Jos Brech een berg hut in de Vogezen. Het was een bizar jaar voor hem. FOTO ERIK VAN T WOUD Jos Brech op een natuurtrip. fotoyoutube

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11