De kleine dingen EGBERT JAN Egbert Jan kijkt terug op het voorbije jaar en maakt een lijstje van momenten waaraan hij met plezier terugdenkt. migranten uit alle windstreken aan de hand van recepten en gerechten onze taal en cul tuur leren kennen (en Nederlanders die van hen). Aan de hand van mijn recept voor ap pelbeignets praatten we over wereldwijde eetgewoontes tijdens oudejaarsavond. Wat een geweldige vondst om mensen zo ken nis te laten maken met eikaars culturen! Eten verbroedert. Een van de deelnemers was Suzy, een gedistingeerde Indonesische die voor iedereen een traditionele spons- cake met padan-aroma had bereid. Bijzonderste traktatie van het jaar. #Pla Ga Pong Makham Om de zoveel tijd eet mijn vrienden club bij het Utrechts-Aziatische streetfood- restaurant Yum Saab, waar een parade op de Thaise keuken gebaseerde schoteltjes wordt geserveerd. We bestellen er meestal zoveel mogelijk, waarna een halve toko aan smaken op tafel terechtkomt: laos, limoen, gember, Thaise basilicum, munt, tama rinde, bataat, venkelzaad, curry, noem maar op. Onze overall-favoriet is een schoteltje genaamd Pla Ga Pong Makham, wat volgens de vertaalcomputer 'tamarinde vis' bete kent en op de kaart staat als: gegrilde zee baars met tamarinde en knoflook. Een ge recht om de vuist bij te ballen. Vijf momenten van puur, onversneden geluk in 2018. Het zijn de kleine dingen die het doen die het doen, zongen Saskia Serge al in de jaren 70. Met honderden zitten we klaar in de intercity van 17.50 uur, theetje erbij, krantje uitgevou wen. Veertig minuten zorgeloos door het Hollandse landschap schommelen. 'Beste reizigers...' klinkt het door de luidsprekers, '...om een mij onbekende reden rijdt deze trein vandaag niet." Ongelovig kijken de beste reizi gers om zich heen. Uren later kom ik via een omweg op de bestemming aan. Intens dankbaar en gelukkig, want het gaat zo vaak wél goed. de grote internetprovider heeft geen verstand van de materie. Tweemaal legt hij iets uit wat niets met mijn probleem te ma ken heeft. Ik: „Luister naar mijn vraag. Dit is tijdverspilling." Hij „Niet zo kort door de bocht." Ik breek abrupt af en bel nog maals het nummer van de help desk. Een opgewekte dame hoort me aan en zegt: „O, maar dat los sen we effe op." Ze doet het en wenst me een fijne dag. Wat wil ik nog meer? steekt ze altijd een paar geurkaar- sen aan. Bij de kaarsen ligt een lucifersdoosje. Vandaag heb ik een goede bui: ik steek er ook een aan! In het volle doosje zitten echter uitsluitend zwartgebla kerde houtjes, want dochter heeft de gewoonte ze na gebruik terug te stoppen. Dat maakt me blij: binnenkort komt ze weer. zoek gewone zwarte koffie op de menulijst. Vergeefs. Het meisje dat de bestelling opneemt, zegt glimlachend: „U bedoelt café crème. Dat is hetzelfde." Ik moest 60-plus worden om dat te leren. Zoetsappig, al die kleine din gen. Maar nu denk ik aan die date, februari 2018. Bij de tweede keer bekijkt ze misprijzend de omvang van m'n tas. „Je rekent erop dat je blijft slapen? Weinig kans." Dat is helemaal niet het geval, maar dat ga je niet zitten roepen. Aan het einde van de avond zegt ze: „Nou... je mag wel mee, hoor." Ik mag wel mee, hoor. „Ik ga naar huis." Het voelt als het hoogte punt van 2028. De helpdeskmedewerker van Als dochter Fenna bij me is, Egbert Jan Riethof (64) is journalist. Hij heeft een dochter (26) en een zoon (24). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. Ik zit in een coffeeshop en ZATERDAG 29 DECEMBER 2018 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 106