Beter worden door in de spiegel te kijken TWIJFELENDE SPORTEDS En volgens Thijs Zonneveld lukte hen dat vooral doordat ze aan zelfreflectie deden en zichzelf opnieuw uitvonden. Ach ja. Wéér een gouden medaille, wéér een wereldtitel, wéér een Nederlander op het hoogste treetje, weer dat liedje over die ko-ho-ho-ho-ning van Nassaaaaaaaa- uwe. Gaaaaap. Er was ooit een tijd, niet eens zo heel lang geleden, dat het halve land euforisch was als we wonnen op een groot sportevene ment. Weken, maanden genoten we er van. Tegenwoordig knipper je twee keer met je ogen en je hebt weer een Nederlandse we reldkampioen gemist. Of het nu schaatsen is, wielrennen, atletiek, zwemmen, For mule 1, darts, volleybal of handbal: de Ne derlandse sporter scoort overal prijzen. Wat nieuw is, is de gewenning bij het publiek. De afgelopen Spelen staan niet in ons geheugen gebeiteld als extreem succes vol - terwijl ze dat wel waren, met acht keer goud en nog veertien keer zilver en brons. Als Tom Dumoulin tweede wordt in de Giro, is de eerste vraag: wanneer wint hij de Tour? Verder is het de hoogste tijd dat Max Verstappen wereldkampioen wordt (die jongen is verdorie al 21). En al die veldritten die Mathieu van der Poel wint? Leuk en aar dig, maar het is allemaal klein bier zolang ook hij geen wereldkampioen wordt. IKjeld Nuis 2Niki Terpstra 3 Anna van der Breggen 4Bibian Mentel 6 Onze sporters wonnen de ene prijs na de andere Dat hij hard kon schaatsen wist iedereen al. Maar hard schaatsen op het juiste moment, dat was nog iets anders. Hij plaatste zich niet voor de Olympische Spelen van 2010 en 2014. Maar in 2018 bewees hij dat hij zijn faalangst heeft overwonnen. Nuis won olympisch goud op de 1000 en de 1500 meter. Werd als jonge renner nooit gezien als groot talent. Hij? Klassiekers win nen? Nooit! Maar Terpstra werd elk jaar een beetje beter. In het voorjaar van 2018 zette hij de kroon op zijn carrière door de Ronde van Vlaanderen te winnen. De laatste keer dat een Nederlandse renner dat pres teerde was Terpstra 1 jaar oud. Allemachtig, wat was ze nerveus in de dagen voor het WK Wielrennen. Elke keer die vraag: hoe moet je een wedstrijd winnen die je alleen maar kunt verliezen? In de wedstrijd zelf vond ze het antwoord: Van der Breggen vertrok op 45 kilometer van de streep en verpulverde de concur-rentie. Negen keer de diagnose kanker, vijf longoperaties, 74 bestralin gen. En tóch won Mentel op de Paralympische Spelen van Pyeongchang twee keer goud. Want hoe verschrik kelijk haar ziekte ook is en hoe ze zich ook voelt: Mentel peurt het maximale uit haar leven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 101