t 1'"» DIEREN INHETNIEIWS 1. Oostvaardersherten Het liep niet zo goed af met de edelherten in de Oostvaarders- plassen. De discussie over hun lot escaleerde dit jaar: dieren activisten trokken het natuur gebied in om de grote grazers stiekem bij te voeren, knipten hekken door en bedreigden boswachters en provincie bestuurders met de dood. Natuurbeschermers en dieren beschermers kwamen tegen over elkaar te staan. Uiteindelijk kwam de rechter eraan te pas. Die bepaalde dat 1830 herten konden worden afgeschoten. 2. Koe Hermien De Overijsselse koe Hermien veroverde onze harten met haar eigenwijze vrijheidsstrijd. Die begon een jaar geleden toen haar eigenaar zijn koeien naar de slacht wilde sturen. Vijftien kuddegenoten stapten braaf de veewagen in, maar Hermien brak los en verstopte zich in het bos. Een maandenlange klop jacht volgde. Telkens was Her mien de boer, jagers en dieren artsen te slim af. Pas in februari kon de koe bij de horens wor den gevat. Met de nationale troetelkoe liep het goed af: dankzij een crowdfundingactie van de Partij voor de Dieren slijt ze nu haar dagen in een koeienrusthuis. 3. De cheeta's van de Beekse Bergen Zagen ze een lekker hapje? Waren ze verveeld? De jacht luipaarden die in safaripark Beekse Bergen in Hilvarenbeek een stel Fransen beslopen die zo dom waren om midden in het park uit hun auto te stap pen, leverden in elk geval span nende beelden op. Het stel - met baby op de arm - kon net op tijd terug in de auto sprin gen. Wat hen bezielde om tussen de wilde roofdieren een ommetje te maken, is onbekend. 4. Pechpoes Sprotje Het zieligste dier van het jaar moet welhaast de Belgische zwerfkat Sprotje zijn. Tijdens een feestje stopte een Roe meense dierenbeul het beestje een kwartier in een hete oven. Nadat er eerst al mee was ge voetbald. Sprotje liep zware brandwonden op, maar over leefde wonderwel. Bij een stel liefdevolle adoptieouders kwam het zwarte katje weer op haar pootjes terecht. 5. Zippy dezezei Op een boerderij in Engeland zag dit jaar Zippy het levens licht. Zippy is een zezel of ze- brezel, een zeldzame kruising tussen een zebra en een ezel. Die twee halen het doorgaans niet in hun hoofd met elkaar te paren, maar af en toe komt het toch voor. Zippy zelf kan overigens niet voor nageslacht zorgen: het dier mist een chromosoom en is daardoor onvruchtbaar. 18 JT( y Annemieke van Dongen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 113