NETFLIX 0RI6INALS Nooit bracht Netflix zoveel zelfgeproduceerde series (Netflix Originals) uit als afgelopen jaar. 13 miljard dollar geeft de streamingdienst eraan uit. Dit zijn de vijf beste. 1. Maniac Tiendelige serie waarin twee bescha digde mensen, gespeeld door Emma Stone en Jonah Hill, zich met ver schillende motieven inschrijven voor een medisch experiment met geest verruimende drugs. 2. Bojack Horseman Serie met felle kritiek op hoe Holly wood omgaat met #MeToo, met grap pen over een robot die volledig uit seksspeeltjes bestaat en een ontroe rende aflevering waarin het hoofd personage één lange afscheidsrede houdt aan de kist van zijn moeder. Het vijfde seizoen wordt als het beste beschouwd. 3. Wild Wild Country Onthullende, veelgeprezen documen taireserie over de opkomst en onder gang van de Bhagwan-beweging. 4. Glow Deze tragikomedie in jaren 8o-sfeer gaat over vrouwen die een worstel- school runnen. Sterk is het samenspel tussen Mare Maron als cynische wor- stelcoach en Betty Gilpin als ambiti euze ex-soapster en alleenstaande moeder. 5. The End of the Fucking World Twee tieners lopen van huis weg, omdat ze genoeg hebben van hun gezapige leventje in de buitenwijken van een metropool. Hoewel Brits, voelt deze serie aan als een Ameri kaanse roadmovie, als een moderne versie van Thelma Louise vol git zwarte humor. Gelukkig denken de meeste sporters er zelf anders over. Succes komt niet zomaar aanwaaien. Topsport is niet altijd leuk. ]a, als er iets te vieren valt. Maar die momen ten zijn zeldzaam. Hoe hoger het niveau, hoe beter je moet omgaan met tegensla gen en twijfels, nadenken over elke stap. Juist daarin is een aantal Nederlandse sporters heel goed. Of heel goed gewor den. Kjeld Nuis verprutste vier jaar geleden zijn olympische kwalificatiewedstrijden, zocht hulp bij een psycholoog, vond zich zelf opnieuw uit en won twee keer goud op de Spelen van Pyeongchang. Kiki Ber- tens confronteerde zichzelf en haar coach met haar twijfels en sloeg zichzelf dit jaar de top tien van de wereld in. Tom Du- moulin kwakkelde door de eerste maan den van het jaar, vroeg zich af wat hij nu eigenlijk aan het doen was, stuurde bij en werd daarna tweede in de Giro, de Tour en op het WK Tijdrijden. En Memphis Depay hervond na jaren de weg naar de top - voor zichzelf én het Nederlands Elf tal. 2018 was het jaar van de twijfelende sporter. Van de zelfreflectie. Van beter worden door in de spiegel te kijken. En vooral: 2018 was het jaar waarin Neder landse sporters zó veel wonnen dat het allesbehalve gewoon was. 5Anish Giri BRON HUFFINGTON POST Kiki Bertens sloeg zich de wereldtoptien in, Tom Dumoulin won bijna de Tour én de Giro, Jeffrey Herlings werd wereld kampioen op twee wielen en Max Verstappen won races op vier. Maar er was nóg een Nederlander die zich in de wereldtop nestelde. Anish Giri sluit 2018 af als vier-na- beste schaker van de planeet. ZATERDAG 29 DECEMBER 2018 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 102